Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Remigijus Šimašius nowym merem Wilna

Remigijus Šimašius zwyciężył w II turze wyborów na mera Wilna. W Kownie wygrał biznesmen Visvaldas Matijošaitis.

Kandydat Ruchu Liberałów Republiki Litewskiej (LRLS) Remigijus Šimašius zwyciężył w II turze wyborów na mera Wilna, pokonując dotychczasowego mera Artūrasa Zuokasa. Do zmiany na stanowisku burmistrza dojdzie także w drugim największym mieście Litwy – Kownie.

Przeczytaj także:  Wilno przyjazne mieszkańcom – rozmowa z merem Remigijusem Šimašiusem

W niedzielę Litwini głosowali w II turze wyborów samorządowych. Zorganizowano ją w 40 samorządach, w których nie udało się wybrać mera w I turze przed dwoma tygodniami. Frekwencja w skali całego kraju wyniosła 38,73%. Dogrywka była konieczna m.in. w trzech największych miastach Litwy: Wilnie, Kownie i Kłajpedzie.

W Wilnie zwyciężył kandydat LRLS Remigijus Šimašius, który zdobył 62,71% głosów. Jego konkurent, dotychczasowy mer, reprezentujący Litewski Związek Wolności (LLS) Artūras Zuokas otrzymał 37,29% głosów.

41-letni Šimašius jest doktorem prawa, pracował jako wykładowca w stołecznych uczelniach, działał w organizacjach pozarządowych, od połowy lat 90. zaangażowany w działalność polityczną, w latach 2008-2012 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Andriusa Kubiliusa, od 2012 zasiada w Sejmie.

W kampanii wyborczej Šimašius podnosił hasła zwiększenia efektywności zarządzania miastem, racjonalizacji wydatków komunalnych i przejrzystości inwestycji. Najpoważniejszym wyzwaniem stojącym przed wileńskim samorządem jest zadłużenie wynoszące 380 mln euro.

W II turze wyborów w Kownie urzędujący mer Andrius Kupčinskas z centroprawicowego Związku Ojczyzny (TS-LKD) przegrał z biznesmenem z branży spożywczej Visvaldasem Matijošaitisem reprezentującym lokalny komitet „Zjednoczone Kowno”. Stanowisko zachował natomiast mer Kłajpedy Vytautas Grubliauskas (LRLS), który pokonał kandydatkę TS-LKD Agnė Bilotaitė.

W odbywającej się równolegle II turze wyborów uzupełniających do Sejmu w jednomandatowym okręgu w wileńskiej dzielnicy Żyrmuny kandydat LRLS Šarūnas Gustainis wygrał z reprezentującą TS-LKD Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Polub nas na Facebooku!