Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w listopadzie

Oto dziesięć artykułów w Przeglądzie Bałtyckim, które cieszyły się największą popularnością wśród czytelników w listopadzie. Zapraszamy do nadrabiania czytelniczych zaległości. Przyjemnej lektury!

Nie chcesz już niczego przeoczyć w Przeglądzie Bałtyckim? Subskrybuj nasz newsletter!
Subskrybuj nasze newslettery, aby otrzymywać najciekawsze artykuły i zapowiedzi wydarzeń na swoją skrzynkę e-mailową.

Wybierz listy subskrypcyjne:

1. Tomasz Otocki, „Nowa Polska widziana oczami Estończyków”

tallinn-panJakie reakcje wśród estońskich ekspertów i polityków wywołała wygrana PiS w wyborach parlamentarnych w Polsce? Jak komentują nowy rząd Beaty Szydło? Jakie mają obawy i gdzie dostrzegają możliwości bliższej współpracy regionalnej?

2. Ewa Litke, „Fińskie obawy o przyszłość Polski”

helsinki-finlandiaWygrana Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych wywołała mało przychylne komentarze fińskich ekspertów. Jakie obawy mają Finowie wobec Jarosława Kaczyńskiego? Z czego wynika spektakularna klęska PO? Co łączy prezesa PiS z Viktorem Orbánem?

3. Tomasz Otocki, „Polityczna Ryga reaguje na zwycięstwo PiS w wyborach”

Riga, Latvia

Riga, Latvia

Jakie reakcje na Łotwie wywołało zwycięstwo PiS-u w wyborach w Polsce? Jak zmiana władzy w Warszawie może wpłynąć na relacje z Rygą? Czego oczekują Łotysze?

 

4. Dominik Wilczewski, „Litwa oczekuje poprawy stosunków z Polską”

Wilno-3W komentarzach i opiniach po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Polsce przeważają głosy oczekujące poprawy relacji dwustronnych. Litewscy komentatorzy liczą również na to, że Polska wraz z Litwą będzie prowadzić stanowczą politykę wobec Rosji.

5. Inna Hartwich, „Z powrotem do Königsbergu”

kaliningrad-zeitPo II wojnie światowej wschodniopruski Królewiec stał się sowieckim Kaliningradem. Dziś mieszkańcy miasta powracają na nowo do zepchniętej do podświadomości niemieckiej historii.

 

6. Czym jest e-rezydencja? Rozmowa z Kasparem Korjusem

erezydencjaEstonia, oferując e-rezydencję, tożsamość cyfrową, chce ułatwić prowadzenie biznesu, włączyć obcokrajowców w świat estońskich innowacji oraz sprowadzić do kraju nowe inwestycje. E-rezydencja jest programem awangardowym, który może przyczynić się do wymazania granic w świecie biznesu. O programie rozmawiamy z jego dyrektorem Kasparem Korjusem.

7. Kazimierz Popławski, „Estonia głosuje przez Internet. Frekwencja rośnie”

iglosowanieLegitymizacja władzy w społeczeństwach demokratycznych jest tym większa, im więcej osób uczestniczy w wyborach. Frekwencja jest bolączką wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wyjątkiem jest Estonia, w której odsetek głosujących utrzymuje tendencję rosnącą. To efekt poszerzenia metod uczestnictwa o głosowanie internetowe.

8. Marta Stefanowicz, „Wilno. Litewska Jerozolima – recenzja książki »Litwin w Wilnie« Herkusa Kunčiusa”

litwin-w-wilnie-tloJaka jest Litwa każdy widzi. Jeśli jednak chcemy zobaczyć ten kraj z nieco innej perspektywy warto przeczytać książkę Herkusa Kunčiusa „Litwin w Wilnie”. Powieść jednego z czołowych litewskich prozaików jest trafną diagnozą stanu współczesnego społeczeństwa litewskiego. Autor w nieco pokrętny i niekonwencjonalny sposób ukazuje problemy, ale też i sukcesy współczesnej Litwy zgrabnie odnosząc się do przeszłości, historii, politycznych niuansów.

9. Jan Skłodowski, „Stary cmentarz w Szawlach na Żmudzi”

Szawkle-tytuloweTen najbardziej interesujący z dawnych cmentarzy na Żmudzi zwany jest „Małą Rossą”, z uwagi na podobieństwo do tej wileńskiej nekropolii poprzez jego miejską rangę, położenie na ówczesnym podmiejskim wzgórzu oraz ten rodzaj szlachetnej malowniczości i tajemniczości, które wynikają z upływu lat i związanego z nim swoistego zaniedbania. Dziś cmentarz ten jest bujnie porośnięty starymi drzewami.

10. Kazimierz Popławski, „Gospodarka czasu rzeczywistego – biznesowy tygrysi skok”

Real Time Economy / Gospodarka czasu rzeczywistegoEstonia i Finlandia opracowują plany modernizacyjne fundamentów swoich gospodarek. Stawiając na gospodarkę czasu rzeczywistego chcą wyeliminować biurokrację, zautomatyzować transakcje finansowe oraz pobudzić innowacyjność i rozwój.

Polub nas na Facebooku!