Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Wesprzyj Fundację Bałtycką i Przegląd Bałtycki

Najczęściej czytane w grudniu

Oto dziesięć artykułów w Przeglądzie Bałtyckim, które cieszyły się największą popularnością wśród czytelników w grudniu. Zapraszamy do nadrabiania czytelniczych zaległości. Przyjemnej lektury!

Nie chcesz już niczego przeoczyć w Przeglądzie Bałtyckim? Subskrybuj nasz newsletter!
Subskrybuj nasze newslettery, aby otrzymywać najciekawsze artykuły i zapowiedzi wydarzeń na swoją skrzynkę e-mailową.

Wybierz listy subskrypcyjne:

1. Mirosław Jankowiak, Na rubieżach dawnej Rzeczypospolitej: południowa Pskowszczyzna

PskowszczyznaTermin „Kresy”, odchodzący już powoli do przeszłości, większości osobom kojarzy się przede wszystkim z ziemiami współczesnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. O łotewskiej Łatgalii wspomina się już sporadycznie, zazwyczaj w gronie znawców tematu, a inne regiony poszły już całkowicie w zapomnienie. A szkoda, bo południowa Pskowszczyzna to niesamowicie ciekawy tygiel narodowościowy, językowy i religijny na pograniczu bałtycko-słowiańskim.

2. Barbara Jundo-Kaliszewska, Ejszyszki – nasze Święta są jak z baśni…

wigiliaDzień wigilijny w Ejszyszkach i okolicy rozpoczyna się wczesnym rankiem. Gospodyni domu wstaje i przygotowuje zaczyn, a następnie ciasto drożdżowe na bułki, uszka i śliżyki. Dopóki ciasto „rośnie” i „chodzi”, gotuje się suszone grzyby do zupy i uszek z grzybami, które w niektórych miejscowościach Wileńszczyzny nazywa się też „grzybówkami”. Drożdżowe uszka do dziś smaży się tuż przed kolacją wigilijną, które zgodnie z lokalną tradycją oprócz grzybów nadziewa się makiem i jabłkami.

3. Tomasz Otocki, Lāpu gājiens, czyli Łotysze maszerują z pochodniami

marsz-pochodnie2Udział w militarnej paradzie, koncerty, uroczysty obiad, z rzadka nabożeństwo w kościele, a także (to częściej!) wysłuchanie przemówienia prezydenta pod Pomnikiem Wolności i wieczorne fajerwerki – tak Łotysze obchodzą swój Dzień Niepodległości 18 Listopada. Niektórzy mają więcej samozaparcia i maszerują w wieczornym lāpu gājiens organizowanym przez Zjednoczenie Narodowe „Wszystko dla Łotwy!”-TB/LNNK.

4. Estonia z administracją w chmurach – rozmowa z Mikkiem Lellsaarem

cloud1Estonia jest liderem wykorzystania ICT w administracji publicznej. Niesie to ze sobą ogromne korzyści i dla społeczeństwa, i dla państwa, ale również oznacza zagrożenia. Estończycy, by podnieść bezpieczeństwo swoich systemów komputerowych, intensywnie pracują nad wdrożeniem rządowej chmury obliczeniowej oraz utworzeniem ambasad danych. Na pytania Przeglądu Bałtyckiego o te rozwiązania odpowiada Mikk Lellsaar z Estońskiego Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji.

5. Barbara Jundo-Kaliszewska, O kulisach rozwiązania ZSRR w ramach obchodów jubileuszu SEW UW

sew35 grudnia br., w ramach uroczystości Jubileuszu 25-lecia Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie odbył się Okrągły Stół byłych liderów republik radzieckich, którzy 8 grudnia 1991 roku w Puszczy Białowieskiej podpisali układ rozwiązujący Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i powołujący Wspólnotę Niepodległych Państw.

6. Gerhard Gnauck, Łotwa nie jest dla uchodźców „wymarzonym celem”

muceniekiŁotwa intensywnie przygotowuje się do tego, by w ramach regulacji unijnych przyjąć uchodźców. Ale plan może nie wypalić: z powodu samych uchodźców, dla których Łotwa nie jest bardzo atrakcyjna.

 

7. 

PutinRTKraje bałtyckie, przebudzone rosyjskim konfliktem z Ukrainą, próbują znaleźć sposób, by zdobyć serca i umysły swoich mniejszości rosyjskich, które do tej pory przyciągane były przez telewizje rosyjskie mające w swojej dyspozycji niemal nieograniczone finansowanie z budżetu federalnego. Zaniepokojeni zachodni sojusznicy podnoszą fundusze na szkolenia dla dziennikarzy i finansowanie programów rosyjskojęzycznych, ale w regionie jest więcej przeciwności do przezwyciężenia, niż tylko ilość i poziom obiektywizmu informacji.

8. Mariusz Antonowicz, Quo Vadis, Wileńszczyzno?

wilno-wilenszczyzna(…) W rzeczywistości dzisiejsze problemy Wileńszczyzny determinuje pięć czynników: mizerne środowisko kulturalne, brak polityki historycznej, pogarszająca się sytuacja demograficzna litewskich Polaków, kiepski stan gospodarczy regionu i pogląd polityków litewskich na Wileńszczyznę. Nawet po rozwiązaniu kwestii nazewnictwa i podobnych, te okoliczności nie znikną i z biegiem czasu mogą doprowadzić do kolejnych napięć pomiędzy Polakami litewskimi a resztą Litwy.

9. Marek Głuszko, Urodzeni w Lipawie, zamordowani w Katyniu

urodzeni-lipawa17 września 2015 r., w 76 rocznicę ataku ZSRR na Polskę w 1939 r., w Warszawie otwarta została nowa siedziba Muzeum Katyńskiego. Muzeum upamiętnia 22 tys. ofiar zbrodni NKWD, znanej w historiografii jako zbrodnia katyńska. Na rozkaz Stalina zlikwidowano znaczną część  elity przedwojennej Polski – wśród 21 857 osób zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. przeważającą część stanowili zawodowi oficerowie, pozostali to oficerowie rezerwy, którzy na co dzień byli urzędnikami, naukowcami, prawnikami, inżynierami, pracowali w dziesiątkach zawodów wykonywanych przez inteligencję. Katyń – to jedna z najtragiczniejszych kart polskiej historii. Z pozoru Katyń nie ma nic wspólnego z historią Lipawy. Na liście katyńskiej odnajdujemy jednak 7 osób z lipawskim rodowodem: kapitana Leona Czenzego, porucznika Jerzego Marcinkowskiego, porucznika Mariana Hejmowskiego, porucznika Sergiusza Puscha, porucznika Aleksandra Siwickiego, starszego posterunkowego Policji Państwowej Antoniego Romanowskiego, posterunkowego Policji Państwowej Witolda Jelińskiego.

10. Krystyna Kunicka, Tradycje świąteczne łatgalskich Polaków

wianek_jaselkaObyczaje, które na całym świecie do XX wieku zmieniały się stosunkowo wolno, w ciągu ostatnich stu lat zanikają lub podlegają transformacji. Dotyczy to również świąt obchodzonych przez różne narody. Święta chrześcijańskie mają olbrzymie znaczenie dla łatgalskich Polaków, ponieważ podkreślają przynależność do katolickiej wspólnoty religijnej na Łotwie. Jednym z najbardziej lubianych obrzędów jest upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie.

Polub nas na Facebooku!