Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w styczniu

Oto dziesięć artykułów w Przeglądzie Bałtyckim, które cieszyły się największą popularnością wśród czytelników w styczniu. Zapraszamy do nadrabiania czytelniczych zaległości. Przyjemnej lektury!

Nie chcesz już niczego przeoczyć w Przeglądzie Bałtyckim? Subskrybuj nasz newsletter!
Subskrybuj nasze newslettery, aby otrzymywać najciekawsze artykuły i zapowiedzi wydarzeń na swoją skrzynkę e-mailową.

Wybierz listy subskrypcyjne:

1. Bartosz Chmielewski, Witamy w łotewskim Detroit

dyneburgDyneburg to łotewski odpowiednik amerykańskiego Detroit. XX-wieczną historię obu miast można streścić w kilku hasłach: szybka industrializacja, zmiany społeczne, schyłek i degradacja. Dużo więcej miejsca trzeba poświęcić przyczynom i następstwom negatywnych zmian, jakie w nich nastąpiły. Dyneburg, podobnie jak odpowiednik zza oceanu, zmaga się z problemem wyludnienia i z niemocą wobec tego zjawiska.

2. Adam Baranowski, Rail Baltica – kolej na integrację

Dworzec kolejowy w Tallinie

Dworzec kolejowy w Tallinie

Rail Baltica, międzynarodowa magistrala kolejowa, połączy stolice Estonii, Łotwy i Litwy z Europą Zachodnią. 28 października, po długotrwałych i pełnych zawirowań negocjacjach, przedstawiciele rządów krajów bałtyckich podpisali w Rydze umowę powołującą spółkę odpowiedzialną za realizację inwestycji.

3. Rail Baltica na Litwie planowo – rozmowa z Dainiusem Budrysem

railbalticaltLitwa jest obecnie liderem realizacji międzynarodowego połączenia kolejowego Rail Baltica. W ubiegłym roku Litwini oddali do użytku odcinek łączący Kowno z polską granicą. Na jakim etapie obecnie znajduje się litewski odcinek Rail Baltiki? Na pytania Przeglądu Bałtyckiego odpowiedział Dainius Budrys, dyrektor spółki „Rail Baltica statyba”.

4. Kaliningrad – mniej Europy, więcej Rosji, Paulina Siegień

Kaliningrad pobudza wyobraźnię. W reportażach, artykułach publicystycznych i naukowych mnożą się metafory: podwójne peryferie, relikt zimnej wojny, wykorzeniona Rosja, rosyjskie okno na Zachód, czwarta republika bałtycka. Andrzej Mencwel parafrazując tytuł filmu z 1959 roku wyznaje: Kaliningrad, moja miłość. Tylko czy Kaliningrad da się kochać?

5. Z powrotem do Königsbergu, Inna Hartwich

kaliningrad-zeitPo II wojnie światowej wschodniopruski Królewiec stał się sowieckim Kaliningradem. Dziś mieszkańcy miasta powracają na nowo do zepchniętej do podświadomości niemieckiej historii.

 

6. 25. rocznica obrony wieży telewizyjnej w Wilnie, Dominik Wilczewski

13styczniaW tym roku mija 25 lat od tragicznych wydarzeń wileńskich. W obronie wieży telewizyjnej w stolicy Litwy przed oddziałami sowieckimi zginęło 14 osób. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 13 stycznia na Litwie obchodzony jest Dzień Obrońców Ojczyzny.

 

7. 

wilno-wilenszczyznaKażdy jubileusz jest wspaniałą okazją, aby przyjrzeć się przebytej drodze, pomyśleć o problemach teraźniejszości oraz zastanowić się nad przyszłością. W tym roku Litwa obchodziła ważny 25-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji na różnych wydarzeniach, konferencjach, publicznych dyskusjach i w mediach sporo mówiono o osiągnięciach Litwy, ale także problemach i sposobach na wzmocnienie litewskiej państwowości oraz polepszenia dobrobytu jej obywateli.

8. Intrygi i układanki, czyli dlaczego Łotwa wciąż nie ma rządu, Tomasz Otocki

saeimaPo raz drugi w ciągu ostatnich paru lat Łotwa wchodzi w nowy rok bez rządu. Choć politycy dwóch najważniejszych partii koalicyjnych zapowiadali, że 28 grudnia ogłoszą kandydatów na premiera, to do dziś nie usłyszeliśmy oficjalnie nazwisk pretendentów. Wiemy, że ambicję przewodzenia ma liderka głównej partii rządowej Solvita Āboltiņa. Problemem jest jej mała popularność w społeczeństwie oraz fakt, że Āboltiņi weto postawili narodowcy – trzeci ważny partner koalicyjny oraz wewnętrzna opozycja w partii.

9. Jak spór litewsko-polski i Bałtycka Ententa stały się narzędziem w rękach Sowietów, Eglė Samoškaitė

kaunas-smetonaLitwa w okresie międzywojennym była entuzjastycznym młodym państwem, które znalazło się w niepewnej sytuacji międzynarodowej. Uwięziona pomiędzy dwiema ekspansjonistycznymi siłami, Niemcami i Związkiem Sowieckim, Litwa próbowała wzmocnić swoje bezpieczeństwo, ale główną przeszkodą był spór z Polską o Wilno. Pewien dyplomata próbował to zmienić, ale było już na to za późno.

10. Słodkie spotkania przy Laimie, czyli krótka historia zegara i czekolady, Agnieszka Smarzewska

laima„- Gdzie się spotykamy?” „- O drugiej przy zegarze Laimy!”. Mieszkańcy Rygi umawiają się tak od pokoleń, a w ślad za nimi idą turyści i studenci programu Erasmus. Zegar Laimy trudno pomylić z jakimkolwiek innym obiektem w mieście (choć istnieje ryzyko, że mówiąc: „pod zegarem”, ktoś będzie miał na myśli  wielki zegar na dworcu kolejowym). O najdrobniejszym spóźnieniu nie może być mowy. Nie pomogą wymówki: „zegarek mi się spóźnia” – skinienie głową w stronę tarczy zastępuje wszystkie gorzkie wyrzuty czekającego. Czas w Rydze odmierzają wskazówki zegara Laimy.

Polub nas na Facebooku!