Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Wesprzyj Fundację Bałtycką i Przegląd Bałtycki

Najczęściej czytane w lutym

Prezentujemy dziesięć artykułów, które cieszyły się w lutym największą popularnością. Zapraszamy do lektury!

Nie chcesz już niczego przeoczyć w Przeglądzie Bałtyckim? Subskrybuj nasz newsletter!
Subskrybuj nasze newslettery, aby otrzymywać najciekawsze artykuły i zapowiedzi wydarzeń na swoją skrzynkę e-mailową.

Wybierz listy subskrypcyjne:

1. Mirosław Jankowiak, Na rubieżach dawnej Rzeczypospolitej: dziedzictwo Platerów

Widok na Augustówkę

Widok na Augustówkę

Nie ma na Łotwie drugiego takiego miasta, które byłoby jak Krasław tak mocno związane z polskością i stanowiło doskonały przykład koegzystencji tak wielu narodów, wyznań i kultur. Pomimo 244 lat oderwania od Rzeczypospolitej, krasławscy Polacy dbają do dziś o ojczystą kulturę, język i pamięć o znamienitym rodzie Platerów.

2. Tomasz Otocki, Ocalić kawałek polskich Inflant

Krasław 4Krasław jest najbardziej polskim ośrodkiem we wschodniej Łotwie, ale w tym roku może utracić wiele z tej polskości. Na styczniowym posiedzeniu rady okręgowej Krasławia zapadła decyzja o likwidacji polskiej szkoły. Polacy na Łotwie są zdeterminowani, by walczyć o placówkę.

3. Piotr Szatkowski, Mazurzy i mazursko godka – etnos skazany na wymarcie?

mazury-1(…) Ale przy tej okazji prawie nigdy nie wspomina się o rzeczy niemal całkowicie porzuconej i, zdaje się, przypisanej do skansenów. Polskie dialekty i gwary. O ile w przypadku dialektu wielkopolskiego czy gwary góralskiej od czasu do czasu można natrafić na drobną wzmiankę w rubasznym tonie, o tyle o gwarze mazurskiej, która miała być jednym z dowodów na polskość Prus Wschodnich, już w zasadzie zupełnie zapomniano.

4. Rozmowa z Marcinem Łapczyńskim, dyrektorem Instytutu Polskiego w Wilnie

instytut-polski-wilno-mediatekaW tym roku Instytut Polski w Wilnie obchodzi 20-lecie swojej działalności. Instytut odpowiada za promocję polskiej kultury oraz promocję Polski na Litwie. Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, w rozmowie z Przeglądem Bałtyckim, opowiada o dotychczasowej działalności placówki i o planach na przyszłość.

5. Inga Ozola, Bałtyk wydziera Łotwie terytorium

lotwa-wybrzezeWcześniej w miejscach, gdzie fale uderzają o zwały lodu, były pola ziemniaków. Chociaż erozja wybrzeża postępuje, to sztormy w ostatnich latach były łagodne dla łotewskiej ziemi.

 

6. Kazimierz Popławski, „Mam na imię Marytė”, Alvydas Šlepikas – recenzja

mam-na-imie-maryte-tytulTuż po wojnie, w już sowieckich Prusach Wschodnich i na Litwie, wiele przede wszystkim niemieckich, ale też litewskich i rosyjskich sierot tułało się w poszukiwania pożywienia i schronienia. Alvydas Šlepikas, litewski pisarz, powieścią „Mam na imię Marytė” przybliża mało znane losy „wilczych dzieci”.

7. 

maris-kucinskisPodczas dzisiejszego (11.02) nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie wyrazili wotum zaufania nowemu rządowi tworzonemu przez przedstawiciela Związku Zielonych i Rolników (ZZS) Mārisa Kučinskisa. Za powołaniem do życia nowego gabinetu głosowało 60 deputowanych, przeciwko było 32.

8. Dominik Wilczewski, „Silva rerum” – rozmowa z autorką Kristiną Sabaliauskaitė

silva-rerum-tytulowe„Wilno jest jak chór, w którym każda narodowość śpiewa swoim językiem” – mówi w rozmowie z Przeglądem Bałtyckim litewska pisarka Kristina Sabaliauskaitė. Autorka opisuje polifoniczne, wielonarodowe, wielokulturowe Wilno w cyklu powieści pt. „Silva rerum”, którego pierwszy tom właśnie ukazał się w Polsce.

9. Tomasz Otocki, Łotwa także miała swoje barykady

Barykady na ryskim Starym Mieście, zdj. archiwum Łotewskego Muzeum Wojny

Barykady na ryskim Starym Mieście, zdj. archiwum Łotewskego Muzeum Wojny

Na Łotwie mija właśnie rocznica czasu barykad. Dwadzieścia pięć lat temu Łotysze zmobilizowali się, by bronić świeżo uzyskanej niepodległości, stając i budując barykady przed najważniejszymi gmachami państwowymi. Choć w tym roku w mediach rocznicę ważnego wydarzenia przyćmiły kłopoty z formowaniem nowego rządu i choroba prezydenta, to Łotwa pamięta o tym, jak trudne było w 1991 roku „wybicie się na niepodległość”. I docenia walczących na barykadach.

10. Kazimierz Popławski i Kinga Redłowska, Cele polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

Polska-RPMBRegion Morza Bałtyckiego stoi dziś przed nowymi wyzwaniami. Polska obejmując prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) 1 lipca 2015 roku wzięła na siebie realizację misji tej ważnej organizacji regionalnej, która jednocześnie wystawiona jest na oddziaływanie sytuacji w Europie Wschodniej. Przewodnictwo Polski będzie zmagało się z dwoma wyzwaniami w tym kontekście – utrzymaniem merytorycznej współpracy w pełnym gronie 11 państw i Komisji Europejskiej oraz dalszym zacieśnianiem tejże współpracy. RPMB jest bowiem jedną z nielicznych organizacji, które na stosunkowo wysokim szczeblu i intensywnie współpracują z Rosją.

Polub nas na Facebooku!