Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Wesprzyj Fundację Bałtycką i Przegląd Bałtycki

Najczęściej czytane w marcu

Prezentujemy dziesięć artykułów, które były najczęściej czytane w marcu. Zapraszamy do lektury!

Nie chcesz już niczego przeoczyć w Przeglądzie Bałtyckim? Subskrybuj nasz newsletter!
Subskrybuj nasze newslettery, aby otrzymywać najciekawsze artykuły i zapowiedzi wydarzeń na swoją skrzynkę e-mailową.

Wybierz listy subskrypcyjne:

1. Bartosz Chmielewski, Serial „Okupowani”, czyli jak Norwegowie spieniężyli konflikt na Ukrainie

okupowani-3Czy jestem gotów walczyć za swoją ojczyznę? Pytanie to, śledząc wydarzenia na Ukrainie, zadają sobie mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej. Wielu Polaków, Litwinów czy Estończyków odpowiadając na to pytanie wstępuje w szeregi lokalnych organizacji proobronnych lub zaciąga się do regularnej armii. Kwestię tę porusza również najnowsza produkcja norweskiej telewizji TV2 – 10-odcinkowa seria „Okupowani” (nor. Okkupert).

2. Agnieszka Smarzewska, Wizyta w kocim mieście

koty-tyga-tytulowePodczas pobytu w Rydze trudno nie zwrócić uwagi na widokówki i pamiątki z podobiznami kotów. Najczęściej występuje charakterystyczny kot z wygiętym grzbietem i podniesionym ogonem. Kot ten jest od dawna nieoficjalnym symbolem stolicy Łotwy. Rdzenni mieszkańcy i turyści zgodnie przyznają, że w mieście kotów jest szczególnie dużo.

3. Piotr Szatkowski, Mazurzy i mazursko godka – etnos skazany na wymarcie?

mazury-1(…) Ale przy tej okazji prawie nigdy nie wspomina się o rzeczy niemal całkowicie porzuconej i, zdaje się, przypisanej do skansenów. Polskie dialekty i gwary. O ile w przypadku dialektu wielkopolskiego czy gwary góralskiej od czasu do czasu można natrafić na drobną wzmiankę w rubasznym tonie, o tyle o gwarze mazurskiej, która miała być jednym z dowodów na polskość Prus Wschodnich, już w zasadzie zupełnie zapomniano.

4. Dominik Wilczewski, Na skrzyżowaniu wiatrów – recenzja filmu

Risttuules-2Młody estoński reżyser Martti Helde w swoim pełnometrażowym debiucie „Na skrzyżowaniu wiatrów” (w dystrybucji pod nazwą „Na skrzyżowaniu wichrów”) rzuca widzom wyzwanie nowatorską i ambitną formą. Jego film jest przypomnieniem o zbrodniach totalitaryzmu pokazanych przez pryzmat bezbronnej ofiary. A w kontekście bieżących wydarzeń film staje się też ostrzeżeniem przed powtórką z tragicznej historii.

5. Kazimierz Popławski, Estonia w chmurze

chorwacja-chmuryAdministracja publiczna w Estonii oferuje tysiące e-usług, których prawidłowe i bezawaryjne działanie jest kluczowe dla funkcjonowania, a nawet istnienia państwa. Ze względu na stopień ucyfrowienia i zagrożenia jakie się z tym wiążą, Estończycy pracują nad przeniesieniem e-administracji do chmury obliczeniowej. Pozwoli to na przetrwanie państwa nawet na wypadek okupacji.

6. Kazimierz Popławski, Deportacje z krajów bałtyckich w marcu 1949 roku

deportacjeWkroczenie Armii Czerwonej i zakończenie wojny dla krajów bałtyckich nie oznaczało wyzwolenia. II wojna światowa przyniosła Litwie, Łotwie i Estonii niemal półwiekową okupację i prześladowania. 25 marca 1949 roku Sowieci przeprowadzili operację „Priboi” – masowe deportacje na Syberię.

7. 

rozmowa_okładka-tytulowaPiotr Kępiński i Herkus Kunčius zasiadają do polsko-litewskiej rozmowy bez uprzedzeń, kompleksów i fobii, a przy tym nie unikają tematów trudnych i kontrowersyjnych. Czynią to lekko, bez rozdrapywania ran, za to z dużą dozą humoru i dystansem do rzeczywistości. Zapis ich dialogu to „rozmowa dwóch normalnych intelektualistów z dwóch normalnych państw” – jak pisze we wstępie Adam Michnik. To rozmowa ludzi wolnych.

8. Kazimierz Popławski, Na skrzyżowaniu wiatrów – rozmowa z reżyserem Marttim Helde

Risttuules„Na skrzyżowaniu wiatrów” (w dystrybucji pod nazwą „Na skrzyżowaniu wichrów”), film stworzony ze statycznych obrazów, ukazuje dramat Estończyków deportowanych na Syberię w latach 40. XX w. Film jest dramatycznym, ale i niezwykle estetycznym pomnikiem poświęconym ofiarom tamtych wydarzeń. O filmie rozmawiamy z jego reżyserem, Marttim Helde.

9. Kazimierz Popławski, Estonia głosuje przez Internet. Frekwencja rośnie

iglosowanieLegitymizacja władzy w społeczeństwach demokratycznych jest tym większa, im więcej osób uczestniczy w wyborach. Frekwencja jest bolączką wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wyjątkiem jest Estonia, w której odsetek głosujących utrzymuje tendencję rosnącą. To efekt poszerzenia metod uczestnictwa o głosowanie internetowe.

10. Tomasz Otocki, Ocalić kawałek polskich Inflant

Krasław 4Krasław jest najbardziej polskim ośrodkiem we wschodniej Łotwie, ale w tym roku może utracić wiele z tej polskości. Na styczniowym posiedzeniu rady okręgowej Krasławia zapadła decyzja o likwidacji polskiej szkoły. Polacy na Łotwie są zdeterminowani, by walczyć o placówkę.

Polub nas na Facebooku!