Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Wesprzyj Fundację Bałtycką i Przegląd Bałtycki

Najczęściej czytane w kwietniu

Oto 10 najpopularniejszych artykułów w kwietniu. Życzymy miłej majówkowej lektury!

Nie chcesz już niczego przeoczyć w Przeglądzie Bałtyckim? Subskrybuj nasz newsletter!
Subskrybuj nasze newslettery, aby otrzymywać najciekawsze artykuły i zapowiedzi wydarzeń na swoją skrzynkę e-mailową.

Wybierz listy subskrypcyjne:

1. Tomasz Otocki, Adam Dytkowski, Na wiosnę polecimy do Połągi

polaga-1Jak z Warszawy do Połągi, to Ecolines… Trzy razy w tygodniu, czas podróży jedenaście godzin dwadzieścia minut. Albo siedem godzin do Wilna, mała kawa na starówce, a później znów cztery godziny busem do Kłajpedy lub Połągi. Tak do tej pory podróżowało się z Warszawy do najpopularniejszego litewskiego uzdrowiska. Teraz mamy przełom. W ostatnią środę marca, późnym wieczorem, miał miejsce pierwszy długo zapowiadany lot na trasie Warszawa-Połąga.

2. Dominik Wilczewski, Litewskie rozliczenia z przeszłością – spór o książkę Neriji Putinaitė

nugeneta-pusisNieodłączną częścią debat publicznych zarówno w Polsce, jak i na Litwie pozostają spory o najnowszą historię i rolę konkretnych postaci, których zasługi są rozmaicie oceniane. Przykładem takiego sporu jest niedawna dyskusja, jaka odbyła się na Litwie wokół osoby poety Justinasa Marcinkevičiusa.

3. Ciemnoskóry wiking i początki Islandii – rozmowa z Bergsveinnem Birgissonem

wikingowieW marcu ukazała się książka „Czarny wiking“ Bergsveinna Birgissona przybliżająca niemal zapomnianą postać Geirmunda Heljarskinna. Książka Birgissona stanowi nie tylko biografię ciemnoskórego wikinga, ale również pokazuje jego czasy, na nowo opisuje wczesną historię Islandii. Na pytania Przeglądu Bałtyckiego o postać Heljarskinna, o badania odległej historii i o czasy wikingów odpowiada autor książki Bergsveinn Birgisson.

4. Andero Kaha, e-Drive Retro zmienia sportowe klasyki w auta napędzane elektrycznością

edrive-tyt-bwW ostatnim czasie, jedną z najbardziej zachwycających firm na żywej estońskiej scenie startupowej jest e-Drive Retro, która rewolucjonizuje rynek aut elektrycznych. Międzynarodowy startup opiera się o amerykański kapitał, fiński uniwersytet oraz estońską produkcję i zarządzanie.

5. 

baltic-nato-obamaZnaczenie geostrategiczne obszaru bałtyckiego nie tylko utrzymało się, ale – ze względu na konflikt ukraiński i zmarginalizowanie Partnerstwa Wschodniego – w ostatnich latach wzrosło. Nadbałtyka stała się laboratorium interesów państw członkowskich i jedności NATO oraz wpływów i skuteczności rosyjskiej polityki wobec Zachodu.

6. Dominik Wilczewski, 25. rocznica obrony wieży telewizyjnej w Wilnie

13styczniaW tym roku mija 25 lat od tragicznych wydarzeń wileńskich. W obronie wieży telewizyjnej w stolicy Litwy przed oddziałami sowieckimi zginęło 14 osób. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 13 stycznia na Litwie obchodzony jest Dzień Obrońców Ojczyzny.

7. Kazimierz Popławski, Estonia w chmurze

chorwacja-chmuryAdministracja publiczna w Estonii oferuje tysiące e-usług, których prawidłowe i bezawaryjne działanie jest kluczowe dla funkcjonowania, a nawet istnienia państwa. Ze względu na stopień ucyfrowienia i zagrożenia jakie się z tym wiążą, Estończycy pracują nad przeniesieniem e-administracji do chmury obliczeniowej. Pozwoli to na przetrwanie państwa nawet na wypadek okupacji.

8. Kazimierz Popławski, Kinga Redłowska, Cele polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

Polska-RPMBRegion Morza Bałtyckiego stoi dziś przed nowymi wyzwaniami. Polska obejmując prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) 1 lipca 2015 roku wzięła na siebie realizację misji tej ważnej organizacji regionalnej, która jednocześnie wystawiona jest na oddziaływanie sytuacji w Europie Wschodniej. Przewodnictwo Polski będzie zmagało się z dwoma wyzwaniami w tym kontekście – utrzymaniem merytorycznej współpracy w pełnym gronie 11 państw i Komisji Europejskiej oraz dalszym zacieśnianiem tejże współpracy. RPMB jest bowiem jedną z nielicznych organizacji, które na stosunkowo wysokim szczeblu i intensywnie współpracują z Rosją.

9. Dramat deportacji zaklęty w bezruchu. Rozmowa z aktorką Laurą Peterson

na-skrzyzowaniu-wiatrow-2tFilm „Na skrzyżowaniu wiatrów” w reżyserii Marttiego Helde jest unikatowy, bo to zbiór statycznych scen, w których kamera porusza się między aktorami. Film opowiada o dramacie deportacji z Estonii w czasie II wojny światowej. O przedstawionej historii, o grze „w bezruchu” i o znaczeniu filmu rozmawiamy z główną aktorką – Laurą Peterson.

10. Agnieszka Smarzewska, Wizyta w kocim mieście

koty-tyga-tytulowePodczas pobytu w Rydze trudno nie zwrócić uwagi na widokówki i pamiątki z podobiznami kotów. Najczęściej występuje charakterystyczny kot z wygiętym grzbietem i podniesionym ogonem. Kot ten jest od dawna nieoficjalnym symbolem stolicy Łotwy. Rdzenni mieszkańcy i turyści zgodnie przyznają, że w mieście kotów jest szczególnie dużo.

Polub nas na Facebooku!