Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w maju

Oto 10 najpopularniejszych artykułów w kwietniu. Życzymy miłej lektury!

Nie chcesz już niczego przeoczyć w Przeglądzie Bałtyckim? Subskrybuj nasz newsletter!
Subskrybuj nasze newslettery, aby otrzymywać najciekawsze artykuły i zapowiedzi wydarzeń na swoją skrzynkę e-mailową.

Wybierz listy subskrypcyjne:

1. Tomasz Otocki, Alexander Van der Bellen. Zielony prezydent Austrii z estońskimi korzeniami

van-der-bellen-tytAlexander van der Bellen ma korzenie imigracyjne – historia jego rodziny związana jest z Rosją i Estonią, a zaczyna się od szklarza holenderskiego, który w 1763 roku zamieszkał w Imperium Carów. Rodzina uzyskała szlachectwo, zamieszkała w guberni pskowskiej, niedaleko Estonii. Alexander, dziadek obecnego polityka Partii Zielonych, urodzony w 1859 roku, był członkiem lokalnego ziemstwa. W 1913 roku został jego przewodniczącym. Cztery lata po abdykacji cara stanął na czele lokalnego rządu w Pskowie. Po zakończeniu I wojny światowej Psków przechodzi z rąk do rąk. Na krótko przed tym, jak miasto zostanie opanowane przez bolszewików, dziadek Alexander z małżonką i trzema synami uciekli do Estonii. Tak rozpoczyna się nowy etap w historii Van der Bellenów.

2. Tomasz Otocki, 8 i 9 maja na Łotwie: zwycięstwo nadal dzieli

maj-lotwaGdyby chcieć poszukać daty, która najlepiej ilustruje pęknięcie między społecznościami łotewską i rosyjskojęzyczną na Łotwie, to obok celebracji Marszu Legionu Łotewskiego w dniu 16 marca, byłyby to dwa dni: 8 i 9 maja. Z jednej strony oficjalny łotewski Dzień Upadku Nazizmu i Pamięci Ofiar II Wojny Światowej (Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena) obchodzony od 1995  roku, z drugiej – znany od czasów sowieckich Dzień Zwycięstwa, celebrowany w latach Łotewskiej SRS, od 2005 roku – gdy Rosja wstała z kolan (ironia!) – znów w modzie w społeczności rosyjskojęzycznej.

3. Dominik Wilczewski, „Lato Sangailė” – recenzja filmu

Lato-Sangaile-TProsta historia o wakacyjnym zauroczeniu, ale także o przełamywaniu własnych słabości; o wzajemnej fascynacji dwóch dziewczyn, tuż przed wkroczeniem w dorosłość. I wreszcie o realizacji marzeń. To wszystko w filmie Alantė Kavaitė „Lato Sangailė” (Sangailės vasara, 2015), który od piątku (27.05) można oglądać w polskich kinach.

4. Ciemnoskóry wiking i początki Islandii – rozmowa z Bergsveinnem Birgissonem

wikingowieW marcu ukazała się książka „Czarny wiking“ Bergsveinna Birgissona przybliżająca niemal zapomnianą postać Geirmunda Heljarskinna. Książka Birgissona stanowi nie tylko biografię ciemnoskórego wikinga, ale również pokazuje jego czasy, na nowo opisuje wczesną historię Islandii. Na pytania Przeglądu Bałtyckiego o postać Heljarskinna, o badania odległej historii i o czasy wikingów odpowiada autor książki Bergsveinn Birgisson.

5. Katarzyna Korzeniewska, Litwini, rozliczając się z przeszłością, dyskutują o teraźniejszości

justinas-marcinkevicius-2Na Litwie najwyraźniej wróciła epoka wieszczów. Właściwie to wróciła już dawno (w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych) i poszła. A teraz jest tylko spór o to, kto wieszcz, a kto nie-wieszcz. I wcale nie domniemany wieszcz na tym ucierpiał (bo już nie żyje), ale badaczka: filozof i historyk Nerija Putinaitė. Wiadomo od czasów Mickiewicza (którego aż wypada tu zacytować), że wieszczowie i ich wyznawcy tych ze „szkiełkiem i okiem” nie lubią. Ale po kolei…

6. Liubov Timonina, Bilet do przeszłości: podróż pierwszym pociągiem do Jurmały

jurmala-tytuloweJurmała bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na Łotwie, poza Rygą z pewnością „numerem jeden”. Setki tysięcy turystów każdego roku odwiedzają Jurmałę, by cieszyć się jej kameralną atmosferą, przyjemnymi restauracjami lub by pospacerować znaną wszystkim 33-kilometrową piaszczystą plażą. Do kurortu można się dostać tanio i szybko – wystarczy zaledwie 20-minutowa przejażdżka pociągiem – co uczyniło go niezwykle popularnym wśród backpackerów odwiedzających Łotwę. Nie zawsze jednak było to takie proste.

7. Bartosz Chmielewski, Wileńska Kukułka

Rozgłośnia Wileńska magią swoich audycji zaskarbiła sobie serca setek słuchaczy. Mieszkańcy Wilczeńszczyzny z niecierpliwością wyczekiwali swoich ulubionych słuchowisk i tłumnie zasiadali przy radioodbiornikach w szkołach, posterunkach granicznych i pod wiejskimi strzechami, by posłuchać „Kukułki Wileńskiej” czy „Ciotki Hali”.radio-wilno-t

8. Klasyczne samochody z elektrycznym sercem – rozmowa z Michaelem Richardsonem

GT6Stare samochody nie muszą ani rdzewieć porzucone w garażu, ani nie muszą być eksponatami muzealnymi, do których można wsiadać tylko za pozwoleniem. Startup e-Drive Retro stawia sobie za cel konwertowania sportowych klasyków w nowoczesne pojazdy elektryczne, by dać im drugie życie, a kierowcom radość z jazdy. O inspirującym startupie i nowoczesnych technologiach w służbie motoryzacji rozmawiamy z jego pomysłodawcą – Michaelem Richardsonem.

9. Tomasz Otocki, Adam Dytkowski, Na wiosnę polecimy do Połągi

polaga-1Jak z Warszawy do Połągi, to Ecolines… Trzy razy w tygodniu, czas podróży jedenaście godzin dwadzieścia minut. Albo siedem godzin do Wilna, mała kawa na starówce, a później znów cztery godziny busem do Kłajpedy lub Połągi. Tak do tej pory podróżowało się z Warszawy do najpopularniejszego litewskiego uzdrowiska. Teraz mamy przełom. W ostatnią środę marca, późnym wieczorem, miał miejsce pierwszy długo zapowiadany lot na trasie Warszawa-Połąga.

10. Wojciech Jakóbik, Nord Stream 2 zagrożeniem dla bezpieczeństwa NATO?

nord-streamGazociąg Nord Stream 2 ma coraz więcej krytyków. Oprócz wysuwanych przeciwko inwestycji argumentów prawnych, rynkowych i geopolitycznych, pojawiają się te z zakresu bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że nowy gazociąg z Rosji do Niemiec nie powstanie.

Polub nas na Facebooku!