Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w czerwcu

Oto 10 artykułów, które cieszyły się największą popularnością w czerwcu. Życzymy miłej lektury!

Nie chcesz już niczego przeoczyć w Przeglądzie Bałtyckim? Subskrybuj nasz newsletter!
Subskrybuj nasze newslettery, aby otrzymywać najciekawsze artykuły i zapowiedzi wydarzeń na swoją skrzynkę e-mailową.

Wybierz listy subskrypcyjne:

1. Kazimierz Popławski, Sowieckie deportacje w czerwcu 1941 roku

Risttuules14 czerwca 1941 rozpoczęła się pierwsza fala sowieckich deportacji z krajów bałtyckich oraz polskich kresów wschodnich i Mołdawii. W ciągu kilku dni deportowanych zostało łącznie 95 tysięcy mieszkańców tych krajów.

2. Katarzyna Biersztańska, Duet Antanasa i Zofii Smetonów

smetona4Książka Duet Antanasa i Zofii Smetonów Ingridy Jakubavičienė jest obszerną monografią przybliżającą dzieje pierwszej pary prezydenckiej odrodzonej w dwudziestoleciu międzywojennym Litwy. Jakubavičienė opisuje pochodzenie Antanasa i Zofii, dzieciństwo i edukację, zaangażowanie społeczne, role w niepodległej Litwie po ewakuację i życie na obczyźnie.

3. Kazimierz Popławski, Hen. Na północy Norwegii – recenzja książki Ilony Wiśniewskiej

nordkapp-finnmarkNorwegia nie kończy się na Oslo. Ani nawet na Trondheim. Za tym drugim miastem, stanowiącym umowną granicę między północą a południem, wzdłuż drogi na północ, rozciąga się kraina mało znana nawet dla samych Norwegów. Na jej północnych kresach, już za kołem podbiegunowym, znajduje się Finnmark – norweskie brzydkie kaczątko – które oswaja i przybliża polskiemu czytelnikowi Ilona Wiśniewska w swojej drugiej książce „Hen. Na północy Norwegii” (Wydawnictwo Czarne, 2016).

4. Tomasz Otocki, 8 i 9 maja na Łotwie: zwycięstwo nadal dzieli

maj-lotwaGdyby chcieć poszukać daty, która najlepiej ilustruje pęknięcie między społecznościami łotewską i rosyjskojęzyczną na Łotwie, to obok celebracji Marszu Legionu Łotewskiego w dniu 16 marca, byłyby to dwa dni: 8 i 9 maja. Z jednej strony oficjalny łotewski Dzień Upadku Nazizmu i Pamięci Ofiar II Wojny Światowej (Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena) obchodzony od 1995  roku, z drugiej – znany od czasów sowieckich Dzień Zwycięstwa, celebrowany w latach Łotewskiej SRS, od 2005 roku – gdy Rosja wstała z kolan (ironia!) – znów w modzie w społeczności rosyjskojęzycznej.

5. Kazimierz Popławski, Kinga Redłowska, Cele polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

Polska-RPMBRegion Morza Bałtyckiego stoi dziś przed nowymi wyzwaniami. Polska obejmując prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) 1 lipca 2015 roku wzięła na siebie realizację misji tej ważnej organizacji regionalnej, która jednocześnie wystawiona jest na oddziaływanie sytuacji w Europie Wschodniej. Przewodnictwo Polski będzie zmagało się z dwoma wyzwaniami w tym kontekście – utrzymaniem merytorycznej współpracy w pełnym gronie 11 państw i Komisji Europejskiej oraz dalszym zacieśnianiem tejże współpracy. RPMB jest bowiem jedną z nielicznych organizacji, które na stosunkowo wysokim szczeblu i intensywnie współpracują z Rosją.

6. „Silva rerum” – rozmowa z autorką Kristiną Sabaliauskaitė

sabaliauskaite-1„Wilno jest jak chór, w którym każda narodowość śpiewa swoim językiem” – mówi w rozmowie z Przeglądem Bałtyckim litewska pisarka Kristina Sabaliauskaitė. Autorka opisuje polifoniczne, wielonarodowe, wielokulturowe Wilno w cyklu powieści pt. „Silva rerum”, którego pierwszy tom właśnie ukazał się w Polsce.

7. Ciemnoskóry wiking i początki Islandii – rozmowa z Bergsveinnem Birgissonem

wikingowieW marcu ukazała się książka „Czarny wiking“ Bergsveinna Birgissona przybliżająca niemal zapomnianą postać Geirmunda Heljarskinna. Książka Birgissona stanowi nie tylko biografię ciemnoskórego wikinga, ale również pokazuje jego czasy, na nowo opisuje wczesną historię Islandii. Na pytania Przeglądu Bałtyckiego o postać Heljarskinna, o badania odległej historii i o czasy wikingów odpowiada autor książki Bergsveinn Birgisson.

8. Dominik Wilczewski, „Lato Sangailė” – recenzja filmu

Lato-Sangaile-TProsta historia o wakacyjnym zauroczeniu, ale także o przełamywaniu własnych słabości; o wzajemnej fascynacji dwóch dziewczyn, tuż przed wkroczeniem w dorosłość. I wreszcie o realizacji marzeń. To wszystko w filmie Alantė Kavaitė „Lato Sangailė” (Sangailės vasara, 2015), który od piątku (27.05) można oglądać w polskich kinach.

9. Liubov Timonina, Bilet do przeszłości: podróż pierwszym pociągiem do Jurmały

jurmala-tytuloweJurmała bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na Łotwie, poza Rygą z pewnością „numerem jeden”. Setki tysięcy turystów każdego roku odwiedzają Jurmałę, by cieszyć się jej kameralną atmosferą, przyjemnymi restauracjami lub by pospacerować znaną wszystkim 33-kilometrową piaszczystą plażą. Do kurortu można się dostać tanio i szybko – wystarczy zaledwie 20-minutowa przejażdżka pociągiem – co uczyniło go niezwykle popularnym wśród backpackerów odwiedzających Łotwę. Nie zawsze jednak było to takie proste.

10. Tomasz Otocki, Łotwa także miała swoje barykady

Barykady na ryskim Starym Mieście, zdj. archiwum Łotewskego Muzeum WojnyDwadzieścia pięć lat temu Łotysze zmobilizowali się, by bronić świeżo uzyskanej niepodległości, stając i budując barykady przed najważniejszymi gmachami państwowymi. Choć w tym roku w mediach rocznicę ważnego wydarzenia przyćmiły kłopoty z formowaniem nowego rządu i choroba prezydenta, to Łotwa pamięta o tym, jak trudne było w 1991 roku „wybicie się na niepodległość”. I docenia walczących na barykadach.

Polub nas na Facebooku!