Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Wesprzyj Fundację Bałtycką i Przegląd Bałtycki

Estonia zabroni w sklepach toreb plastikowych

Estońskie Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że od lipca 2017 roku wprowadzi zakaz używania lekkich plastikowych torebek. Większe torby plastikowe wraz z początkiem 2019 roku podrożeją i będą kosztować jedno euro.

Ministerstwo Środowiska podjęło decyzję o ich wycofaniu toreb plastikowych ze względu na negatywny wpływ na środowisko i zdrowie obywateli oraz na regulacje unijne. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, małe torby plastikowe muszą być wycofane ze sklepów najpóźniej do 2019 roku.

Obecnie małe torebki plastikowe dostępne są w estońskich sklepach tak przy stoiskach z owocami, warzywami czy słodyczami, jak i przy kasach. Większe torebki plastikowe kosztują obecnie około 15 eurocentów, a torby tekstylne wielokrotnego użytku około 75 centów. Wycofanie małych bezpłatnych torebek ma uniemożliwić sytuację, w której klienci korzystaliby z nich próbując unikać opłat za większe torby. Wyższe ceny za plastikowe torby na zakupy mają skłonić mieszkańców do korzystania z tańszych tekstylnych toreb wielokrotnego użytku.

Małe torebki plastikowe używane są często zaledwie kilka minut, ale stanowią aż 97% wszystkich toreb plastikowych wydawanych w sklepach. Obecnie Estończycy wykorzystują około 40 dużych plastikowych toreb na zakupy i 165 małych torebek plastikowych rocznie. Celem nowych regulacji jest zmniejszenie do 2019 roku wykorzystania toreb plastikowych do 90 toreb rocznie na osobę.

 

Zdjęcie tytułowe: European Parliament / Flickr / CC

Polub nas na Facebooku!