Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Wesprzyj Fundację Bałtycką i Przegląd Bałtycki

Najczęściej czytane we wrześniu

We wrześniu opublikowaliśmy ponad 20 nowych artykułów. Także kilka starszych artykułów nadal cieszyło się dużą popularnością. Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych. Zapraszamy do lektury tych, które umknęły. Życzymy miłej lektury!

Nie chcesz już niczego przeoczyć w Przeglądzie Bałtyckim? Subskrybuj nasz newsletter!
Subskrybuj nasze newslettery, aby otrzymywać najciekawsze artykuły i zapowiedzi wydarzeń na swoją skrzynkę e-mailową.

Wybierz listy subskrypcyjne:

1. Mariusz Antonowicz, Czy Alaksandr Łukaszenka zalegalizuje Pogoń?

pogonPrzed trzema laty to pytanie mogło wydawać się absurdalne. Przecież obecny prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka był największym przeciwnikiem białoruskiej symboliki narodowej – biało-czerwono-białej flagi i Pogoni jako godła.

2. Mirosław Jankowiak, Kiruna – jak powstało szwedzkie Klondike

Kiruna - kopalnia

Kiruna – kopalnia

Ponad 100 lat temu nikt nie zdawał sobie sprawy, że powstające miasteczko Kiruna wraz z kopalnią żelaza nie tylko staną się lokomotywą napędową industrializacji całej Skandynawii, ale będą miały strategiczne znaczenie tak dla Szwecji, jak i całej Europy.

3. Bartosz Chmielewski, „Bo wsie jechali” – recenzja reportażu „Bieżeństwo 1915” Anety Prymaki-Oniszk

biezenstwo-2Tysiące rodzin niemal z dnia na dzień spakowało cały swój dobytek i ruszyło w nieznane. Do niedawna pamięć o tragicznych wydarzeniach z początku XX wieku należała tylko do zamkniętego kręgu prawosławnych Podlasia. Losy tych uchodźców przybliża reportaż Anety Prymaki-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” (Wydawnictwo Czarne).

4. Piotr Szatkowski, Nie wszystek umrę: język pruski

prusyWiedza o regionie Warmii i Mazur czy szerzej – Prus Wschodnich stale się poprawia. Jeszcze kilkanaście lat temu większość ludzi uważała, że Prusowie to byli „tacy inni Niemcy, tacy lokalni”. Dziś oczywistością staje się, że Prus (mówiący po prusku – językiem bałtyjskim, a nie germańskim!) i Prusak to nie jest do końca to samo pojęcie, choć w pewien sposób, rzecz jasna, ze sobą spokrewnione. Niewielu jednak wie, że język pruski miał swoją formę pisaną i że wymarł dopiero na początku XVIII wieku (choć od czasu do czasu można natrafić na rewelacje, jakoby stało się to jeszcze później). Ale o tym, że język pruski powstał z umarłych wie już tylko garstka.

5. Aleksandra Kuczyńska-Zonik, Jak głosują Rosjanie za granicą? Przykład z Litwy, Łotwy i Estonii

kremlW połowie września Rosjanie wybierali swoich deputowanych do Dumy Państwa. O 450 miejsc ubiegało się 103 tysiące polityków. Na kandydatów oddawano głosy także w 364 lokalach wyborczych za granicą. Jak głosowali Rosjanie na Litwie, Łotwie i w Estonii?

6. Dominik Wilczewski, Marsz Pamięci w Malatach

malaty-1Setki ludzi z różnych stron nie tylko Litwy, ale i świata. W tłumie mieszają się języki: słychać litewski, angielski, rosyjski, polski, hebrajski… Wiele osób niesie flagi Izraela, ale są też flagi litewskie i polskie. Przed siedzibą miejscowych władz dumnie powiewa flaga Państwa Izrael obok trójkolorowej flagi litewskiej oraz flag Unii Europejskiej i rejonu. Malaty chyba nie widziały do tej pory tylu gości z kraju i zagranicy. Jakie święto przyciągnęło tak wielkie tłumy?

7. Rimvydas Valatka, Czyim problemem są litewscy Polacy i Rosjanie?

polacy-na-litwieOgłoszone właśnie wyniki sondażu przeprowadzonego przez „Baltijos tyrimai” wśród mniejszości narodowych mrożą krew w żyłach. W świetle sondażu nie tylko większość naszych Rosjan, ale i Polaków żyje nie w litewskiej i nie w polskiej przestrzeni informacyjnej i kulturalnej, ale rosyjskiej.

8. Litewski rynek energii jest niezależny – rozmowa z Rokasem Masiulisem

klaipeda-lngW ostatnich latach Litwa zainwestowała duże środki w swoje bezpieczeństwo energetyczne. Terminal LNG w Kłajpedzie zmienił krajowy rynek gazu, połączenia energetyczne z Polską i Szwecją pozwalają Litwie planować synchronizację sieci energetycznej z zachodnioeuropejską. Na pytania Przeglądu Bałtyckiego o litewski rynek energii i współpracę regionalną odpowiada Rokas Masiulis, Minister Energii Litwy.

9. Tomasz Otocki, Jesień w Międzyzdrojach

miedzyzdrojePowoli lato ma się ku końcowi. Znad polskiego morza wrócili ci turyści, którzy łakną odpoczynku w samym środku sezonu. Rozpoczyna się jesienny wypoczynek nad Bałtykiem, modny ostatnio nie tylko wśród ludzi starszych, ale także po prostu tych, którzy wolą uciec od wakacyjnego zgiełku, biegających wszędzie dzieciaków czy sprzedawców nachalnie oferujących nam wakacyjne pamiątki. Tych, którzy lubią pospacerować cieplej ubrani, chroniąc się od październikowego wiatru znad morza, który przynosi więcej jodu niż w upalne lato. Czuć nadmorską sól, ale ceny nie są już tak słone. Tej jesieni może warto pominąć zawsze zatłoczony Sopot czy Kołobrzeg, a skierować się na sam kraniec Polski – do Międzyzdrojów.

10. Kazimierz Popławski, Sowiecka Republika Wyspy Naissaar

naissaar-tWschodnia miłość do tworzenia quasi-republik nie jest niczym nowym. Różne twory powstawały zwłaszcza w czasach rewolucji i wojen, miały wypełniać próżnię lub były emanacją polityki faktów dokonanych. W dzielącym epoki historii Rosji roku 1917 powstała Sowiecka Republika Naissaar.

Polub nas na Facebooku!