Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Kersti Kaljulaid nowym prezydentem Estonii

Kersti Kaljulaid wybrana została nowym prezydentem Estonii. W pierwszym głosowaniu zdobyła wymaganą większość – uzyskała 81 głosów 101-osobowego parlamentu.

Przeczytaj także:  Kersti Kaljulaid – pierwsza kobieta prezydent Estonii

Kaljulaid została zarejestrowana jako wspólna kandydatka większości partii politycznych w niedzielę – jej kandydaturę poparło 90 deputowanych. Z poparcia wyłamała się Estońska Konserwatywna Partia Ludowa, która nie zgadza się z „globalistycznymi poglądami” kandydatki. Aby zgłosić kandydata należy uzyskać poparcie co najmniej 21 deputowanych. 90 podpisów za Kaljulaid w 101-osobowym parlamencie oznacza tylko jedną kandydaturę.  Zgodność pozostałych partii wynika z fiaska pierwszych wyborów, które odbyły się w sierpniu i wrześniu, a w których ani Riigikogu, ani Kolegium Elektorskiemu nie udało się wybrać prezydenta.

Kersti Kaljulaid uzyskała 81 głosów. Oddano 17 głosów pustych. Wymagana większość wynosi 68 głosów, co udało się osiągnąć. Kaljulaid jest czwartym prezydentem Estonii po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku. Jednocześnie jest ona pierwszą kobietą prezydentem w historii kraju.

Kaljulaid urodziła się w 1969 roku w Tartu. Ukończyła biologię (1992) i MBA (2001) na Uniwersytecie w Tartu. W latach 2004-2016 była przedstawicielką Estonii w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ze względu na niewyłonienie przez estoński rząd nowego przedstawiciela kontynuowała swoją pracę po zakończeniu kadencji w maju br.). Od 2011 roku jest także przewodniczącą zarządu Uniwersytetu w Tartu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

Polub nas na Facebooku!