Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w październiku

W październiku opublikowaliśmy prawie 30 nowych artykułów. Sporą popularnością cieszą się też nasze starsze publikacje. Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych w ubiegłym miesiącu. Zapraszamy do lektury tych, które umknęły. Życzymy miłej lektury!

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

1. Tomasz Otocki, Gabrielius Landsbergis – przyszły premier Litwy?

landsbergisWydaje się, że decyzja z wiosny zeszłego roku o zamianie niepopularnego Andriusa Kubiliusa, skłóconego z działającą u konserwatystów frakcją chadecką Ireny Degutienė, na wnuka pierwszego przywódcy niepodległej Litwy Vytautasa Landsbergisa po wielu miesiącach okazała się dla konserwatystów zbawienna. Dzięki odmłodzeniu kierownictwa, listy wyborczej, a także większym niż dotychczas skoncentrowaniu się na tematyce krajowej, udało się Związkowi Ojczyzny wygrać pierwszą turę wyborów do Sejmu Litwy.

2. Barbara Jundo-Kaliszewska, Polska polityka wschodnia 1989-2015 – recenzja książki Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego

polska-bialorusW ostatnich 27 latach Polska różnie układała relacje z sąsiadami zza wschodniej granicy. O ile z bezpośrednimi sąsiadami Warszawa zdołała ułożyć sobie poprawne relacje, o tyle w omawianym okresie Polska toczyła około 30 sporów z największym spośród państw wschodnioeuropejskich – Rosją. W swojej najnowszej monografii pt. „Polska polityka wschodnia 1989-2015” prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski analizuje relacje ze wschodnimi sąsiadami.

3. Agnieszka Grzybowska, Dzień Reformacji po mazursku

kosciol-gizyckoDziś mówi się, że Mazurów już nie ma. Ciągle słyszę o Mazurach w czasie przeszłym. Jednak nie uważam nas za narodowość wymarłą. Żyjemy nadal. Wielu z nas przeszło na katolicyzm, bo tak łatwiej. Wielu nie chodzi do kościoła w ogóle, bo za czasów komunistycznych bali się o posady i tak im zostało do dziś. Jednak ta garstka z nas jest prawdziwa, odważna. Nie jest łatwo, być „innym”, nawet w dzisiejszych czasach, gdzie teoretycznie mamy wolność słowa i wyznania – z okazji Dnia Reformacji do Przeglądu Bałtyckiego pisze Agnieszka Grzybowska, ewangeliczka, mieszkanka Mazur, autorka bloga „Mazurka”.

4. Tomasz Otocki, Nie z Akcji, ale w akcji. Polacy na listach partii litewskich

polska-frakcja-1Artur Płokszto, Medard Czobot czy Aleksander Popławski. Nazwiska tych polityków wiele mówiły polskiemu elektoratowi w latach dziewięćdziesiątych. Gdy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie jeszcze nie okrzepła, to właśnie oni reprezentowali społeczność polską w Sejmie. Wybrani z list partii litewskich. Polskich kandydatów było pełno wśród litewskich ugrupowań. Parę lat temu coś się w krajowej polityce jednak zmieniło. Czy nieliczni Polacy na listach partii litewskich mają szansę na elekcję?

5. Aleksandra Kuczyńska-Zonik, 25 lat statusu nieobywatela na Łotwie

paszport-nieobywatel25 lat temu, 15 października 1991 roku Rada Najwyższa Republiki Łotewskiej w postanowieniu „O przywróceniu praw obywateli Republiki Łotwy i podstawowych zasad naturalizacji” wprowadziła status nieobywatela. Według rejestru z 1993 roku na Łotwie przebywało 876 tysięcy nieobywateli, z których przeważającą większość stanowili etniczni Rosjanie.

6. Sakson: nie przypiąłbym wstążeczki georgijewskiej

awplAkcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin startuje w wyborach do Sejmu Litwy w koalicji z Aliansem Rosjan. Przegląd Bałtycki rozmawia z Grzegorzem Saksonem o programie AWPL, sytuacji polskiej mniejszości narodowej, a także o stosunku partii litewskich do polskich postulatów.

pogon7. Mariusz Antonowicz, Czy Alaksandr Łukaszenka zalegalizuje Pogoń?

Przed trzema laty to pytanie mogło wydawać się absurdalne. Przecież obecny prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka był największym przeciwnikiem białoruskiej symboliki narodowej – biało-czerwono-białej flagi i Pogoni jako godła.

8. Tomilinas: Nie mamy żadnych stereotypów antypolskich

lvzsLitewski Związek Rolników i Zielonych (LVŽS) od niedawna należy do faworytów sondaży przedwyborczych. Liderem partii jest przedsiębiorca z branży spożywczej Ramūnas Karbauskis. Na czele listy wyborczej ugrupowania w nadchodzących wyborach do Sejmu stoi Saulius Skvernelis, który w latach 2014-2016 pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w rządzie Algirdasa Butkevičiusa. O przyczynach popularności partii i propozycjach programowych mówi wiceprzewodniczący LVŽS Tomas Tomilinas.

9. Katarzyna Nitychoruk, Startupy z prospektu Giedymina

startupy-litwaLitwa to niecałe 3 miliony obywateli, wśród których 7150 to studenci kierunków technologicznych, 26 000 to doświadczeni pracownicy ponad 2000 przedsiębiorstw z branży IT. To ogromny potencjał, który dzięki determinacji i zaufaniu przedsiębiorców przełożył się na sukcesy startupów, niejednokrotnie na skalę światową. W ostatnim dziesięcioleciu litewski ekosystem startupów dynamicznie rozwijał się, dościgając takie kraje jak Belgia czy Holandia. Czy Litwa to nowe europejskie zagłębie innowacji?

10. Mirosław Jankowiak, Kiruna – jak powstało szwedzkie Klondike

Kiruna - kopalnia

Kiruna – kopalnia

Ponad 100 lat temu nikt nie zdawał sobie sprawy, że powstające miasteczko Kiruna wraz z kopalnią żelaza nie tylko staną się lokomotywą napędową industrializacji całej Skandynawii, ale będą miały strategiczne znaczenie tak dla Szwecji, jak i całej Europy.

Polub nas na Facebooku!