Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Wesprzyj Fundację Bałtycką i Przegląd Bałtycki

Erwin Sellering ponownie premierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego

We wtorek Erwin Sellering został wybrany przez landtag w Schwerinie premierem tego północno-wschodniego kraju na trzecią już kadencję. Za jego kandydaturą opowiedziało się 41 deputowanych, przeciwko – 29. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Premiera Selleringa wsparła wielka koalicja złożona z jego macierzystej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec oraz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Przeciwko głosowali deputowani Alternatywy dla Niemiec oraz postkomuniści z partii Die Linke.

Przeczytaj także:  Populiści triumfują w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Koszmarna niedziela CDU
Erwin Sellering podczas kampanii w 2013 roku. Zdj. Marcus Sümnick / Flickr / CC

Erwin Sellering podczas kampanii w 2013 roku. Zdj. Marcus Sümnick / Flickr / CC

Erwin Sellering mógł zostać wybrany premierem na kolejną kadencję, bo we wrześniu jego Socjaldemokratyczna Partia Niemiec wygrała wybory do landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, uzyskując 30,6%. Koalicyjna CDU otrzymała 19,0% i znalazła się na trzecim miejscu. Wielki triumf święciła Alternatywa dla Niemiec, na którą głos oddało 20,8% wyborców. Na postkomunistów głosowało 13,2% Meklemburczyków. Pozostałe partie nie weszły do landtagu. Premier Sellering ma 67 lat i pochodzi z Nadrenii-Westfalii. Z wykształcenia jest prawnikiem, pracował jako sędzia. Jak sam twierdzi, w Meklemburgii zakochał się podczas urlopu i postanowił tu osiąść. W 1994 roku zamieszkał w Greifslwaldzie, gdzie przystąpił do SPD. W 2000 roku został lokalnym ministrem sprawiedliwości, zaś sześć lat później – spraw społecznych. W 2008 roku wybrano go premierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Pozostając na tym stanowisku dwukrotnie wygrał wybory parlamentarne (2011, 2016).

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

W nowym rządzie Meklemburgii pięć tek obejmie socjaldemokracja, trzy – chadecja. W gabinecie znajdzie się dwóch nowicjuszy – Katy Hoffmeister z CDU jako minister sprawiedliwości oraz Stefanie Drese z SPD jako minister ds. społecznych. Szef lokalnej chadecji Lorenz Caffier pozostanie na stanowisku ministra spraw wewnętrznych. Nie wiadomo jednak, czy zostanie wicepremierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Caffiera część wyborców i działaczy chadecji obarcza winą za słaby wynik partii Angeli Merkel w tym nadmorskim landzie. Możliwe, że zastępcą premiera Selleringa zostanie wobec tego minister gospodarki Harry Glawe, który zanotował najlepszy wynik personalny w okręgu jednomandatowym spośród kandydatów CDU. Caffier zapowiedział już, że na początku 2017 roku odda przewodnictwo nad meklemburską chadecją.

Nowe władze landowe obawiają się demagogii opozycji skupionej wokół silnej Alternatywy dla Niemiec. Dlatego też częścią programu rządowego są bardziej aktywne i bardziej liczne konsultacje społeczne.

Wybór Selleringa na premiera landu zbiegł się ze zmianą warty w schwerińskim ratuszu. We wtorek zaprzysiężono nowego nadburmistrza Schwerina, 38-letniego lekarza-radiologa rodem z Chemnitz i działacza Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Rico Badenschiera, który w bezpośrednich wyborach 18 września uzyskał 60,1% głosów, pokonując dotychczasową nadburmistrzynię Angelikę Gramkow z Partii Lewicy. Kadencja Badenschiera wyniesie siedem lat. Przed nowym nadburmistrzem czekają ciężkie zadania – miasto zadłużone jest na więcej niż 200 milionów euro. W związku z tym faktem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zobowiązało Schwerin do radykalnych oszczędności i przydzieliło miastu specjalnego pełnomocnika-doradcę.

Do poczytania – Umowa koalicyjna SPD i CDU w landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

 

Zdjęcie tytułowe: Erwin Sellering. Zdj. spd-mecklenburg-vorpommern.de.

Polub nas na Facebooku!