Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w listopadzie

W listopadzie opublikowaliśmy kolejnych 25 nowych artykułów. Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych w ubiegłym miesiącu. Zapraszamy do lektury tych, które umknęły. Życzymy miłej lektury!

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

1. T.H. Ilves: Swoje bezpieczeństwo budujemy krok po kroku

ilves-dudaZnajdujemy się w zupełnie innym środowisku bezpieczeństwa niż kilka lat temu. Estonia jest dobrze przygotowana do obrony przed zagrożeniami wojny hybrydowej, ale bezpieczeństwo konwencjonalne zależy od obrony kolektywnej. Na pytania Przeglądu Bałtyckiego o aktualną sytuację bezpieczeństwa i współpracę w regionie i Europie odpowiada były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

2. Kazimierz Popławski, Kersti Kaljulaid – pierwsza kobieta prezydent Estonii

kaljuliad-grybauskaiteOstatnie wybory prezydenckie w Estonii przybrały dosyć nieoczekiwany obrót. Żaden z głównych kandydatów nie uzyskał wymaganego poparcia, co doprowadziło do powtórzenia całej procedury, a to przyniosło także zaskakujący rezultat końcowy. Na prezydenta została wybrana Kersti Kaljulaid – pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii Estonii, a wcześniej mało znana audytor Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Kim jest Kersti Kaljulaid i jakiej prezydentury można się spodziewać?

3. Kazimierz Popławski, To nie nasza wojna. Recenzja filmu „1944”

1944-2c– To nie nasza wojna – mówi jeden z żołnierzy w estońskim filmie historycznym „1944”. Estonia w czasie II wojny światowej, ściskana imadłem dwóch wyniszczających totalitaryzmów, przechodzi dramat deportacji, bratobójczej walki między Estończykami wcielonymi do nieswoich armii, wycieńczona i zrujnowana w 1944 roku zostaje skazana na półwieczną okupację sowiecką.

4. Agnieszka Smarzewska, Jak to robią Szwedzi, czyli więcej niż wystawa

jak-to-robia-szwedziTym, co charakteryzuje szwedzki marketing jest szczególna wrażliwość na aspekt społeczny, zwłaszcza na problemy wykluczonych. Korzeni tej wrażliwości można doszukiwać się w komunikatach społecznych nadawanych w szwedzkiej telewizji publicznej od lat 60. do 80. ubiegłego wieku. Szwedzki marketing przybliża trwająca do 23 listopada wystawa „Więcej niż reklama – jak to robią Szwedzi”.

5. Tomasz Otocki, Kmicicowym szlakiem. Wrześniowy wyjazd na Laudę

lauda-9Stosunki polsko-litewskie można rozwijać na wiele sposobów. Można zacząć od traktatów, wizyt prezydentów, premierów, przemówień ważnych głów, kontraktów gospodarczych. Można organizować wielkie projekty kulturalne, tak jak robi chociażby Instytut Polski w Wilnie. Paradoksalnie, duży udział w naprawie relacji obu krajów może mieć jednak inicjatywa czy pasja jednego człowieka. W zeszłym roku pisaliśmy o Maju nad Wilią organizowanym przez niestrudzonego Romualda Mieczkowskiego. We wrześniu tego roku redaktor Przeglądu Bałtyckiego miał okazję uczestniczyć w litewskim etapie Roku Henryka Sienkiewicza organizowanym przez dr. Jana Skłodowskiego, fotografika, badacza Kresów, pasjonata Laudy i polskich śladów na Żmudzi.

6. Mirosław Jankowiak, Bogactwo językowe łotewskich cmentarzy

Południowo-wschodnia Łotwa należy do jednych z najbardziej zróżnicowanych narodowościowo, wyznaniowo i kulturowo regionów Europy. Mieszkają tutaj Łotysze, Łatgalczycy, Polacy, Rosjanie, Białorusi, Cyganie, Żydzi i inni. Odzwierciedla się to nie tylko w liczbie cmentarzy – katolickich, prawosławnych, luterańskich, starowierskich i żydowskich, ale również w języku samych nagrobków.

finlandia-obronnosc7. Raik: Finlandia buduje swój potencjał obronny bez robienia szumu

Atak Rosji na Ukrainę i agresywna polityka Kremla nie pozostały bez wpływu na Finlandię. Ożywiona została debata o wstąpieniu kraju do NATO, poszukiwane są możliwości zacieśniania sojuszy oraz wzmocnienia potencjału obronnego. O fińskiej debacie wokół bezpieczeństwa kraju i regionu bałtyckiego Przegląd Bałtycki rozmawia z Kristi Raik z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

8. Agnieszka Grzybowska, Dzień Reformacji po mazursku

kosciol-gizyckoDziś mówi się, że Mazurów już nie ma. Ciągle słyszę o Mazurach w czasie przeszłym. Jednak nie uważam nas za narodowość wymarłą. Żyjemy nadal. Wielu z nas przeszło na katolicyzm, bo tak łatwiej. Wielu nie chodzi do kościoła w ogóle, bo za czasów komunistycznych bali się o posady i tak im zostało do dziś. Jednak ta garstka z nas jest prawdziwa, odważna. Nie jest łatwo, być „innym”, nawet w dzisiejszych czasach, gdzie teoretycznie mamy wolność słowa i wyznania – z okazji Dnia Reformacji do Przeglądu Bałtyckiego pisze Agnieszka Grzybowska, ewangeliczka, mieszkanka Mazur, autorka bloga „Mazurka”.

9. Kazimierz Popławski, Edgar zabrał ze sobą Taaviego, czyli zmiana rządu w Estonii

roivas-wotumWystarczył miesiąc, by estońska scena polityczna – dotychczas niemal statyczna – przeszła całkowitą przebudowę. Na początku października wybrano nową prezydent, 5 listopada Partia Centrum wybrała nowego przewodniczącego, 7 listopada rozpadła się koalicja rządząca a 9 listopada parlament przegłosował wotum nieufności wobec premiera Taaviego Rõivasa.

10. Katarzyna Nitychoruk, PulseTip: litewski startup podbija świat HR

pulsetipPulseTip to startup, którego najważniejszym produktem jest narzędzie do zbierania opinii pracowników na tematy dotyczące życia firmy. Wystarczy przyłożyć kartę do czytnika w urządzeniu, wyrazić opinię lub odpowiedzieć na pytanie. Zajmie to tylko kilka sekund, bez zbędnych maili, formularzy, telefonów czy ankiet. Monika Brazdžiūtė, CEO PulseTip, odpowiada na pytania o pomysł i budowanie sukcesu PulseTip.

Polub nas na Facebooku!