Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w styczniu

W naszych zasobach mamy ponad 300 artykułów. Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych w styczniu. Życzymy miłej lektury!

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

1. Simone Brunner, Kaitseliit cię obroni. Partyzantka po estońsku

Rosyjska wojna na Ukrainie obudziła strachy w krajach bałtyckich. Coraz więcej Estończyków ćwiczy partyzantkę. Simone Brunner towarzyszyła przez trzy dni estońskim mężczyznom i kobietom w treningu obrony partyzanckiej.

 

2. Agris Dzenis, Prusowie: utraceni kuzyni Łotyszów i Litwinów

Żadne z plemion bałtyjskich nie miało historii tak burzliwej, bogatej w znaczące wydarzenia i tragicznej jak Prusowie. Zniknęli w wyniku konfliktów między dwoma średniowiecznymi kulturami europejskimi – chrześcijańskiej i pogańskiej – zostali wyniszczeni fizycznie lub zasymilowani. Łotysze i Litwini powinni być wdzięczni Prusom za swoje istnienie bardziej niż komukolwiek innemu. Dzięki ich heroicznemu oporowi przed krzyżowcami, który prowadzili przez niemal cały XIII wiek, swobodnie powstawały wówczas fundamenty Wielkiego Księstwa Litewskiego. To z kolei uniemożliwiło masowy napływ krzyżowców i niemieckich kolonistów na terytorium dzisiejszej Łotwy.

3. Kazimierz Popławski, To nie nasza wojna. Recenzja filmu „1944”

1944-2c– To nie nasza wojna – mówi jeden z żołnierzy w estońskim filmie historycznym „1944”. Estonia w czasie II wojny światowej, ściskana imadłem dwóch wyniszczających totalitaryzmów, przechodzi dramat deportacji, bratobójczej walki między Estończykami wcielonymi do nieswoich armii, wycieńczona i zrujnowana w 1944 roku zostaje skazana na półwieczną okupację sowiecką.

4. Jakub Zygmunt, Na bagnach Ķemeri i w dolinie Gauja. Geoturystyczne atrakcje Łotwy

W 2015 roku Łotwę odwiedziło ponad dwa miliony turystów, a więc statystycznie każdy Łotysz przyjął jednego gościa. Choć Łotwa to kraj nizinny, w swoich granicach ma ponad 5000 jezior, kilka parków narodowych, setki kilometrów piaszczystych plaż. Na fanów ciekawostek przyrodniczych czekają liczne atrakcje geologiczne i botaniczne.

5. Ciemnoskóry wiking i początki Islandii – rozmowa z Bergsveinnem Birgissonem

W marcu ukazała się książka „Czarny wiking“ Bergsveinna Birgissona przybliżająca niemal zapomnianą postać Geirmunda Heljarskinna. Książka Birgissona stanowi nie tylko biografię ciemnoskórego wikinga, ale również pokazuje jego czasy, na nowo opisuje wczesną historię Islandii. Na pytania Przeglądu Bałtyckiego o postać Heljarskinna, o badania odległej historii i o czasy wikingów odpowiada autor książki Bergsveinn Birgisson.

6. Nauka przez całe życie. Rozmowa z Liią Hänni o systemie edukacji w Estonii

Estoński system edukacji na wszystkich szczeblach z roku na rok odnotowuje coraz lepsze wyniki w światowych zestawieniach. Ostatnim potwierdzeniem tego trendu są opublikowane niedawno wyniki badania PISA 2015, w którym estoński system edukacji okazał się najlepszy w Europie i trzeci na świecie. Skąd te sukcesy? Na pytania Przeglądu Bałtyckiego o estoński system edukacji odpowiada Liia Hänni, doradca prezydent Kersti Kaljulaid w zakresie edukacji.

7. Od Memla do Kłajpedy: 94 lata po litewskim przewrocie – rozmowa z Vasilijusem Safronovasem

15 stycznia Litwa obchodzi jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w XX-wiecznej historii regionu – rocznicę powstania z 1923 roku, które doprowadziło do przejęcia kontroli nad regionem zwanym Litwą Mniejszą wraz z jego stolicą – Kłajpedą. Po przyłączeniu Kłajpeda stała się drugim największym miastem Litwy, zaraz po stołecznym Kownie (Wilno było już pod kontrolą II Rzeczypospolitej), jednak więzy łączące region zresztą kraju były raczej wątpliwe – większość mieszczan, w przeciwieństwie do mieszkańców wsi, czuła się etnicznymi Niemcami. Nawet Litwini zamieszkujący Kraj Kłajpedy znacząco różnili się od swoich pobratymców z Litwy właściwej. Głównym wyróżnikiem była denominacja – w przyłączanym regionie większość stanowili luteranie, a w reszcie kraju dominowali katolicy.

8. Steven Derix, Walka o duszę łotewskiego Rosjanina

Podróż frontowa w czterech etapach. Rosja sądzi, że Zachód się do niej zbliża. Kraje NATO widzą coś odwrotnego: prowokacje asertywnej Rosji Putina. Jakie są fakty? Korespondent Steven Derix wyjechał w podróż wzdłuż nowej linii frontu.

 

9. Tomasz Otocki, Oratorium upamiętni tragedię w Ponarach

W środę (25.01) wykonane zostało Oratorium Ponarskie, które upamiętniło jedną z najstraszniejszych zbrodni II wojny światowej na Wileńszczyźnie. O Oratorium Ponarskim Przeglądowi Bałtyckiemu mówią jego twórcy: Edward Trusewicz – autor libretta do Oratorium Ponarskiego, Maks Fedorow – kompozytor, Maciej Nerkowski – baryton, odtwórca głównej roli.

10. Bałtyckie kino online – platforma filmowa Baltic View – rozmowa z Inesą Ivanovą

Kinematografia Litwy, Łotwy i Estonii jest w Polsce stosunkowo mało znana. Filmy stamtąd rzadko goszczą w naszych kinach, za to coraz częściej znaleźć je można w repertuarze festiwalów i przeglądów filmowych. Nieliczni dystrybutorzy decydują się pokazać je w Polsce. Miłośnicy filmów z regionu bałtyckiego nie powinni jednak załamywać rąk. W styczniu tego roku ruszyła platforma Baltic View, dzięki której poprzez Internet można legalnie oglądać filmy z Litwy, Łotwy i Estonii.

Polub nas na Facebooku!