Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w lutym

W lutym opublikowaliśmy kilkanaście nowych artykułów. Dużą popularnością cieszyły się także nasze starsze publikacje. Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych artykułów w lutym. Życzymy miłej lektury!

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

1. Mirosław Jankowiak, Na rubieżach dawnej Rzeczypospolitej: dziedzictwo Platerów

Nie ma na Łotwie drugiego takiego miasta, które byłoby jak Krasław tak mocno związane z polskością i stanowiło doskonały przykład koegzystencji tak wielu narodów, wyznań i kultur. Pomimo 244 lat oderwania od Rzeczypospolitej, krasławscy Polacy dbają do dziś o ojczystą kulturę, język i pamięć o znamienitym rodzie Platerów.

2. Dominik Wilczewski, Eksperci z krajów bałtyckich: Putin nie obali Łukaszenki

Czy autorytarny przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka może wyrwać się spod kurateli Moskwy i zwrócić się ku Zachodowi? Co na to Kreml – czy nie ma już dość lawirowania białoruskiego prezydenta i nie będzie próbował pozbawić go władzy? W ostatnich tygodniach w mediach i publikacjach analitycznych pojawiają się coraz odważniejsze koncepcje rozwoju wydarzeń na Białorusi. Tymczasem trwają przygotowania do wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów „Zachód 2017”, do których ma dojść we wrześniu tego roku… Jak na te procesy patrzy się w krajach bałtyckich?

3. Kazimierz Popławski, To nie nasza wojna. Recenzja filmu „1944”

1944-2c– To nie nasza wojna – mówi jeden z żołnierzy w estońskim filmie historycznym „1944”. Estonia w czasie II wojny światowej, ściskana imadłem dwóch wyniszczających totalitaryzmów, przechodzi dramat deportacji, bratobójczej walki między Estończykami wcielonymi do nieswoich armii, wycieńczona i zrujnowana w 1944 roku zostaje skazana na półwieczną okupację sowiecką.

4. Simone Brunner, Kaitseliit cię obroni. Partyzantka po estońsku

Rosyjska wojna na Ukrainie obudziła strachy w krajach bałtyckich. Coraz więcej Estończyków ćwiczy partyzantkę. Simone Brunner towarzyszyła przez trzy dni estońskim mężczyznom i kobietom w treningu obrony partyzanckiej.

 

5. Armia to dobry sposób na budowę silniejszego społeczeństwa – rozmowa z Rasą Juknevičienė

W ostatnich trzech latach, od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, na Litwie podjęto szereg decyzji mających na celu zwiększenie potencjału obronnego państwa, w tym: podniesiono wydatki na cele wojskowe i przywrócono zasadniczą służbę wojskową. Opozycyjny, konserwatywny Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) opowiada się za utrzymaniem poboru oraz dalszym zwiększaniem wydatków na obronność. O sprawach związanych z zagadnieniami bezpieczeństwa narodowego Litwy mówi w rozmowie z „Przeglądem Bałtyckim” była minister obrony i polityk TS-LKD, Rasa Juknevičienė.

6. Mirosław Jankowiak, Na rubieżach dawnej Rzeczypospolitej: południowa Pskowszczyzna

Termin „Kresy”, odchodzący już powoli do przeszłości, większości osobom kojarzy się przede wszystkim z ziemiami współczesnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. O łotewskiej Łatgalii wspomina się już sporadycznie, zazwyczaj w gronie znawców tematu, a inne regiony poszły już całkowicie w zapomnienie. A szkoda, bo południowa Pskowszczyzna to niesamowicie ciekawy tygiel narodowościowy, językowy i religijny na pograniczu bałtycko-słowiańskim.

7. Tomasz Otocki, Niebiesko-czarno-biała flaga na Długim Hermanie. 99 lat temu Estonia uzyskała niepodległość

24 lutego 1918 roku zwolennicy niepodległej Estonii przez jeden dzień triumfowali. Na Długim Hermannie w pałacu Toompea zawisła wyświęcona jeszcze w XIX wieku niebiesko-czarno-biała flaga. Rada Starszych Maapäevu ogłosiła powstanie demokratycznej suwerennej Republiki Estońskiej, w granicach etnograficznych i historycznych. To było w Tallinnie. Dzień wcześniej niepodległość kraju proklamowano w teatrze „Endla” w Parnawie, zaś później przez estońskie miasta przeszedł „festiwal niepodległości”. Oprócz stołecznego Rewla, za niezależnością opowiedziało się Tartu, Paide oraz Viljandi. 27 lutego niepodległość dotarła do leżącego w Zachodniej Wironii Rakvere. Niestety Niemcy, którzy opanowali w lutym 1918 roku Estonię i wypędzili z niej bolszewików, nie zamierzali tolerować fanaberii nadbałtyckiej republiki. Już następnego dnia, 25 lutego, na Długim Hermannie wisiała flaga Cesarstwa Niemieckiego, a zwolenników niepodległej Estonii poddano surowym represjom z zabójstwami włącznie.

8. Tomasz Otocki, Dzień był mglisty i pochmurny. 99 lat temu uchwalono niepodległość Litwy

16 lutego 1918 roku to jedna z najważniejszych dat dla współczesnej Litwy. To wtedy złożona z najważniejszych działaczy na rzecz niezależności młodego państwa Litewska Rada (Taryba) jednomyślnie zadecydowała o restytucji niepodległości państwa litewskiego. Ze stolicą w Wilnie, na etnograficzne litewskich terenach, z zerwaniem więzi łączących w przeszłości Litwę z innymi narodami. Przyszłe stosunki w państwie miał określić wybrany w demokratycznych wyborach Sejm Ustawodawczy. Taryba zwróciła się tego samego dnia do społeczności międzynarodowej o uznanie woli Litwinów. I jednego wśród nich Polaka, Stanisława Narutowicza, który podpis pod Aktem Niepodległości złożył w polskiej pisowni.

9. Paulina Siegień, Kaliningrad – mniej Europy, więcej Rosji

Kaliningrad pobudza wyobraźnię. W reportażach, artykułach publicystycznych i naukowych mnożą się metafory: podwójne peryferie, relikt zimnej wojny, wykorzeniona Rosja, rosyjskie okno na Zachód, czwarta republika bałtycka. Andrzej Mencwel parafrazując tytuł filmu z 1959 roku wyznaje: Kaliningrad, moja miłość. Tylko czy Kaliningrad da się kochać?

10. Jakub Zygmunt, Na bagnach Ķemeri i w dolinie Gauja. Geoturystyczne atrakcje Łotwy

W 2015 roku Łotwę odwiedziło ponad dwa miliony turystów, a więc statystycznie każdy Łotysz przyjął jednego gościa. Choć Łotwa to kraj nizinny, w swoich granicach ma ponad 5000 jezior, kilka parków narodowych, setki kilometrów piaszczystych plaż. Na fanów ciekawostek przyrodniczych czekają liczne atrakcje geologiczne i botaniczne.

 

 

Polub nas na Facebooku!