Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w czerwcu

Które artykuły wzbudziły największe zainteresowanie czytelników w czerwcu? Oto zestawienie 10 najpopularniejszych. Zachęcamy do lektury jeszcze nieprzeczytanych!

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

1. Gerhard Gnauck, Narwa. Gdzie mniejszość jest większością

W Estonii mieszka 25% etnicznych Rosjan, ale na wschodzie kraju (w Narwie – przyp. red.) ta liczba sięga 90%. Są ściśle związani z krajem swojego pochodzenia, ale wobec kogo są lojalni? Wizyta u Rosjan żyjących w mieście granicznym Narwa.

 

2. Robert Duchniewicz: nie tylko AWPL może rozwiązywać problemy Wileńszczyzny

Tego nie mogę powiedzieć konkretnie, ale wiem, że wcześniej czy później AWPL odejdzie od władzy w rejonie wileńskim. Utrata głosów przez AWPL to według mnie kwestia kilku kadencji. Samorząd dla mnie jest ważny. Teraz zależy mi na tym, by nasz oddział socjaldemokratów miał jak najwięcej radnych. Zostało mniej niż dwa lata do wyborów i to jest teraz najważniejsze. Jeśli udałoby się lewicy, to pokazałaby, że nie tylko AWPL może rozwiązywać problemy Wileńszczyzny – mówi w rozmowie z Przeglądem Bałtyckim Robert Duchniewicz, od kwietnia 2017 roku radny samorządu rejonu wileńskiego, szef lokalnego oddziału socjaldemokratów.

3. Sonia Gabryszewska, Jeļena Ostapenko wygrała turniej French Open. Wielki dzień łotewskiego tenisa

Narodziła się nowa gwiazda – tak brzmiały tytuły wielu artykułów po sensacyjnym awansie łotewskiej tenisistki Jeļeny Ostapenko do tegorocznego finału wielkoszlemowego turnieju rozgrywanego na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Choć Ostapenko przed rozpoczęciem French Open nie była już zawodniczką anonimową, zarówno dla rywalek, jak i dla fanów tej dyscypliny sportu, to jej awans do finału paryskich rozgrywek i zwycięstwo nad Simoną Halep (4:6, 6:4, 6:3) z pewnością jest największym zaskoczeniem obecnego sezonu. Ponadto, dwudziestoletnia ryżanka na stałe zapisała się w historii łotewskiego tenisa – wcześniej żadnemu reprezentantowi Łotwy nie udało się dotrzeć do finału turnieju wielkoszlemowego.

4. Tomasz Otocki, Wybory na Łotwie. Niespodzianki i niewiadome

Wybory samorządowe na Łotwie zakończyły się w sobotę. Znamy już skład rad miejskich i okręgowych, jednak wciąż pozostaje tajemnicą, kto będzie rządzić w wielu samorządach. Jasna sytuacja jest w Rydze. Po chwili grozy w sobotę wieczorem, gdy wydawało się, że Nił Uszakow utracił władzę, okazało się, że koalicja Socjaldemokratycznej Partii „Zgoda” oraz oligarchicznego ugrupowania łotewskiego „Honor Służyć Rydze” uzyskała w dumie miejskiej 32 mandaty. Cztery pozostałe partie łotewskie, będące w opozycji wobec Uszakowa, mogą liczyć łącznie na 28 miejsc.

5. Agnieszka Smarzewska, Dwie historie. O aparacie Minox i fabryce VEF

Aparat fotograficzny Minox „wystąpił” na wielu filmach, m.in. „Złodziej”, „Inspektor Clouseau” czy „W służbie Jej Królewskiej Mości” z serii przygód Jamesa Bonda. Nie każdy widz jednak wie, że to jeszcze międzywojenny wynalazek łotewski, który urósł do rangi jednego z symboli kraju.

6. Ewelina Szeratics, Priorytety estońskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej i promocja kraju

1 lipca Estonia obejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Premier Jüri Ratas przedstawił cztery priorytety estońskiego przewodnictwa, wśród których nie mogło zabraknąć cyfrowego rozwoju Europy, ale także aktualnych kwestii bezpieczeństwa. Estonia sprawując przewodnictwo będzie również promować się w Europie.

7. Olga Gorszkowa: Tomaszewski potraktował wstążeczkę georgijewską instrumentalnie

Jestem obywatelką posłuszną prawu, ale wstążeczkę georgijewską oceniam pozytywnie, oczywiście wtedy, kiedy jej użycie jest uzasadnione. Na przykład podczas uroczystości na cmentarzu ofiar wojny. A jeśli chodzi o Waldemara Tomaszewskiego, to tak, ja znam go całkiem dobrze i muszę powiedzieć, że przed 2015 rokiem nigdy nie widziałam go na cmentarzu, tym bardziej ze wstążeczką. Uważam, że powód jej przypięcia był czysto utylitarny, to było przed kampanią prezydencką i kampanią do Parlamentu Europejskiego. To był akt populizmu, jemu wtedy były potrzebne głosy mniejszości rosyjskiej. I w ten sposób je zyskał – mówi Przeglądowi Bałtyckiemu Olga Gorszkowa, przewodnicząca Słowiańskiej Fundacji Miłosierdzia na Litwie.

8. Mateusz Jakubiak, Łotewski żużel na polskich torach

Fanów sportu na całym świecie nie dziwi udział walijskich zespołów, takich jak Swansea City czy Cardiff City, w rozgrywkach piłkarskich lig w Anglii. Od wielu lat na parkietach amerykańskiej ligi NBA występuje ekipa z Kanady, czyli Toronto Raptors. Wcześniej byli też Vancouver Grizzlies, lecz w wyniku relokacji drużyna przeniesiona została do Memphis. Ciągle jednak polskich kibiców zaskakuje fakt, że na zapleczu rodzimej Ekstraligi żużlowej występuje… łotewski Lokomotiv Daugavpils. I nie są to statyści, ale jedna z głównych sił Nice Polskiej Ligi Żużlowej.

9. Mirosław Jankowiak, Kiruna – jak powstało szwedzkie Klondike

Ponad 100 lat temu nikt nie zdawał sobie sprawy, że powstające miasteczko Kiruna wraz z kopalnią żelaza nie tylko staną się lokomotywą napędową industrializacji całej Skandynawii, ale będą miały strategiczne znaczenie tak dla Szwecji, jak i całej Europy.

10. Mike Winnerstig, Szwecja bardziej sojusznicza niż sojusznik z NATO?

W czasie wizyty szwedzkiego ministra obrony Petera Hultqvista w Pentagonie w połowie maja 2017 roku, amerykański sekretarz obrony Jim Mattis zadeklarował: „Ameryka nie pozostawi demokratycznych sojuszników i partnerów, będziemy stać (wspierać – przyp. red.) ze Szwecją (…). Nie jest krajem sojuszniczym NATO, ale mimo to jest, z naszego punktu widzenia, przyjacielem i sojusznikiem”.

 

 

Polub nas na Facebooku!