Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w sierpniu

Które artykuły cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników w sierpniu? Oto zestawienie 10 najpopularniejszych. Zachęcamy do lektury!

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

1. Arūnas Karaliūnas, Nie byłeś w Kownie? Nie wiesz co znaczy żyć!

Jeżeli chcielibyśmy wystawić ocenę władzom Kowna za formowanie wizerunku miasta w ostatnich latach, to musiałby być to najwyższy stopień z możliwych, a więc dziesiątka. I tak uważa ogromna część kownian.

 

2. Tomasz Otocki, Jak budowaliśmy lotnicze Międzymorze. 85 lat połączenia lotniczego z Łotwą i Estonią

LOT należy do najstarszych linii lotniczych na świecie. Trzy lata temu polska spółka obchodziła swoje 85-lecie. Z tej okazji w Wilnie otwarto wystawę trzydziestu unikatowych zdjęć związanych z działalnością LOT. Dziś obchodzimy kolejną ważną rocznicę – 85 lat od uruchomienia linii bałtyckiej z Warszawy przez Wilno do Rygi i Tallinna. Na specjalnej uroczystości, w dniach 17-18 sierpnia 1932 roku, pojawili się prezydent Ignacy Mościcki, premier Łotwy Marģers Skujenieks, a także naczelnik państwa estońskiego Karl Einbund.

3. Judith Leister, Ocalona ze świata, którego już nie ma

Fania Brancowska przeżyła Shoah na Litwie. Walczyła przeciwko niemieckim okupantom i ich rodzimym pomocnikom. Teraz walczy o to, by zachować pamięć o „litewskim Jeruzalem” i jego mieszkańcach.

 

4. Romas Sadauskas-Kvietkevičius, Dlaczego Kreml bardziej wystraszył się krótkiego filmu NATO o leśnych braciach niż czołgów?

Wytrzymali, gdy przyjęli nas do NATO. Ich reakcja nie była tak histeryczna nawet po nazwaniu Rosji krajem terrorystycznym przez prezydent Litwy Dalię Grybauskaitė. Wybuchli dopiero po opublikowaniu przez NATO krótkiego filmu o litewskich, łotewskich i estońskich powojennych partyzantach.

5. Anna Płotnikowa, „Jeśli zechcecie dowiedzieć się, kim jest rosyjski Europejczyk, to zapraszamy na Litwę!”

Według ocen Rosstatu (Federalna Służba Statystyki Państwowej – przyp. PB), od 1989 do 2015 roku Rosję opuściło ok. 4,5 milionów ludzi. Jednocześnie w ostatnich latach emigracja zauważalnie przybrała na sile. Na przykład w 2012 roku, według oficjalnych danych, Rosję opuściło ok. 110 tys., w 2015 roku – nieco ponad 300 tys., a w 2016 roku – ok. 350 tys. ludzi. Przy tym zdecydowana mniejszość spośród wyjeżdżających ubiegają się o otrzymanie nowego obywatelstwa.

6. Ugnius Antanavičius, Zbrodnia i kara w międzywojennej Litwie

Przeglądając obowiązujący w międzywojennej Litwie Statut Karny – wówczas najważniejszy dokument prawa karnego – znajdziemy zarówno podobieństwa do czasów obecnych, jak i punkty, których treść czy słownictwo dziś może zadziwiać.

 

7. Achim Engelberg, Estonia zrzuca historyczne jarzmo

Estonia, włączona swego czasu w skład Związku Sowieckiego, obecnie w cieniu Rosji, musi stawiać na inteligencję i kreatywność. Eerik-Niiles Kross, syn wielkiego autora, uosabia obie wymienione cnoty.

 

8. Czym jest e-rezydencja? Rozmowa z Kasparem Korjusem

Estonia, oferując e-rezydencję, tożsamość cyfrową, chce ułatwić prowadzenie biznesu, włączyć obcokrajowców w świat estońskich innowacji oraz sprowadzić do kraju nowe inwestycje. E-rezydencja jest programem awangardowym, który może przyczynić się do wymazania granic w świecie biznesu. O programie rozmawiamy z jego dyrektorem Kasparem Korjusem.

9. Mateusz Jakubiak, Przez koszykówkę do wolności. O filmie „The Other Dream Team”

Właśnie mija dwadzieścia pięć lat od Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Imprezy wyjątkowej, gdyż odbywającej się praktycznie tuż po wydarzeniach z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, które przyniosły niepodległość krajom bałtyckim. Litwa, Łotwa i Estonia wreszcie mogły wystąpić pod swoimi flagami, a nie, jak dotąd, pod czerwonym sztandarem z sierpem i młotem. Były to też pierwsze igrzyska zjednoczonych Niemiec, a jednocześnie ostatnie dla Czechosłowacji.

10. Tomasz Otocki, Kobieta silniejsza niż mężczyźni. 50 lat ordynacji kobiet w Estonii

Luterańska Estonia obchodzi w tym roku trzy ważne rocznice. Mówimy zarówno o pięćsetleciu reformacji, stuleciu utworzenia Estońskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego, a także pięćdziesięcioleciu ordynacji kobiet na pastorów. Inaczej niż w sąsiedniej Łotwie, w Estonii kobiety wciąż mogą być duchownymi, a według danych statystycznych co piąty pastor jest płci żeńskiej. „Wir wollen keinen anderen Pfarrer!” – „Nie chcemy innego księdza!” to historia Laine Villenthal, pastorki sprawującej posługę w Misso, Pindi i Pieczorach.

Polub nas na Facebooku!