Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Litewscy mistrzowie na krótkim basenie

,

Od 13 do 17 grudnia trwały w Kopenhadze Mistrzostwa Europy w Pływaniu na krótkim basenie. W 40 konkurencjach udział wzięło 548 reprezentantów 46 różnych krajów. Z przyznanych 121 medali, 4 zdobyła Litwa, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem w porównaniu do ostatniej edycji rozgrywanej w izraelskiej Netanji. Wówczas jedynym krążkiem był brąz wywalczony przez Giedriusa Titenisa na 100 metrach stylem klasycznym.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

Trzy złote i jeden brązowy – tak prezentuje się dorobek medalowy Litwy w Mistrzostwach 2017. Tytuły wywalczyła dwójka zawodników: Danas Rapšys (jedno złoto i jeden brąz) oraz Rūta Meilutytė (dwa złota). Pozwoliło to na zajęcie 7. pozycji w klasyfikacji medalowej całego turnieju, którą wygrała Rosja. 20-letnia Meilutytė zwyciężyła konkurencje stylem klasycznym na odległościach 50 i 100 metrów. W obydwu przypadkach o wygranej Litwinki decydowały setne sekundy. Na dystansie 50 metrów drugą Finkę Jennę Laukkanen wyprzedziła o 0,18 sekundy, zaś na 100 metrach ponownie wygrała z reprezentantką Finlandii, tym razem o 0,46 sekundy.

Danas Rapšys triumfował z kolei na dystansie 200 metrów stylem dowolnym. Jego czas 1:40,85 to nowy rekord Litwy. Drugi taki rekord ustanowił płynąc stylem grzbietowym również na 200 metrów. Z czasem 1:49,06 uplasował się na trzeciej pozycji za zwycięzcą, Rosjaninem Klimientem Kolesnikowem oraz Polakiem Radosławem Kawęckim. Zarówno Meilutytė jak i Rapšys mają przed sobą jeszcze wiele sukcesów. Rūta 19 marca skończyła 20 lat, zaś Danas 21 maja obchodził 22 urodziny.

Obecnie spośród krajów bałtyckich jedynie Litwa liczy się na zawodach pływackich. Ostatnim turniejem, w którym medal zdobył inny kraj z tego regionu były mistrzostwa z 2012 roku rozegrane we francuskim Chartres. Wówczas Estonia jako jedyne bałtyckie państwo zdobyło jakiekolwiek medale (2 srebra i 1 brąz). Estończycy kilkakrotnie zdobywali medale na krótkim basenie i po Litwinach są drugą bałtycką siłą w tej konkurencji. Osiągnięcia Litwy są swego rodzaju fenomenem ponieważ w kraju brak jest odpowiedniej infrastruktury, która pozwalałaby pływakom walczyć o najwyższe cele. Z kolei Łotysze mimo wystawiania z reguły skromnej reprezentacji, nigdy nie zdołali włączyć się do walki o medale. Następne mistrzostwa na krótkim basenie odbędą się w 2019 roku w szkockim Glasgow.

 

Zdjęcie tytułowe: Lars Møller / EuroSwim 2017 Copenhagen-Denmark – LEN European Short Course Championships / Facebook.

Polub nas na Facebooku!