Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w lutym

Oto zestawienie najpopularniejszych artykułów na stronach Przeglądu Bałtyckiego w lutym. Zapraszamy do lektury!

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

 

1. Bartosz Chmielewski, O Wileńszczyźnie, Litwie, Polsce i Rosji – debata Polskiego Klubu Dyskusyjnego na Uniwersytecie Warszawskim

„Nie gramy we dwóch, ani we trzech, a we czwórkę. Czwartym aktorem, o którym się często zapomina jest Moskwa, której cień kładzie się na wszystkich porażkach i sukcesach. A większość dzisiejszych problemów polsko-litewskich jest wypadkową długoletniej polityki imperium sowieckiego”. Te słowa wypowiedziane przez dr. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego otworzyły dyskusję organizowaną przez wileński Polski Klub Dyskusyjny. Tym razem spotkanie odbyło się Warszawie.

2. Radosław Budzyński, Niełatwe dzieje Łatgalii. Na marginesie rozważań o tożsamości łatgalskiej

Z Bohdanem Cywińskim, autorem książki „Tożsamość, która wymaga wysiłku. O Łatgalii i Łatgalach” zetknąłem się już dużo wcześniej. Wspomnienie o jego „Ogniem próbowane. Z dziejów najnowszych Kościoła katolickiego w Europie środkowo-wschodniej” zwiastowało nową lekturę sprawiającą intelektualną przygodę. Po książkę o Łatgalii warto sięgnąć. Nie dlatego, że na każdą publikację o tej tematyce w języku polskim trzeba chuchać i dmuchać, że w ogóle jest, ale dlatego, że jest wypełniona interesującą treścią.

3. Tomasz Otocki, Niebiesko-czarno-biała flaga na Długim Hermanie. Estonia 100 lat temu stała się niepodległa

24 lutego 1918 roku zwolennicy niepodległej Estonii przez jeden dzień triumfowali. Na Długim Hermannie w pałacu Toompea zawisła wyświęcona jeszcze w XIX wieku niebiesko-czarno-biała flaga. Rada Starszych Maapäevu ogłosiła powstanie demokratycznej suwerennej Republiki Estońskiej, w granicach etnograficznych i historycznych. To było w Tallinnie. Dzień wcześniej niepodległość kraju proklamowano w teatrze „Endla” w Parnawie, zaś później przez estońskie miasta przeszedł „festiwal niepodległości”. Oprócz stołecznego Rewla, za niezależnością opowiedziało się Tartu, Paide oraz Viljandi. 27 lutego niepodległość dotarła do leżącego w Zachodniej Wironii Rakvere. Niestety Niemcy, którzy opanowali w lutym 1918 roku Estonię i wypędzili z niej bolszewików, nie zamierzali tolerować fanaberii nadbałtyckiej republiki. Już następnego dnia, 25 lutego, na Długim Hermannie wisiała flaga Cesarstwa Niemieckiego, a zwolenników niepodległej Estonii poddano surowym represjom z zabójstwami włącznie.

4. Dania przenosi instytucje rządowe z 1800 miejscami pracy do mniejszych miast

Premier Danii Lars Løkke Rasmussen ogłosił w połowie stycznia kontynuację programu przenoszenia kolejnych agencji rządowych ze stołecznej Kopenhagi do mniejszych miast. W wyniku programu rządu rozpoczętego w 2015 roku do tej pory przeniesiono około 2500 miejsc pracy w instytucjach publicznych do pozostałych miast. Zgodnie z zapowiedzią Rasmussena teraz ma zostać przeniesionych kolejnych 1800 miejsc pracy.

5. Magda Sabała, Krzyż skandynawski. Dlaczego flagi państw nordyckich są do siebie podobne?

Święta państwowe są zwykle rocznicami ważnych wydarzeń z historii poszczególnych krajów. Narody świętują uchwalenie konstytucji, czy odzyskanie niepodległości, a charakteru i poczucia wspólnoty nadają dumnie powiewające flagi państwowe. 17 maja Norwegia obchodziła Syttende Mai, czyli rocznicę podpisania Konstytucji w 1814 roku. 6 czerwca podobne święto celebrowali Szwedzi. Kilka dni temu, 6 grudnia setną rocznicę niepodległości hucznie obchodziła Finlandia. Wszystkie te wydarzenia, poza charakterem uroczystości, łączy jeszcze inny ważny szczegół – flaga, a właściwie wzór, na którym opierają się również flagi narodowe pozostałych krajów Europy Północnej – Danii i Islandii oraz autonomii Wysp Owczych i Wysp Alandzkich.

6. Mirosław Jankowiak, Kiruna – jak powstało szwedzkie Klondike

Ponad 100 lat temu nikt nie zdawał sobie sprawy, że powstające miasteczko Kiruna wraz z kopalnią żelaza nie tylko staną się lokomotywą napędową industrializacji całej Skandynawii, ale będą miały strategiczne znaczenie tak dla Szwecji, jak i całej Europy.

7. Tomasz Otocki, „Dziękujemy, że nie protestowaliście przeciwko Ostrowcowi”. Łotewska delegacja odwiedziła Białoruś

W czwartek zakończyła się dwudniowa wizyta premiera Łotwy Mārisa Kučinskisa w Mińsku. W skład łotewskiej delegacji weszli oprócz premiera także minister rozwoju regionalnego i ochrony środowiska Kaspars Gerhards, minister transportu Uldis Augulis, urzędnicy Kolei Łotewskiej, a także przedstawiciele trzech łotewskich portów, które żywotnie zainteresowane są kooperacją z Białorusią. Samorządowców reprezentował burmistrz trzeciego co do wielkości miasta, Lipawy, Uldis Sesks.

8. Juliusz Dworacki, Sauli Niinistö. Prezydent wszystkich Finów

Ponowny wybór Sauliego Niinistö na urząd prezydenta Finlandii znaczną większością głosów to nie tylko wyraz poparcia tego konkretnego polityka, ale także – a może przede wszystkim – dążenie, by Finlandia pozostała oazą spokoju w coraz bardziej rozhuśtanym politycznie świecie.

9. Tomasz Otocki, 85 lat temu samobójstwo popełnił Stanisław Narutowicz

31 grudnia 1932 roku w Kownie zmarł śmiercią samobójczą Stanisław Narutowicz, prawnik, sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy z 1918 roku, brat pierwszego polskiego prezydenta Gabriela Narutowicza. Stanisław przebywał wówczas w „tymczasowej stolicy” w interesach, zatrzymał się w mieszkaniu żony, nauczycielki polskiego gimnazjum imienia Adama Mickiewicza, nieobecnej z powodu ferii świątecznych. To tutaj po powrocie od lekarza padł samobójczy strzał, który zakończył bogate w wydarzenia, choć niełatwe, życie polskiego ziemianina. „Celny strzał w serce, wymierzony własną ręką w Wigilję Nowego Roku przeciął życie wielkiego działacza, szlachetnego człowieka i rycerskiego bojownika bez skazy – rozległ się głośnem echem w całej Litwie, wstrząsnął opinją, kazał zastanowić się nad drogami, po których ona kroczy” – pisała prorządowa, zbliżona do sanacji, „Gazeta Polska” w miesiąc po śmierci wybitnego polityka.

10. Maciej Giers, Nowa północna brama Europy: Tromsø czy Kirkenes?

Czy kontener wypełniony chińskimi towarami może dotrzeć z Szanghaju do Berlina w trzy tygodnie? Może, a dokładniej, będzie mógł. Do walki o chińskie towary mające popłynąć przez Arktykę stają dwa norweskie miasta.

 

Polub nas na Facebooku!