Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Wizyta premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana w Rydze

,

Wczoraj rozpoczęła się w Rydze dwudniowa wizyta premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana. Szef rządu w Kijowie miał okazję spotkać się ze swoim odpowiednikiem Mārisem Kučinskisem, a także prezydentem Raimondsem Vējonisem, omówić aktualne wyzwania w stosunkach łotewsko-ukraińskich, zwiedzić ukraińską szkołę oraz Bibliotekę Narodową, a także wziąć udział w spotkaniach z biznesem i diasporą. Łotwa od wielu lat należy do najbardziej zdecydowanych adwokatów obecności Ukrainy w świecie zachodnim, zaś po aneksji Krymu i rozpoczęciu się wojny w Donbasie władze w Rydze stawiają jednoznacznie na ukraińskie reformy i integrację Kijowa ze strukturami euroatlantyckimi. Wyzwaniem w stosunkach obu państw jest współpraca naukowa oraz wymiana handlowa, która mogłaby być większa niż dotychczas. Obecnie Ukraina jest dopiero na dwudziestym pierwszym miejscu wśród partnerów handlowych Łotwy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

Podczas czwartkowego spotkania w cztery oczy premier Māris Kučinskis zauważył, że mimo skomplikowanej sytuacji politycznej i gospodarczej, przedsiębiorcy łotewscy wciąż inwestują na Ukrainie. Szef rządu Łotwy wskazał na dziedziny, w których współpraca między Rygą a Kijowem mogłaby być jeszcze bardziej intensywna, wymieniając wśród nich przemysł chemiczny, farmaceutykę, przemysł spożywczy, transport i logistykę, a także współczesne technologie komunikacyjne. Z kolei rola Łotwy we wzajemnych stosunkach może polegać na zapewnieniu tranzytu przez jej terytorium, jak również organizacji odpowiedniej logistyki w regionie. W tym kontekście warto wspomnieć o pociągu kontenerowym „Żubr”, który łączy ukraińskie porty Czarnomorsk (d. Illicziwśk) i Odessę z Lipawą, Windawą, Rygą oraz Tallinnem. Jest to wspólny projekt Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Estonii.

Premier Māris Kučinskis docenił fakt, że władze w Kijowie wykreśliły Łotwę z listy „rajów podatkowych”. Mówiąc o sprawach geopolityki, szef rządu w Rydze podkreślił, że Łotwa w pełni popiera integralność terytorialną Ukrainy, jej potencjalne członkostwo w NATO, a także reformy gospodarcze i strukturalne w kraju. Na forum Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych Łotwa regularnie porusza temat sytuacji na Krymie, w tym położenia Tatarów krymskich. Według łotewskich polityków Ukraina ma dużą rolę do odegrania w dziedzinie stabilności i bezpieczeństwa w Europie.

Podczas spotkania na Zamku Ryskim prezydent Łotwy Raimonds Vējonis odwołał się do procesu reform trwających na Ukrainie. „Wiemy, że nie jest on łatwy w żadnym kraju. Wzywamy Ukrainę, by wprowadziła w życie rozpoczęte zmiany, bo jest to przede wszystkim istotne dla jej mieszkańców” – powiedział gospodarz Zamku Ryskiego.

Przeczytaj także:  "Dziękujemy, że nie protestowaliście przeciwko Ostrowcowi". Łotewska delegacja odwiedziła Białoruś

W trakcie wizyty premiera Hrojsmana w Rydze podpisano dwa dokumenty: protokół na rzecz wsparcia działającej na Łotwie ukraińskiej szkoły średniej zawarty między Ministerstwami Oświaty i Nauki obu krajów, a także porozumienie o współpracy w dziedzinie akademickiej między Ryskim Uniwersytetem Technicznym (RTU) a Kijowskim Instytutem Politechnicznym im. Igora Sikorskiego. Pod tymi dokumentami podpisy złożyli ministrowie oświaty i nauki Kārlis Šadurskis oraz Lilija Hryniewicz, a także rektor RTU Leonīds Ribickis i rektor ukraińskiej uczelni Mychajło Zhurowski.

Podczas pobytu w stolicy Łotwy Wołodymyr Hrojsman złożył wizytę we wspomnianej szkole ukraińskiej, zwiedził nowy budynek Biblioteki Narodowej, złożył kwiaty pod pomnikiem Tarasa Szewczenki, a także spotkał się z ukraińską diasporą i łotewskim biznesem.

Stosunki handlowe między Ukrainą a Łotwą notują tendencję wzrostową, w 2017 r. o jedną trzecią powiększyła się wymiana towarów, osiągając wartość 264 milionów euro. Wśród wszystkich partnerów handlowych Łotwy Kijów zajmuje jednak dopiero 21. miejsce, zarówno w imporcie, jak i eksporcie. Na Ukrainę Łotysze eksportują głównie leki, alkohol, tekstylia, a także urządzenia elektryczne i maszyny. Z Ukrainy importuje się przede wszystkim metale i ich przeróbki – głównie żelazostopy, kukurydzę, produkty żywnościowe, a także tekstylia, wśród nich garnitury męskie.

Od 2014 r. Ukraina jest priorytetem w łotewskiej polityce współpracy na rzecz rozwoju. W ciągu ostatnich czterech lat Ryga wydała na nią prawie osiemset tysięcy euro. Łotwa świadczy też pomoc humanitarną Ukrainie, która w roku rozpoczęcia się wojny na Donbasie wyniosła 300 tys. euro. Wśród łotewsko-ukraińskich inicjatyw na 2017 r. znalazły się projekt antykorupcyjny realizowany przez stowarzyszenie „Delna” i Ryską Wyższą Szkołę Prawniczą, projekt wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych tworzony przez Łotewskie Centrum Doradztwa Rolniczego i Edukacji, a także projekt wsparcia na rzecz wypracowania długoterminowych programów oświatowych i rozwojowych dla ukraińskich przedsiębiorstw społecznych organizowany przez stowarzyszenie „New Door”.

 

Zdjęcie: Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman i premier Łotwy Māris Kučinskis. Zdj. Valsts kanceleja / Flickr / CC.

Polub nas na Facebooku!