Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Najczęściej czytane w sierpniu

Oto zestawienie najpopularniejszych artykułów na stronach Przeglądu Bałtyckiego w sierpniu. Zapraszamy do lektury!

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę zestawienie najważniejszych artykułów.

 

1. Magda Sabała, Bałtycki łańcuch. Protest Litwinów, Łotyszy i Estończyków w 50. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow

Dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, 23 sierpnia 1989 roku, co czwarty mieszkaniec republik bałtyckich wyszedł na ulice, by chwycić się za ręce i w spektakularnym proteście połączyć Wilno, Rygę i Tallinn. „Bałtycki łańcuch” lub „bałtycka droga”, jak później nazwano protest, odegrał ważną rolę w procesie odzyskiwania niepodległości przez Litwę, Łotwę i Estonię.

2. Rimvydas Valatka, Jak Litwini zareagowali na Praską Wiosnę?

Dzisiejszy dzień to szczególnie bolesna data w historii Europy Środkowej i Wschodniej. Dokładnie 50 lat temu, w nocy z 20 na 21 sierpnia pół miliona żołnierzy Związku Sowieckiego i jego satelitów wtargnęło do Czechosłowacji i okupowało ją.

 

3. Bernd Noack, Historia z Szawli, którą przemilczano

Żydzi byli częścią przedszkola mojej mamy. Miała żydowskie przyjaciółki. Żarty dziecięce, w których padało słowo „Icyk”, nie były antysemickie, raczej bezmyślne i lekkomyślne. Dziadek był mocno wierzący, metodysta, zabraniał poniżania innych religii. Jedna z kuzynek wie, że był on nawet często gościem w synagodze w Szawlach. A ja do tej pory mam w uszach język swojej babci, zlitewszczony niemiecki, przeplatany słowami z jidysz i wyrażeniami, dla których nigdy nie znajdowała niemieckiego odpowiednika.

4. Kazimierz Popławski, Polsko-estońska współpraca gospodarcza

Relacje gospodarcze łączące Polskę i Estonię, podobnie jak polityczne i kulturalne, oceniane są jako dobre. Pomimo tego, że żadne z państw nie jest dla drugiego czołowym partnerem gospodarczym, to dwustronna wymiana handlowa oraz inwestycje systematycznie rosną. Nowością w polsko-estońskich relacjach gospodarczych w ostatnich latach są inwestycje największych przedsiębiorstw polskich w Estonii i estońskich w Polsce.

5. Bruno Vanspauwen, W poszukiwaniu smacznej Łotwy

Specjał, z którego Łotysze są dumni, to wino robione z soku brzozowego. Każdej wiosny, jeszcze przed tym, jak na drzewach wyrosną liście, z pni brzozy pobiera się słodki sok. Te białe drzewa zobaczycie w każdym zakątku Łotwy. Sok brzozowy jest uznawany za bardzo dobry dla zdrowia.

6. Magda Sabała, Krzyż skandynawski. Dlaczego flagi państw nordyckich są do siebie podobne?

Święta państwowe są zwykle rocznicami ważnych wydarzeń z historii poszczególnych krajów. Narody świętują uchwalenie konstytucji, czy odzyskanie niepodległości, a charakteru i poczucia wspólnoty nadają dumnie powiewające flagi państwowe. 17 maja Norwegia obchodziła Syttende Mai, czyli rocznicę podpisania Konstytucji w 1814 roku. 6 czerwca podobne święto celebrowali Szwedzi. Kilka dni temu, 6 grudnia setną rocznicę niepodległości hucznie obchodziła Finlandia. Wszystkie te wydarzenia, poza charakterem uroczystości, łączy jeszcze inny ważny szczegół – flaga, a właściwie wzór, na którym opierają się również flagi narodowe pozostałych krajów Europy Północnej – Danii i Islandii oraz autonomii Wysp Owczych i Wysp Alandzkich.

7. Bartosz Chmielewski, Zaciąg do lasu. Recenzja książki „Leśni Bracia” Rafała Wnuka

Musieliśmy zastanowić się nad ubiorem. Czy powinniśmy nosić ubrania cywilne, czy mundury wojskowe? (…) jeśli będziemy nosić mundury (…) będziemy wyglądać jak resztki oddziałów niemieckich odcięte na tyłach nieprzyjaciela. W cywilnych zostaniemy bandytami i rozstrzelają nas bez sądu (…) Nosić niemiecki mundur czy „stać się bandytą”? – relacja jednego z estońskich leśnych braci pokazuje rozterki niejednego partyzanta antysowieckiego podziemia. Jest to dylemat żołnierza – bez munduru, bez oznak przynależności państwowej, a na koniec bez państwa. Żołnierza bez charakterystycznych przymiotów, który musi podjąć walkę o utraconą ojczyznę. O podobnych rozterkach moralnych (lub ich braku), życiu codziennym, a także o walce z bronią w ręku bałtyckiej partyzantki antysowieckiej pisze Rafał Wnuk w książce „Leśni Bracia” wydanej nakładem wydawnictwa Bellona.

8. Dmitrij Sawwin: Zajęcie Krymu było antyrosyjskie

Ja z sympatią odnoszę się do Ukrainy. Ale przeciwko aneksji Krymu występowałem dlatego, że jestem rosyjskim patriotą. Nie mogłem popierać aneksji Krymu, bo uważam reżim Putina za przestępczy, za antyrosyjski. Byłoby absurdalne cieszyć się, że ten reżim rozciąga swoje panowanie na jeszcze większą liczbę Rosjan. Po traktacie ryskim w 1921 roku część Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi trafiła pod polskie panowanie. Nie jest tajemnicą, że duża część emigracji rosyjskiej uważała te tereny za rosyjskie. Polska polityka wobec Ukraińców czy Białorusinów nie była najszczęśliwsza. Problem polega jednak na tym, że gdy nastąpiła agresja sowiecka 17 września 1939 r. nikt z lokalnych Rosjan nie uważał tego za usprawiedliwione. Uważali to za wielką tragedię. I o to samo chodzi na Krymie – mówi w rozmowie z Przeglądem Bałtyckim Dmitrij Sawwin, rosyjski nacjonalista, uchodźca polityczny na Łotwie, współtwórca założonej w maju 2018 r. organizacji na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Rosji i wspierania emigrantów AREM.

9. Agnieszka Smarzewska, Tajemnice Ryskiego Czarnego Balsamu

Na początku sierpnia 2017 roku na rynku łotewskim pojawił się Ryski Czarny Balsam o smaku  wiśniowym. Ta linia produktów, wprowadzona z okazji 265. rocznicy powstania receptury Balsamu, okazała się ogromnym sukcesem. Zainteresowanie ze strony konsumentów sprawiło, że trafi do sprzedaży na stałe, a nawet ruszy na eksport. Czy zawita w Polsce? Na razie celuje w rynki pozostałych krajów bałtyckich – Litwy i Estonii, a także Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Rosji.

10. Roswitha Schieb, Niepodzielne w Prusach Wschodnich było tylko niebo

Gdzie kiedyś przebiegała granica między Rzeszą Niemiecką a Cesarstwem Rosyjskim, rozciąga się dziś ziemia niczyja. Polska i Litwa starają się docenić stare niemieckie dziedzictwo.

 

Polub nas na Facebooku!