Artykuły najczęściej czytane w lipcu

-

Oto zestawienie artykułów, które cieszyły się największą popularnością w lipcu. Zapraszamy do lektury!

1. Kazimierz Popławski, Bornholm: wyspa słońca i raj rowerzystów

Wyspa słońca lub wyspa skał – tak nieoficjalnie nazywany jest Bornholm, duńska wyspa na Bałtyku. Do tych określeń można dopisać jeszcze wiele, bo to najbardziej zróżnicowany krajobrazowo skrawek Danii, przystań dla artystów i raj dla rowerzystów. Wyspa położona jest w odległości zaledwie 95 kilometrów od Kołobrzegu.

2. Kazimierz Popławski, 85,5% plastikowych butelek jest odzyskiwanych. System obiegu opakowań w Estonii

Kraje nordyckie, Niemcy, Litwa, Estonia – to tylko niektóre z państw, w których funkcjonują systemy obiegu opakowań z sieciami butelkomatów usprawniających odzyskiwanie plastikowych i szklanych butelek oraz aluminiowych puszek. System estoński działa od 2005 roku i wzorowany był na rozwiązaniach skandynawskich. Obecnie spośród opakowań objętych systemem kaucyjnym 85,5% butelek plastikowych, 89,8% butelek szklanych i 96,1% puszek aluminiowych wraca do punktów skupu. W kraju liczącym 1,33 mln ludności w ciągu 14 lat zwrócono 3 807 254 570 opakowań.

3. Mirosław Jankowiak, Midsommar – Szwedzi świętują przesilenie letnie

Gdy centra dużych i małych miast powoli zamierają, Systembolaget – państwowe sklepy sprzedające alkohol – przeżywają istne oblężenie, a samochody wyjeżdżające w stronę lasów, jezior i letnich domków tkwią w korkach, to w Szwecji oznacza tylko jedno – zbliża się długo wyczekiwany midsommar.

4. Romas Sadauskas-Kvietkevičius, Dlaczego Kreml bardziej wystraszył się krótkiego filmu NATO o leśnych braciach niż czołgów?

Wytrzymali, gdy przyjęli nas do NATO. Ich reakcja nie była tak histeryczna nawet po nazwaniu Rosji krajem terrorystycznym przez prezydent Litwy Dalię Grybauskaitė. Wybuchli dopiero po opublikowaniu przez NATO krótkiego filmu o litewskich, łotewskich i estońskich powojennych partyzantach.

5. Dominik Wilczewski, Sic transit gloria mundi. Fińskie radio już nie zabrzmi po łacinie

Dobiega końca historia, która zaczęła się od żartu. Nadawany w fińskim radiu publicznym Yle cotygodniowy serwis informacyjny po łacinie nie wróci po wakacjach na antenę. Audycja „Nuntii Latini” przetrwała w eterze 30 lat, kierownictwu stacji nie udało się jednak znaleźć następców dla dotychczasowych prowadzących.

6. Agnieszka Smarzewska, Tajemnice Ryskiego Czarnego Balsamu

Na początku sierpnia 2017 roku na rynku łotewskim pojawił się Ryski Czarny Balsam o smaku  wiśniowym. Ta linia produktów, wprowadzona z okazji 265. rocznicy powstania receptury Balsamu, okazała się ogromnym sukcesem. Zainteresowanie ze strony konsumentów sprawiło, że trafi do sprzedaży na stałe, a nawet ruszy na eksport. Czy zawita w Polsce? Na razie celuje w rynki pozostałych krajów bałtyckich – Litwy i Estonii, a także Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Rosji.

7. Agris Dzenis, Prusowie: utraceni kuzyni Łotyszów i Litwinów

Żadne z plemion bałtyjskich nie miało historii tak burzliwej, bogatej w znaczące wydarzenia i tragicznej jak Prusowie. Zniknęli w wyniku konfliktów między dwoma średniowiecznymi kulturami europejskimi – chrześcijańskiej i pogańskiej – zostali wyniszczeni fizycznie lub zasymilowani. Łotysze i Litwini powinni być wdzięczni Prusom za swoje istnienie bardziej niż komukolwiek innemu. Dzięki ich heroicznemu oporowi przed krzyżowcami, który prowadzili przez niemal cały XIII wiek, swobodnie powstawały wówczas fundamenty Wielkiego Księstwa Litewskiego. To z kolei uniemożliwiło masowy napływ krzyżowców i niemieckich kolonistów na terytorium dzisiejszej Łotwy.

8. Dominik Wilczewski, O Litwę jednej prędkości. Gitanas Nausėda prezydentem Litwy

Trwająca dekadę epoka Dalii Grybauskaitė dobiegła końca. Litwa ma nowego prezydenta – Gitanasa Nausėdę, który w ostatni piątek (12 lipca) złożył przysięgę w obecności posłów na Sejm i innych najwyższych dostojników państwowych. „Nie może być dwóch, trzech czy pięciu Litw. Litwa jest jedna i należy do nas wszystkich” – takie było główne przesłanie jego inauguracyjnego wystąpienia. Prezydent zapowiedział starania o zmniejszenie nierówności dochodowych społeczeństwa i różnic w rozwoju regionalnym kraju.

9. Bartosz Chmielewski, Ścieżkami kowieńskiego modernizmu z przewodnikiem „Kowno. XX-XXI wiek”

Kowno w XX wieku przeszło drogę od carskiego prowincjonalnego miasteczka-twierdzy do nowoczesnego miasta. W panoramie miasta dobrze widać różne okresy intensywnej urbanizacji w minionym wieku. Wszystkie te okresy spina styl w jakim rozbudowywano Kowno – modernizm. Kownianie najbardziej dumni są z architektury opisywanej przymiotnikiem „narodowy”, ale też architektura okresu sowieckiego czerpała pełnymi garściami z modernizmu.

10. Magda Sabała, Krzyż skandynawski. Dlaczego flagi państw nordyckich są do siebie podobne?

Święta państwowe są zwykle rocznicami ważnych wydarzeń z historii poszczególnych krajów. Narody świętują uchwalenie konstytucji, czy odzyskanie niepodległości, a charakteru i poczucia wspólnoty nadają dumnie powiewające flagi państwowe. 17 maja Norwegia obchodzi Syttende Mai, czyli rocznicę podpisania Konstytucji w 1814 roku. 6 czerwca podobne święto celebrują Szwedzi. 6 grudnia rocznicę niepodległości hucznie obchodzi Finlandia. Wszystkie te wydarzenia, poza charakterem uroczystości, łączy jeszcze inny ważny szczegół – flaga, a właściwie wzór, na którym opierają się również flagi narodowe pozostałych krajów Europy Północnej – Danii i Islandii oraz autonomii Wysp Owczych i Wysp Alandzkich.

Przegląd Bałtycki
Przegląd Bałtyckihttps://www.przegladbaltycki.pl
Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here