Artykuły najczęściej czytane w sierpniu

-

Oto zestawienie artykułów, które cieszyły się największą popularnością w sierpniu. Zapraszamy do lektury!

1. Kazimierz Popławski, Bornholm: wyspa słońca i raj rowerzystów

Wyspa słońca lub wyspa skał – tak nieoficjalnie nazywany jest Bornholm, duńska wyspa na Bałtyku. Do tych określeń można dopisać jeszcze wiele, bo to najbardziej zróżnicowany krajobrazowo skrawek Danii, przystań dla artystów i raj dla rowerzystów. Wyspa położona jest w odległości zaledwie 95 kilometrów od Kołobrzegu.

2. Magda Sabała, Bałtycki łańcuch. Protest Litwinów, Łotyszy i Estończyków w 50. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow

Dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, 23 sierpnia 1989 roku, co czwarty mieszkaniec republik bałtyckich wyszedł na ulice, by chwycić się za ręce i w spektakularnym proteście połączyć Wilno, Rygę i Tallinn. „Bałtycki łańcuch” lub „bałtycka droga”, jak później nazwano protest, odegrał ważną rolę w procesie odzyskiwania niepodległości przez Litwę, Łotwę i Estonię.

3. Agris Dzenis, Prusowie: utraceni kuzyni Łotyszów i Litwinów

Żadne z plemion bałtyjskich nie miało historii tak burzliwej, bogatej w znaczące wydarzenia i tragicznej jak Prusowie. Zniknęli w wyniku konfliktów między dwoma średniowiecznymi kulturami europejskimi – chrześcijańskiej i pogańskiej – zostali wyniszczeni fizycznie lub zasymilowani. Łotysze i Litwini powinni być wdzięczni Prusom za swoje istnienie bardziej niż komukolwiek innemu. Dzięki ich heroicznemu oporowi przed krzyżowcami, który prowadzili przez niemal cały XIII wiek, swobodnie powstawały wówczas fundamenty Wielkiego Księstwa Litewskiego. To z kolei uniemożliwiło masowy napływ krzyżowców i niemieckich kolonistów na terytorium dzisiejszej Łotwy.

4. Simone Brunner, Kaitseliit cię obroni. Partyzantka po estońsku

Rosyjska wojna na Ukrainie obudziła strachy w krajach bałtyckich. Coraz więcej Estończyków ćwiczy partyzantkę. Simone Brunner towarzyszyła przez trzy dni estońskim mężczyznom i kobietom w treningu obrony partyzanckiej.

 

5. Dominik Wilczewski, Duchy przeszłości krążą nad Wilnem. Litwini spierają się o swoich bohaterów

Wnioski do prokuratury, oskarżenia o sprzyjanie Kremlowi, demonstracje, antysemickie wpisy, zamknięta (tymczasowo) synagoga – w minionych tygodniach w Wilnie nie brakowało emocji. Wywołały je decyzje stołecznych władz o likwidacji upamiętnień dwóch kontrowersyjnych bohaterów. Pierwsza fala oburzenia zdaje się już opadać. Czy na długo?

6. Agnieszka Smarzewska, Tajemnice Ryskiego Czarnego Balsamu

Na początku sierpnia 2017 roku na rynku łotewskim pojawił się Ryski Czarny Balsam o smaku  wiśniowym. Ta linia produktów, wprowadzona z okazji 265. rocznicy powstania receptury Balsamu, okazała się ogromnym sukcesem. Zainteresowanie ze strony konsumentów sprawiło, że trafi do sprzedaży na stałe, a nawet ruszy na eksport. Czy zawita w Polsce? Na razie celuje w rynki pozostałych krajów bałtyckich – Litwy i Estonii, a także Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Rosji.

7. Magda Sabała, Krzyż skandynawski. Dlaczego flagi państw nordyckich są do siebie podobne?

Święta państwowe są zwykle rocznicami ważnych wydarzeń z historii poszczególnych krajów. Narody świętują uchwalenie konstytucji, czy odzyskanie niepodległości, a charakteru i poczucia wspólnoty nadają dumnie powiewające flagi państwowe. 17 maja Norwegia obchodzi Syttende Mai, czyli rocznicę podpisania Konstytucji w 1814 roku. 6 czerwca podobne święto celebrują Szwedzi. 6 grudnia rocznicę niepodległości hucznie obchodzi Finlandia. Wszystkie te wydarzenia, poza charakterem uroczystości, łączy jeszcze inny ważny szczegół – flaga, a właściwie wzór, na którym opierają się również flagi narodowe pozostałych krajów Europy Północnej – Danii i Islandii oraz autonomii Wysp Owczych i Wysp Alandzkich.

8. Norweskie banknoty: morze, które nas karmi

Norwegia nie jest państwem-archipelagiem, ale licząca dziesiątki tysięcy kilometrów linia brzegowa sprawia, że to kraj morza. Morze łączy regiony państwa, łączy państwo ze światem, karmi jego mieszkańców i zapewnia im dobrobyt, a także pomyślną przyszłość i rozwój. Ten opis związków Norwegii z morzem stał się motywem dla nowych banknotów, wprowadzanych od wiosny 2017 roku.

9. Michał Denys, Polityka alkoholowa krajów nordyckich. Od prohibicji do państwowego monopolu

Dla większości przybyszów spoza regionu, polityka alkoholowa państw nordyckich jest wielkim zaskoczeniem. Sklepy znajdują się w rękach państwa i otwarte są w ściśle określonych godzinach i dniach tygodnia, ceny trunków przyprawiają o ból głowy, nawet tych z grubszymi portfelami, a w przestrzeni publicznej nie ma reklam napojów wyskokowych. Temat spożywania alkoholu wydaje się ogromnym tabu, o którym rozmawiają nieliczni. Dlaczego właśnie w tych państwach rządy podjęły się ścisłej regulacji rynku napojów alkoholowych? Jak restrykcyjna jest ta kontrola w poszczególnych państwach regionu? Czy liberalizacja ich rynków jest możliwa?

10. Ramūnas Karbauskis: cieszę się, że udało się stworzyć większościową koalicję

Muszę podkreślić, że w trakcie dwóch i pół roku rządów Dalii Grybauskaitė spotkałem się z głową państwa tyle samo razy, co w ciągu paru tygodni z Gitanasem Nausėdą. To jest zupełnie inne spojrzenie, inna chęć dialogu. Nie ma podejmowanych prób, żeby wszystkich ze sobą skłócać. Obecnie cieszę się, że udało się stworzyć nową koalicję w Sejmie. To ważne zarówno dla Sejmu, prezydenta, jak i państwa. Jest to koalicja większościowa. W koalicji znalazła się Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, z czego wyrażam radość. To jest wiarygodny partner. Dołączyli do naszych dawnych partnerów: Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy oraz Porządku i Sprawiedliwości – mówi przewodniczący Związku Chłopów i Zielonych Ramūnas Karbauskis.

Przegląd Bałtycki
Przegląd Bałtyckihttps://www.przegladbaltycki.pl
Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here