Artykuły najczęściej czytane w listopadzie

-

Oto zestawienie artykułów, które cieszyły się największą popularnością w listopadzie. Zapraszamy do lektury!

1. Jaak Madison: nie chcemy, by Estonia stała się państwem imigracyjnym

Rosjanie nie chcą ideologii LGBT na ulicy, w szkołach, małżeństw gejowskich. Kolejna sprawa, która nas łączy to stosunek do migrantów. Ani społeczność estońska, ani rosyjska, nie chcą, by nasz kraj zamienił się w państwo imigracyjne, ściągając parędziesiąt tysięcy Ukraińców. Część przedsiębiorców myśli, że może zatrudnić jak najwięcej osób pochodzących z innych krajów. Ale to jest złe myślenie. Problemem jest obniżanie wymagań płacowych. Ukraińcy przyjeżdżają do nas i mogą pracować za najniższe stawki, co negatywnie wpływa na rodzimych pracowników. Bo jeśli Estończyk czy miejscowy Rosjanin chce dostawać za swoją pracę tysiąc euro miesięcznie, a Ukrainiec tę samą pracę wykona za trzysta, to jaką motywację będzie miał pracodawca, by płacić wyższe stawki? Kolejną sprawą jest mentalność, którą ci ludzie przywożą ze sobą. Nie chcemy ludzi prokremlowskich – mówi Jaak Madison, poseł estońskiej nacjonalistycznej partii EKRE do Parlamentu Europejskiego.

2. Andrzej Tichomirow, Konstanty Kalinowski: bohater, buntownik czy obcy?

Kiedy 22 marca 1864 roku o godzinie 10:30 na placu Łukiskim w Wilnie odczytano wyrok śmierci przez powieszenie, Konstanty Kalinowski na chwilę przed śmiercią krzyknął: „U nas nie ma szlachty – wszyscy są równi!”. Miał wówczas ledwie 26 lat. Bohaterstwo Kalinowskiego polegało nie tylko na stosunku do władzy absolutnej. Był on też jedną z pierwszych osób, które użyły języka białoruskiego do działań politycznych.

3. Natalia Sindetskaja, Pamięć o I Rzeczypospolitej na terenie współczesnej Estonii

Z pocztu królów I Rzeczypospolitej do listy estońskiej zaliczają się Zygmunt II August, Stefan Batory oraz Zygmunt III Waza. Nie każdy z nich osobiście bywał na ziemiach zamieszkałych przez Estończyków, ale od prowadzanej przez każdego z wyżej wymienionych władców polityki inflanckiej zależały losy Estonii i jej mieszkańców. Niestety polskie zainteresowanie estońskimi terenami niczym nie różniło się od ambicji, które żywili wobec Estonii także inni zaborcy, a mianowicie Dania, Szwecja czy Rosja.

4. Dominik Wilczewski, Krajobraz po pożarze

Przez dziesięć dni strażacy z kilku litewskich miast walczyli z pożarem, jaki 16 października wybuchł w zakładzie przetwarzającym zużyte opony w Olicie. Szybkiemu zakończeniu akcji nie sprzyjały biurokratyczne ograniczenia i brak koordynacji działań ratunkowych ze strony władz centralnych. Pożar obnażył słabość państwa w reagowaniu na sytuacje nadzwyczajne. Padają pytania, jak Litwa zareagowałby, gdyby doszło do poważniejszej katastrofy, np. awarii w elektrowni atomowej na Białorusi.

5. Michał Denys, Polityka alkoholowa krajów nordyckich. Od prohibicji do państwowego monopolu

Dla większości przybyszów spoza regionu, polityka alkoholowa państw nordyckich jest wielkim zaskoczeniem. Sklepy znajdują się w rękach państwa i otwarte są w ściśle określonych godzinach i dniach tygodnia, ceny trunków przyprawiają o ból głowy, nawet tych z grubszymi portfelami, a w przestrzeni publicznej nie ma reklam napojów wyskokowych. Temat spożywania alkoholu wydaje się ogromnym tabu, o którym rozmawiają nieliczni. Dlaczego właśnie w tych państwach rządy podjęły się ścisłej regulacji rynku napojów alkoholowych? Jak restrykcyjna jest ta kontrola w poszczególnych państwach regionu? Czy liberalizacja ich rynków jest możliwa?

6. Katarzyna Korzeniewska, Premier Litwy jest z siebie dumny. Dziennikarze prześwietlają działalność Orlen Lietuva

„To był jeden z wielu zadawnionych problemów w stosunkach polsko-litewskich, obok problemów mniejszości narodowych i innych. Ja te problemy rozwiązałem i jestem z tego dumny“ – powiedział kilka dni temu premier Litwy Saulius Skvernelis, komentując wyniki przeprowadzonego przez dziennikarzy portalu 15min.lt śledztwa, dotyczącego działalności koncernu naftowego Orlen na Litwie.

7. Agnieszka Smarzewska, Tajemnice Ryskiego Czarnego Balsamu

Na początku sierpnia 2017 roku na rynku łotewskim pojawił się Ryski Czarny Balsam o smaku  wiśniowym. Ta linia produktów, wprowadzona z okazji 265. rocznicy powstania receptury Balsamu, okazała się ogromnym sukcesem. Zainteresowanie ze strony konsumentów sprawiło, że trafi do sprzedaży na stałe, a nawet ruszy na eksport. Czy zawita w Polsce? Na razie celuje w rynki pozostałych krajów bałtyckich – Litwy i Estonii, a także Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Rosji.

8. Andrejs Elksniņš: chcę działać dla łotewskich interesów narodowych

Możemy mówić o bezpieczeństwie narodowym, ale pomówmy o bezpieczeństwie ekonomicznym. Nie podoba mi się, że Dyneburg nie ma dobrego połączenia drogowego z Rygą. Mamy mieszkańców Dyneburga, którzy wolą jechać na lotnisko do Wilna i Kowna, bo istnieją dobre połączenie drogowe z Litwą, ale nie ze stolicą kraju. Mamy rodziny, które jeżdżą na Litwę na wakacje albo na zakupy, bo na Litwie jest nie tylko „Rimi” i „Maxima” tak jak na Łotwie. Na Litwie konkurencja jest większa, system jest bardziej liberalny, oni mają Norfę, Lidl, Iki. Dzięki temu są niższe ceny także dla mieszkańców Dyneburga, a dla nas to jest bardzo ważne, bo zarabia się tutaj, jak już mówiłem, dwieście, trzysta euro mniej. Tylko, że to nie jest dobre dla miasta jako takiego. Widzimy, że jeśli rząd Łotwy nic nie robi dla Dyneburga, wtedy wspiera narodowe interesy Litwy, Białorusi czy Rosji – mówi Andrejs Elksniņš, polityk Socjaldemokratycznej Partii „Zgoda”, od 2017 r. mer Dyneburga.

9. Bartosz Chmielewski, Kurdyjscy piłkarze, pakistańscy biznesmeni i bractwo muzułmańskie w mroźnej Skandynawii. Recenzja książki Macieja Czarneckiego „Skandynawia Halal”

W ciągu ostatnich czterech lat do Skandynawii przybyły setki tysięcy mieszkańców Bliskiego Wschodu. Z domów wygania ich wojna, niektórych chęć poprawy swojej pozycji ekonomicznej, a dla innych to szansa na życie w lepszych warunkach. Tak jak motywacje przybywających na północ Europy są różne, tak i oni sami są różni. Często ci przybysze sprowadzani są do jednego mianownika – „muzułmanów”. Tej imigranckiej mozaice motywacji, postaw, pochodzenia i narodowości poświęcił swoją książkę „Skandynawia Halal. Islam w krainie białych nocy” Maciej Czarnecki.

10. Kazimierz Popławski, Bornholm: wyspa słońca i raj rowerzystów

Wyspa słońca lub wyspa skał – tak nieoficjalnie nazywany jest Bornholm, duńska wyspa na Bałtyku. Do tych określeń można dopisać jeszcze wiele, bo to najbardziej zróżnicowany krajobrazowo skrawek Danii, przystań dla artystów i raj dla rowerzystów. Wyspa położona jest w odległości zaledwie 95 kilometrów od Kołobrzegu.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Przegląd Bałtycki
Przegląd Bałtyckihttps://www.przegladbaltycki.pl
Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here