Artykuły najczęściej czytane w lutym

-

Oto zestawienie artykułów, które cieszyły się największą popularnością w lutym. Zapraszamy do lektury!

1. Ewelina Szeratics, Najlepsza edukacja w Europie: fenomen estońskiej szkoły

Estonia, zamieszkana przez nieco ponad 1,3 miliona mieszkańców, w ostatnich badaniach PISA zajęła pierwsze miejsce w Europie i piąte na świecie. Co sprawia, że ta bałtycka republika, która jeszcze trzydzieści lat temu była częścią Związku Radzieckiego, w ostatnich latach święci triumfy, będąc wzorem dla innych krajów w dziedzinie edukacji?

2. Kazimierz Popławski, Bornholm: wyspa słońca i raj rowerzystów

Wyspa słońca lub wyspa skał – tak nieoficjalnie nazywany jest Bornholm, duńska wyspa na Bałtyku. Do tych określeń można dopisać jeszcze wiele, bo to najbardziej zróżnicowany krajobrazowo skrawek Danii, przystań dla artystów i raj dla rowerzystów. Wyspa położona jest w odległości zaledwie 95 kilometrów od Kołobrzegu.

3. Agnieszka Smarzewska, Introwertycy są ekstra! Kampania #iamintrovert promuje literaturę łotewską

Przy obiedzie w trakcie międzynarodowego zjazdu literatów jedna z autorek pyta sąsiadów przy stole, czy mieli już przyjemność zapoznać się z autorem z Łotwy. Nikt go jeszcze nie spotkał. Inna pisarka odpowiada, że owszem, podobno ktoś widział, jak w środku nocy smaży sobie omlet. Tymczasem łotewski pisarz kolejny piątkowy wieczór w samotności podsumowuje radosnym: „Doskonale!”. To zaledwie dwie z kilkudziesięciu komiksowych scenek publikowanych w mediach społecznościowych w ramach kampanii #iamintrovert, promującej literaturę łotewską za granicą.

4. Magda Sabała, Krzyż skandynawski. Dlaczego flagi państw nordyckich są do siebie podobne?

Święta państwowe są zwykle rocznicami ważnych wydarzeń z historii poszczególnych krajów. Narody świętują uchwalenie konstytucji, czy odzyskanie niepodległości, a charakteru i poczucia wspólnoty nadają dumnie powiewające flagi państwowe. 17 maja Norwegia obchodziła Syttende Mai, czyli rocznicę podpisania Konstytucji w 1814 roku. 6 czerwca podobne święto celebrowali Szwedzi. Kilka dni temu, 6 grudnia setną rocznicę niepodległości hucznie obchodziła Finlandia. Wszystkie te wydarzenia, poza charakterem uroczystości, łączy jeszcze inny ważny szczegół – flaga, a właściwie wzór, na którym opierają się również flagi narodowe pozostałych krajów Europy Północnej – Danii i Islandii oraz autonomii Wysp Owczych i Wysp Alandzkich.

5. Nikodem Szczygłowski, Moje bałtyckie drogi. Część 1: Początek

Do Estonii trzeba przyjeżdżać właśnie tak – morzem od strony Helsinek, wielkim promem wypełnionym po brzegi wakacyjnym międzynarodowym tłumem, ze sklepami duty free, barami karaoke i wiatrem we włosach na górnym pokładzie. I z tym nieuchwytnym uczuciem północnej dolce vita oraz wolności w sercu, którą daje podróż i przekraczanie niewidocznych na morzu granic.

6. Agris Dzenis, Prusowie: utraceni kuzyni Łotyszów i Litwinów

Żadne z plemion bałtyjskich nie miało historii tak burzliwej, bogatej w znaczące wydarzenia i tragicznej jak Prusowie. Zniknęli w wyniku konfliktów między dwoma średniowiecznymi kulturami europejskimi – chrześcijańskiej i pogańskiej – zostali wyniszczeni fizycznie lub zasymilowani. Łotysze i Litwini powinni być wdzięczni Prusom za swoje istnienie bardziej niż komukolwiek innemu. Dzięki ich heroicznemu oporowi przed krzyżowcami, który prowadzili przez niemal cały XIII wiek, swobodnie powstawały wówczas fundamenty Wielkiego Księstwa Litewskiego. To z kolei uniemożliwiło masowy napływ krzyżowców i niemieckich kolonistów na terytorium dzisiejszej Łotwy.

7. Nikodem Szczygłowski, Moje bałtyckie drogi. Część 3: Niewidoczne granice

Podzielona granicą Valga/Valka do 1920 roku stanowiła jedno miasto. Obecnie jest to jedno z nielicznych miejsc na prowincji w skali wszystkich trzech krajów, gdzie w praktyce można odczuć „bałtyckość”. Nigdzie indziej żaden z trzech krajów nie jest tak blisko sąsiada, nigdzie nie występuje też taka symbioza.

8. Edyta Kalińska: kraje bałtyckie nadal są nieodkryte

Znam kilka osób mających współpracę naukową z uniwersytetami w Tartu, w Tallinnie czy w Rydze i są to osoby reprezentujące różne dziedziny nauk o Ziemi. Jednak szczerze trzeba przyznać, że państwa bałtyckie są odkryte tylko do pewnego stopnia. Takie określenie, w mojej opinii, dotyczy nie tylko płaszczyzny naukowej, ale również turystycznej. Mimo swej relatywnej bliskości, kraje te są ciągle mało odwiedzane, a nawet nieznane – mówi dr hab. Edyta Kalińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

9. Nauka przez całe życie. Rozmowa z Liią Hänni o systemie edukacji w Estonii

Estoński system edukacji na wszystkich szczeblach z roku na rok odnotowuje coraz lepsze wyniki w światowych zestawieniach. Ostatnim potwierdzeniem tego trendu są opublikowane niedawno wyniki badania PISA 2015, w którym estoński system edukacji okazał się najlepszy w Europie i trzeci na świecie. Skąd te sukcesy? Na pytania Przeglądu Bałtyckiego o estoński system edukacji odpowiada Liia Hänni, doradca prezydent Kersti Kaljulaid w zakresie edukacji.

10. Nikodem Szczygłowski, Moje bałtyckie drogi. Część 2: Jedność gospodarcza

Kraje bałtyckie są niewielkie, każdy z nich można przejechać od granicy do granicy w ciągu góra czterech godzin, z kolei droga z Tallinna przez Rygę do Wilna zajmie około ośmiu godzin. Łączą je wspólne trasy drogowe i kolejowe, ale na początku transformacji każde z państw wybrało inną ścieżkę rozwoju, trzy małe republiki rywalizowały ze sobą, a to kapitał zagraniczny prowadził do budowania gospodarczej jedności.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Przegląd Bałtycki
Przegląd Bałtyckihttps://www.przegladbaltycki.pl
Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here