Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

[Wydarzenie odwołane] „Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)”. Pokaz filmu Aistė Žegulytė

13 marca godz. 18:00-20:00 CET

„Czy można tchnąć życie w coś, co przeminęło?” – to pytanie zadaje reżyserka Aistė Žegulytė w filmie, w którym główne role grają wypchane zwierzęta.

Taksydermia to skomplikowane rzemiosło, bywa postrzegana jako forma sztuki, w której liczą się dwa kryteria – niewymuszona poza i „żywe spojrzenie”. Praca na styku życia i śmierci jest w filmie punktem wyjścia do rozważań o konstruowaniu natury przez człowieka oraz wiary w możliwość jej nieskończonego ulepszania i modyfikowania.

Žegulytė podkreśliła, że tworząc film, musiała odłożyć na bok swoje prywatne przekonania, aby skupić się na budowaniu relacji z bohaterami. Głównym wątkiem filmu są mistrzostwa taksydermistów – reżyserka towarzyszy rzemieślnikom-artystom nie tylko podczas bezpośredniej rywalizacji, ale także podczas przygotowań do tej imprezy. W filmie pojawia się również wątek polowań i myśliwych, ponieważ to właśnie oni są najczęstszymi klientami taksydermistów. Niektóre z przedstawionych w obrazie praktyk wiążą się bezpośrednio z litewskim folklorem i tradycją.

Aistė Žegulytė urodziła się w 1986 roku w litewskim Poniewieżu. Studiowała technikę fotograficzną na Uniwersytecie Technicznym w Wilnie, a następnie reżyserię telewizyjną i filmową w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Zanim zajęła się reżyserią, pracowała jako fotograf. Autorka krótkich form filmowych oraz klipów muzycznych. Dokument „Animus Animalis”, który miał swoją premierę w 2018 roku, jest jej pełnometrażowym debiutem – prace nad obrazem trwały sześć lat.

Pokaz filmu odbędzie się w piątek 13 marca o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Film będzie wyświetlany z napisami w języku polskim i angielskim. Czas trwania filmu – 69 min. Po pokazie organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserką – dyskusja odbędzie się w języku angielskim.

Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w ramach programu Departament Obecności, we współpracy z HER Docs Film Festival oraz przy wsparciu Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce, Litewskiego Centrum Filmowego oraz Litewskiego Instytutu Kultury.

Szczegóły

Data:
13 marca
Czas:
18:00-20:00 CET
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://artmuseum.pl/pl/wydarzenia/animus-animalis-pokaz-filmu-aiste-zegulyte/1

Organizator

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Miejsce

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Pańska 3
Warszawa, Mazowieckie 00-124 Polska
+ Google Map