Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert Baltic Academies Orchestra w Akademii Muzycznej w Gdańsku

16 lutego 2018 godz. 17:00-22:00 CET

W roku 2018 nie tylko Polka uczci swój wielki historyczny jubileusz. Z dumą celebrując 100-lecie niepodległości swoich krajów, utalentowani studenci z Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jāzepsa Vītolsa, Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie oraz młodzi muzycy z innych państw skupionych wokół basenu Morza Bałtyckiego wystąpią razem, promując idee wolności, wspólnoty i współtworzenia bałtyckiej i europejskiej kultury.

Podczas pierwszej międzynarodowej trasy koncertowej Baltic Academies Orchestra (BAO) zabrzmi muzyka kompozytorów takich jak m.in. Arvo Pärt, Pēteris Vasks i Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Orkiestra, prowadzona przez charyzmatycznych dyrygentów — Kristiana Järvi (Estonia), Guntisa Kuźmę (Łotwa) i Modesta Barkauskasa (Litwa), wystąpi w Tartu (Estonia), Cēsis i Rēzekne (Łotwa), Wilnie i Kownie (Litwa), Gdańsku (Polska) ) i Berlinie (Niemcy). W repertuarze koncertów znajduje się także muzyka Czajkowskiego, Elgara i Musorgskiego.

Kristjan Järvi przejął kierownictwo artystyczne BAO wraz z kolegami z innych krajów nadbałtyckich – Guntisem Kuzmą z Łotwy i Modestasem Barkauskasem z Litwy. Na etapie przygotowań do koncertów nauczyciele ze wszystkich trzech akademii muzycznych, we współpracy z wybitnymi muzykami reprezentującymi różne kraje będą współpracować z sekcjami orkiestrowymi i prowadzić kursy mistrzowskie.

Program wszystkich koncertów kładzie nacisk na twórczość bałtyckich kompozytorów, podkreślając regionalną tożsamość orkiestry i pogłębiając zainteresowanie słuchaczy tym repertuarem.

Projekt BAO jest wspierany i finansowany przez rządy Estonii, Łotwy, Litwy i EAS Enterprise Estonia. Otwierając obchody stulecia niepodległości kilku krajów nadbałtyckich, BAO stanowi nowe ważne przedsięwzięcie kulturalne, prezentujące to, co najpiękniejsze w kulturze bałtyckiej — jej muzykę i utalentowanych artystów.

Wykonawcy:
Baltic Academies Orchestra
Guntis Kuzma (Łotwa) – dyrygent

W programie:
M.K. Čiurlionis – W lesie
P. Vasks – Lauda
M. Mussorgsky – Noc na Łysej Górze
E. Elgar – Wariacje Enigma

Organizacja:
The Estonian Academy of Music and Theatre (Estonia)
Lietuvos muzikos ir teatro akademija Vilnius (Wilno)
Jāzeps Vītols Latvian Academy of Music Riga (Łotwa)

Partner:
Akademia Muzyczna w Gdańsku

WSTĘP WOLNY

BAO – Orkiestra Akademii Bałtyckich pod dyrekcją artystyczną Kristjana Järvi – jest nową inicjatywą skupiającą najbardziej utalentowanych studentów akademii muzycznych krajów nadbałtyckich oraz innych państw europejskich. Celem BAO jest zapełnienie przestrzeni między edukacją, a praktyką zawodową oraz stworzenie okazji dla promocji muzyki i artystów bałtyckich. BAO jest także miejscem spotkania studentów oraz profesjonalnych muzyków – znanych na całym świecie wykładowców i artystów – a także wielbicieli muzyki; to oni tworzą tą jedyną w swoim rodzaju społeczność.

Szczegóły

Data:
16 lutego 2018
Czas:
17:00-22:00 CET
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://web.facebook.com/events/191788364721985/

Organizator

Akademia Muzyczna w Gdańsku

Miejsce

Akademia Muzyczna w Gdańsku
Łąkowa 1-2
Gdańsk, Pomorskie 80-743 Polska
+ Google Map