Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lud. Z grenlandzkiej wyspy. Spotkanie z Iloną Wiśniewską

13 września 2018 godz. 18:00-20:00 CEST

13 września o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Iloną Wiśniewską, autorką zbioru reportaży “Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, które wkrótce ukażą się nakładem Wydawnictwa Czarne.

BILETY: Wstęp wolny. Odbiór darmowych wejściówek w kasie kina Muranów od 7 września i w Księgarni Czarnego od 1 września.

Rozmowę poprowadzi Patrycja Wanat.

U północno-zachodnich wybrzeży największej wyspy świata leży skalista wysepka o powierzchni dwunastu kilometrów kwadratowych, zamieszkana przez tysiąc trzysta osób. To tutaj znajduje się najstarszy w Grenlandii dom dziecka, w którym Ilona Wiśniewska pracowała jako wolontariuszka przez trzy miesiące wiosną 2017 roku. Pisząc kolejny reportaż z Północy, chciała na coś się przydać tym, których historii przyjechała wysłuchać.

Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w trakcie kursowania taksówką z jednej wyspy na drugą po zamarzniętym morzu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów dla kilkudziesięciorga stołowników. Nigdy wcześniej nie spotkała ludzi tak dumnych ze swojego pochodzenia, ale w sposób nieodbierający dumy innym. Nigdy wcześniej też nikt tak często się z niej nie śmiał, a też ona nigdy wcześniej tak często nie śmiała się z samej siebie.
Uummat to po grenlandzku serce. Uummannaq – tam, gdzie leży serce. Lud to książka o sercu Grenlandii, które najmocniej bije w Uummannaq.

Spotkanie połączone będzie z prezentacją zdjęć autorki.

Ilona Wiśniewska (ur. 1981) — reporterka i fotografka, współpracuje z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek Białe. Zimna wyspa Spitsbergen oraz Hen. Na północy Norwegii. Była nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za książkę Hen otrzymała także nagrodę w konkursie Travelery. Mieszka w północnej Norwegii.

Zdjęcie: Birger Amundsen.

Szczegóły

Data:
13 września 2018
Czas:
18:00-20:00 CEST
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://web.facebook.com/events/1775883795782737/

Organizator

Wydawnictwo Czarne
Telefon:
+48793000969
Email:
kazimierz.poplawski@eesti.pl

Miejsce

Kino Muranów
ul. Gen. Władysława Andersa 5
Warszawa, Mazowieckie 00-147 Polska
+ Google Map