Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Muzyka krajów Skandynawskich w Filharmonii Narodowej, 18 lutego

18 lutego 2017 godz. 18:00-20:00 CET

To dziwne, że koncertowa uwertura Festspel (skomponowana w 1908 r. na otwarcie Teatru Królewskiego w Sztokholmie) Hugo Alfvéna, wiodącego kompozytora szwedzkiego swego pokolenia, tak rzadko gości na polskich estradach – jest bowiem piękną symfoniczną apoteozą szlachetnego… poloneza! W ojczyźnie kompozytora znana jest tradycja otwierania tym tańcem różnych podniosłych wydarzeń i w takiej też roli często rozbrzmiewa ów popularny tam utwór.

Trzy kompozycje koncertu reprezentują muzykę trzech krajów Skandynawii – ojciec narodowej muzyki norweskiej, Edvard Grieg skomponował tylko jeden koncert, który rychło wszedł do panteonu najważniejszych i nieodmiennie najpopularniejszych dzieł tego gatunku. Koncert fortepianowy a‑moll, wzruszające, pełne młodzieńczego entuzjazmu dzieło zaledwie 24-letniego muzyka (1868) zdradza wpływy analogicznego koncertu R. Schumanna, z którym dzieli tonację i ogólną dyspozycję faktury solowo-orkiestrowej. Zarazem przenika je charakterystyczny duch północnych krain, choć bez bezpośrednich cytatów muzyki tradycyjnej. Te inspiracje są jednak czytelne w pewnych zwrotach melodycznych czy rytmach (np. nawiązujących do norweskiego tańca halling).

Duńczyk Carl Nielsen w swej II Symfonii (1902) podjął próbę oddania dźwiękami prastarej, wywodzonej od Hipokratesa teorii o czterech temperamentach ludzkiej natury, chętnie też przedstawianych na rycinach medycznych ksiąg i w alegorycznych obrazach. To właśnie jeden z nich (wiszący w pewnym pubie) zainspirował twórcę do nakreślenia w czterech częściach cyklu dowcipnej wizji usposobień: cholerycznego, flegmatycznego, melancholijnego i sangwinicznego. Dobrze przyjęte dzieło, dedykowane F. Busoniemu stało się jednym z najbardziej lubianych w dorobku twórcy.

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Tuomas Hannikainen – Dyrygent
Mischa Kozłowski – Fortepian

Program:
Hugo Alfvén – Uwertura uroczysta “Festspel” op. 25 [6′]
Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16 [30′]

Przerwa [20′]

Carl August Nielsen – II Symfonia op. 16 “Cztery temperamenty” [35′]

Rodzaj koncertu: Symfoniczne, oratoryjne, chóralne
Sala: Koncertowa, ul. Jasna 5, Warszawa

Abonament: D1 – Koncerty symfoniczne, Z1 – Złoty abonament

Cena: 25, 35, 45, 50, 60 zł

Szczegóły

Data:
18 lutego 2017
Czas:
18:00-20:00 CET
Wydarzenie kategoria:

Organizator

Filharmonia Narodowa w Warszawie

Miejsce

Filharmonia Narodowa w Warszawie
Jasna 5
Warszawa, Mazowieckie 00-950 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://filharmonia.pl/