Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Szwedzka teoria miłości. Premiera filmu i debata

10 lutego 2017 godz. 19:00-22:00 CET

Zapraszamy na premierowy pokaz filmu “Szwedzka teoria miłości” w reżyserii Erika Gandiniego. Po pokazie odbędzie się debata z udziałem pisarki Manueli Gretkowskiej, Macieja Czarneckiego, autora książek o “nadopiekuńczym” państwie w krajach skandynawskich, oraz Joanny Gutral, doktorantki na wydziale psychologii na Uniwersytecie SWPS. Spotkanie poprowadzi Wojciech Diduszko, filmoznawca.

Opis filmu:
Szwedki są dziś największą grupą wśród klientek banków nasienia, zaś jeden na czterech Szwedów umiera samotnie. Erik Gandini w „Szwedzkiej teorii miłości” portretuje kraj, który od początku lat 70. realizuje wizję wolnych, równych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej. Wydaje się, że państwo zapewnia Szwedom wszystko oprócz… umiejętności bycia z innymi ludźmi. Gandini, autor filmu „Wideokracja” (Nagroda Millennium w Konkursie Głównym 7. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity), zastanawia się, czy ceną za wolność nie jest samotność.

Jeśli Szwecja nie jest krainą powszechnego szczęścia, to gdzie go szukać? Jeden z bohaterów filmu odnajduje spełnienie w kulturze Etiopii, pracując tam jako lekarz. A grupa młodych ludzi doświadcza bliskości, żyjąc w komunie. Gandini prosi o wskazówki samego profesora Zygmunta Baumana. – To nieprawda, że szczęście oznacza życie wolne od problemów – odpowiada polski socjolog, zmarły w styczniu br.

„Szwedzka teoria miłości” zdobyła Nagrodę Publiczności Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych podczas 13. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Film na ekranach wybranych kin w całej Polsce już 10 lutego.

Szczegóły

Data:
10 lutego 2017
Czas:
19:00-22:00 CET
Wydarzenie kategoria:

Organizator

Against Gravity

Miejsce

Kino Luna
Marszałkowska 28
Warszawa, Mazowieckie 00-576 Polska
+ Google Map