Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Vilnius i Visaginas. Miasta na Litwie jako Infrastruktura

28 marca 2017 godz. 19:00-20:30 CEST

W ramach warsztatów „Miasto jako Historyczna Infrastruktura” zapraszamy na otwarcie wystawy oraz prezentację książek o post-socjalistycznych transformacjach społecznych. Biorą udział: Benjamin Blazy (Berlin) Benjamin Cope (Warszawa), Siarhei Liubimau (Helsinki/Vilnius) & Miodrag Kuč (Berlin).

Wilno kojarzy się w Polsce głównie ze starym miastem, słynnym z barokowych kościołów, Ostrej Bramy oraz wąskich uliczek. Większość mieszkańców stolicy Litwy mieszka jednak w osiedlach zbudowanych w czasach radzieckich. Jaki jest los tych przestrzeni miejskich oraz ich mieszkańców po odzyskaniu niepodległości Republiki Litewskiej w 1991 roku? Na ile obywatele włączeni są w proces planowania przestrzennego swoich miast? I jak zbadać te procesy wspólnie z geografami, socjologami oraz historykami? Wystawa pokaże prace graficzne z serii ksiażek „Mapping Post-Socialist Urban Spaces”, w których młodzi naukowcy z Litwy, Białorusi, Polski oraz Niemiec stosują metodę wizualną, aby odzwierciedlić konceptualnie procesy, które zachodzą w Wilnie oraz w wybudowanym w 1975 roku mieście przy stacji jądrowej Ignalina, które dzisiaj nazywa się Visaginas.

Impreza zorganizowana jest wspólnie przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Litewską Ambasadę w Polsce, Laboratorium Krytycznego Urbanizmu przy Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie oraz Kunsthochschule Berlin Weißensee.

Informacja o warsztatach: http://www.dhi.waw.pl/veranstaltungen/tagungen/detail/news/mapping-central-eastern-urban-spaces-workshop-the-city-as-historical-infrastructure.html.

28 marca 2017, godz 19–20.30, Ambasada Republiki Litwy, Al. Ujazdowskie 14, Kontakt: ackermann@dhi.waw.pl

Szczegóły

Data:
28 marca 2017
Czas:
19:00-20:30 CEST
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1894181537524636/

Organizator

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie

Miejsce

Ambasada Republiki Litwy
Al. Ujazdowskie 14
Warszawa, Mazowieckie 00-478 Polska
+ Google Map