Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Z Tromsø na Spitsbergen przez polskie stacje polarne na 80 N

9 kwietnia 2019 godz. 19:00-21:00 CEST

Zachodnie wybrzeże Spitsbergenu to nie tylko majestatyczne lodowce, niekończący się polarny dzień i kolorowa tundra, ale też 5 polskich stacji badawczych, co stanowi światowy unikat.

Zapraszamy Was na podróż do Arktyki, pełną zdjęć, filmików i opowieści. Zwiedzimy zachodnie i północne wybrzeże jednej z najciekawszych arktycznych wysp, Spitsbergenu.

Roman Stanek, przewodnik po arktycznym archipelagu i właściciel Biura Aktywnych Podróży Barents.pl, specjalizuje się w polarnych regionach. Opowie o swoich 13 arktycznych sezonach, które spędził na Spitsbergenie.

Podczas tych wypraw był świadkiem nietypowych zdarzeń, takich jak: budowa Światowego Banku Nasion, zobaczył selekcje niedźwiedzia polarnego, koncert norweskiego chóru górników, kąpał się w podgrzewanym rosyjskim basenie i w zimnym morzu pełnym lodowych kier. Latał dronem nad majestatycznymi lodowcami, chodził opuszczonymi budynkami starej elektrowni węglowej, spał w wieży heliportu i stuletnich starych traperskich hyttach, małą łódką z naukowcami odkrywał nieznane zatoczki, rozmawiał z hałaśliwymi bieługami i śmierdzącymi morsami :-), przeszedł setki kilometrów podczas trekkingów tundrą, pił 40-letni rum, zostawiony w jednej z traperskich hytt i 75-letni, stary koniak zostawiony przez amerykańskich właścicieli kopalni…

W czasie prelekcji odwiedzimy wszystkie pięć polskich stacji polarnych, zobaczymy jak mieszkali norwescy traperzy i ukraińscy górnicy. Na przestrzeni lat Roman miał unikalną możliwość śledzenia wzrastającego wpływu Rosji na życie archipelagu i nieuchronne, stale przyspieszające cofanie się lodowców w głąb lądu, które z ogromnym hukiem cielą się, wpadając do wód Morza Arktycznego. To też znajdzie się w opowieści.

Podczas prelekcji zobaczymy miejsca, z których pierwsi słynni polarnicy: Nobile, Amundsen i Nansen wyruszali na wyprawy do, wtedy nieznanego i nieosiągalnego, świata. Ale dowiemy się też o mniej znanych postaciach, np. o szwedzkim naiwnym urzędniku Andree, który chciał przelecieć biegun północny w balonie, przedziurawionym ośmioma milionami dziur…

Organizatorem spotkania jest Biuro Aktywnych Podróży Barents.pl z Wrocławia.

Szczegóły

Data:
9 kwietnia 2019
Czas:
19:00-21:00 CEST
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/2349319358632100/

Organizator

Biuro Aktywnych Podróży Barents.pl

Miejsce

Południk Zero
Wilcza 25
Warszawa, Mazowieckie 00-544 Polska
+ Google Map