Cyfryzacja po fińsku i poszukiwanie Nokii – rozmowa z Juhą Saarnio

Finlandia należy do najbardziej innowacyjnych państw europejskich. W ostatnich latach, pomimo wysokiego stopnia zaawansowania, kraj inwestuje w dalszą cyfryzację administracji publicznej. Zmiany te mają się przyczynić do pobudzenia fińskiej gospodarki, ale przede wszystkim mają przynieść korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom. O cyfryzacji z Przeglądem Bałtyckim rozmawia Juha Saarnio z Federacji Fińskich Przemysłów Technologicznych.

|
|

Juha Saarnio Juha Saarnio jest starszym doradcą i CDO Federacji Fińskich Przemysłów Technologicznych (FFPT). Jest członkiem zarządu DIGITALEUROPE i kilku mniejszych firm. Federacja Fińskich Przemysłów Technologicznych powstała w 1903 roku, zrzesza ponad 1600 firm z pięciu sektorów. Członkowie federacji odpowiadają za około połowę fińskiego eksportu i 80% inwestycji sektora prywatnego w badania i innowacje. Kazimierz Popławski: Finlandia jest uważana za jeden z najbardziej zaawansowanych krajów w implementacji technologii informacyjno-komunikacyjnych w sektorze publicznym. Pomimo to, fiński rząd przebudowuje obecnie fundamentu administracji cyfrowej. Dlaczego rząd zdecydował się na dalsze inwestycje? Juha Saarnio: Odpowiadając bardzo prosto mógłbym powiedzieć, że to dlatego, że chcemy wykonywać wszystko właściwie. Cyfryzację można realizować na różne sposoby. Jednym ze sposobów jest nałożenie swojego rodzaju…

🔒Czytasz tylko 12% artykułu. Pozostałe 88% treści jest ukryte.
🔒

Treść dostępna dla prenumeratorów

Prenumeruj i wspieraj Przegląd Bałtycki!

Zmieniamy się dla Ciebie. By korzystać z nowości prenumeruj nas. Czytaj i wspieraj Przegląd Bałtycki!
Kod promocyjny: PB2026
20% zniżki za zawsze!
Pakiety jednorazowe i cykliczne. Płacisz tylko za to co czytasz!
Pakiet jednorazowy 5 zł
Pakiet cykliczny 7 zł miesięcznie
Wybierz Szczegółowe porównanie
Twoja organizacja potrzebuje jednego lub wielu dostępów?
1 dostęp 200 zł
5 dostępów 675 zł
10 dostępów 1200 zł
Wybierz Szczegółowe porównanie