Pate pisze bloga – o książce dla dzieci Timo Parvela

-

Pate to kilkulatek z Finlandii, który tuż przed rozpoczęciem wakacji otrzymał od nauczyciela zeszyt i zadanie domowe – opisz w nim swoje letnie przygody. Jak przystało na rezolutnego chłopca ze znanej z innowacyjnej edukacji Finlandii, Pate szybko zamienił papierowe kartki zeszytu na elektroniczne strony internetowego bloga.

Pate, kilkuletni fiński chłopiec, wraz z początkiem wakacji, z pomocą przyjaciela Tuukki, zamienia tradycyjny zeszyt na bloga – super tajną stronę internetową, na której opisuje swoje letnie przygody. Pate, oceniając oczywiście z perspektywy dorosłego, ma nieskończony zasób pomysłów i psot, które czasem zaskakują, a innym razem bawią i zadziwiają jego rodziców i innych dorosłych.

Wakacje chłopca stały się dużo ciekawsze, kiedy na kilka tygodni przybył jego stryjek zza granicy – Stuś. Pate łącząc fakty – lekcji o strusiach i ich upodobaniach – i chcąc jak najlepiej przyjąć gościa z łóżka zrobił gniazdo, rozsypał na lotnisku ziarno i wpędził go w tarapaty. Pomimo tych zabawnych nieporozumień Stuś i Pate zaprzyjaźnili się i zaczęli spędzać ze sobą więcej czasu. Blogowa historia stała się jednocześnie historią miłosną, której asystował chłopiec – tak gorącą, że na koniec sam musiał ją gasić…

„Pate pisze bloga” Timo Parvela to książka przeznaczona dla dzieci w wieku 7-8 lat. Blog o wakacjach oraz przyjaźni chłopca i stryja to historia pełna humoru i absurdalnych sytuacji. Dzięki formie – „notatki” są krótkie, przeplatane dialogami i konwersacjami w formie komentarzy pod wpisami blogowymi – to lekka, a przy tym bardzo przyjemna lektura.

Ilustracje autorstwa Pasi Pitkänena w oryginalny sposób – trochę podkreślający „blogowy” charakter opowieści chłopca, a trochę komiksowy – uzupełniają książkę. Przygody Pate z języka fińskiego na polski przełożyła Iwona Kiuru.

„Pate pisze bloga” autorstwa fińskiego pisarza Timo Parvela, to kolejny z tytułów dla dzieci wydany w serii „Bliskie dalekie sąsiedztwo” Wydawnictwa Widnokrąg. W ramach serii wydawnictwo publikuje nagradzane książki dla dzieci autorów estońskich, fińskich i szwedzkich. Do tej pory w serii ukazały się „Ja, Jonasz i cała reszta” Antiego Saara, „Oskar i rzeczy” Andrusa Kivirähka oraz recenzowana wyżej „Pate pisze bloga”. W przygotowaniu jest książka „Pate gra w piłkę” Timo Parvela.

Przeczytaj także:  Ja, Jonasz i cała reszta – o książce Antiego Saara

„Pate pisze bloga” Timo Parvela, tłumaczenie Iwona Kiuru, ilustracje Pasi Pitkänen, Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2018.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego i prezes Fundacji Bałtyckiej. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj