Dania dyskutuje o atomie

W 1985 roku duński parlament zagłosował za prawem de facto zakazującym budowy na terenie tego państwa reaktorów jądrowych. Współczesna Dania, która jak cała Europa stanęła w obliczu kryzysu energetycznego, dyskutuje nad zwrotem ku energetyce jądrowej. Wszystko to sto lat po tym, jak duński fizyk i pionier nauki o jądrze atomowym Niels Bohr odebrał w tej dziedzinie nagrodę Nobla.

|
|

W styczniu 2024 roku Duński Uniwersytet Techniczny (Danmarks Tekniske Universitet, DTU) ogłosił otwarcie nowego interdyscyplinarnego centrum badań nad energią jądrową pod nazwą DTU Nuclear Energy Technology. W informacji prasowej rektor uczelni Anders Bjarklev wskazał na jasną przyczynę rozwoju w tym kierunku – kryzys energetyczny oraz konieczność przeciwdziałania zmianom klimatu wszystkimi znanymi i możliwymi metodami. A energia jądrowa zdaje się być rozsądnym rozwiązaniem, przynajmniej części problemów. Od lat w strukturach DTU znajduje się ośrodek badawczy w Risø (założony jeszcze przez samego Nielsa Bohra, pioniera badań nad jadrem atomu i noblistę), w którym przez dekady prowadzono badania nad energią rozszczepienia jądra atomu. W latach 1957-2001 na jego terenie działały nawet trzy niewielkiej mocy reaktory badawcze, w związku z czym do dziś składowanie…

🔒Czytasz tylko 12% artykułu. Pozostałe 88% treści jest ukryte.
🔒

Treść dostępna dla prenumeratorów

Prenumeruj i wspieraj Przegląd Bałtycki!

Zmieniamy się dla Ciebie. By korzystać z nowości prenumeruj nas. Czytaj i wspieraj Przegląd Bałtycki!
Kod promocyjny: PB2026
20% zniżki za zawsze!
Pakiety jednorazowe i cykliczne. Płacisz tylko za to co czytasz!
Pakiet jednorazowy 5 zł
Pakiet cykliczny 7 zł miesięcznie
Wybierz Szczegółowe porównanie
Twoja organizacja potrzebuje jednego lub wielu dostępów?
1 dostęp 200 zł
5 dostępów 675 zł
10 dostępów 1200 zł
Wybierz Szczegółowe porównanie