Rolnicy i Zieloni wygrywają na Litwie

Dużą niespodzianką zakończyły się w niedzielę wieczorem wybory do Sejmu XII kadencji na Litwie. Zwycięzcą II tury głosowania okazał się Związek Rolników i Zielonych agronoma i przedsiębiorcy Ramūnasa Karbauskisa, który łącznie zdobył 54 mandaty, stając się największym ugrupowaniem reprezentowanym w parlamencie. Jest to najlepszy wynik uzyskany przez zwycięzcą partię od 1996 roku.

|
|

Na drugim miejscu znaleźli się konserwatyści z 31 mandatami, dalej rządzący socjaldemokraci z 17 posłami oraz opozycyjny Ruch Liberałów z 14 miejscami w Sejmie. Mniejsze partie uzyskały po osiem głosów (Akcja Wyborcza Polaków – Związek Chrześcijańskich Rodzin oraz Porządek i Sprawiedliwość byłego prezydenta Rolandasa Paksasa). Jeden mandat zdobyła Litewska Partia Zielonych, Koalicja Antykorupcyjna Naglisa Puteikisa oraz Litewska Lista, zaś dwa – Partia Pracy założona przez Wiktora Uspaskicha. Resztę miejsc objęli posłowie niezależni. Specyficzna ordynacja Litewski system wyborczy jest systemem mieszanym, co czyni go ewenementem w skali Europy. 70 posłów wybiera się w sposób proporcjonalny z listy ogólnokrajowej, zaś 71 deputowanych w okręgach jednomandatowych w dwóch turach głosowania. Dlatego wynik pierwszej tury może zupełnie różnić się od wyniku kolejnej rundy głosowania…

🔒Czytasz tylko 30% artykułu. Pozostałe 70% treści jest ukryte.
🔒

Treść dostępna dla prenumeratorów

Prenumeruj i wspieraj Przegląd Bałtycki!

Zmieniamy się dla Ciebie. By korzystać z nowości prenumeruj nas. Czytaj i wspieraj Przegląd Bałtycki!
Kod promocyjny: PB2026
20% zniżki za zawsze!
Pakiety jednorazowe i cykliczne. Płacisz tylko za to co czytasz!
Pakiet jednorazowy 5 zł
Pakiet cykliczny 7 zł miesięcznie
Wybierz Szczegółowe porównanie
Twoja organizacja potrzebuje jednego lub wielu dostępów?
1 dostęp 200 zł
5 dostępów 675 zł
10 dostępów 1200 zł
Wybierz Szczegółowe porównanie