Marsz weteranów Legionu Łotewskiego SS w Rydze

- Na Łotwie odradza się faszyzm – taki komunikat rokrocznie wydaje Moskwa, gdy zbliżają się obchody dnia łotewskich legionistów 16 marca. Chodzi o dzień upamiętniający pierwszą bitwę stoczoną nad rzeką Wieliką w obwodzie pskowskim przez walczący u boku III Rzeszy Łotewski Legion (15 i 19 dywizja).

|
|

Jednostkę utworzyli Niemcy w dwa lata po zajęciu Rygi i już po przeprowadzeniu eksterminacji lokalnych Żydów, gdy sytuacja Niemiec na froncie wschodnim zaczęła się pogarszać i brakowało rąk do walki ze Związkiem Sowieckim. Choć tworzyć nawet marionetkowego państwa łotewskiego nie zamierzali.

Przeczytaj także:  Marsz weteranów Legionu Łotewskiego SS w Rydze
Pierwszy raz święto legionu SS, którego żołnierze przysięgali na wierność Adolfowi Hitlerowi, obchodzono w 1952 roku – inicjatywa wyszła od Dźwińskich Jastrzębi (Daugavas vanagi), o których Przegląd Bałtycki wspominał już w reportażu z Londynu. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości uroczystości przeniosły się do Rygi, gdzie corocznie maszerują weterani legionu i ich sympatycy. Przez krótki okres 16 marca był nawet oficjalnym dniem pamięci Republiki Łotewskiej (1998-2000), wykreślonym z kalendarza za sugestią…

🔒Czytasz tylko 7% artykułu. Pozostałe 93% treści jest ukryte.
🔒

Treść dostępna dla prenumeratorów

Prenumeruj i wspieraj Przegląd Bałtycki!

Zmieniamy się dla Ciebie. By korzystać z nowości prenumeruj nas. Czytaj i wspieraj Przegląd Bałtycki!
Kod promocyjny: PB2026
20% zniżki za zawsze!
Pakiety jednorazowe i cykliczne. Płacisz tylko za to co czytasz!
Pakiet jednorazowy 5 zł
Pakiet cykliczny 7 zł miesięcznie
Wybierz Szczegółowe porównanie
Twoja organizacja potrzebuje jednego lub wielu dostępów?
1 dostęp 200 zł
5 dostępów 675 zł
10 dostępów 1200 zł
Wybierz Szczegółowe porównanie