Nie ma sensu w przywracaniu sowieckich pomników – rozmowa z Algimantasem Kasparavičiusem

Nie widzę żadnego sensu w przywracaniu sowieckich pomników na dawne miejsce – mówi w rozmowie z Przeglądem Bałtyckim litewski historyk, prof. Algimantas Kasparavičius. Zdaniem historyka w Wilnie pozostało nadal wiele symboli sowieckiej przeszłości. – Ideologiczne, estetyczne i kulturowe uzdrowienie nie może odbyć się w ciągu kilku lat czy paru dekad.

|
|

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o demontażu socrealistycznych pomników na Zielonym Moście w Wilnie oraz o towarzyszących temu kontrowersjach. O komentarz do sprawy poprosiliśmy prof. Algimantasa Kasparavičiusa, pracownika naukowego Zakładu Historii XX w. Instytutu Historii Litwy.

Przeczytaj także:  Nie ma sensu w przywracaniu sowieckich pomników – rozmowa z Algimantasem Kasparavičiusem
Jak pan sądzi, dlaczego sprawa rzeźb na Zielonym Moście wywołuje tak dużo kontrowersji? Pamięć historyczna, zwłaszcza gdy dotyczy wydarzeń bolesnych dla narodu i państwa, niemal zawsze bywa dwuznaczna i kontrowersyjna. Staje się szczególnie drażliwe, gdy politycy, partie i rządy zaczynają nią manipulować publicznie. W zasadzie tak wydarzyło się też z rzeźbami na Zielonym Moście, które w ostatnich latach stały się niestety wygodnym obiektem wojny informacyjnej między Wilnem a Moskwą. Przez ostatnie 20 lat rzeźby de facto straciły swoje początkowe znaczenie…

🔒Czytasz tylko 29% artykułu. Pozostałe 71% treści jest ukryte.
🔒

Treść dostępna dla prenumeratorów

Prenumeruj i wspieraj Przegląd Bałtycki!

Zmieniamy się dla Ciebie. By korzystać z nowości prenumeruj nas. Czytaj i wspieraj Przegląd Bałtycki!
Kod promocyjny: PB2026
20% zniżki za zawsze!
Pakiety jednorazowe i cykliczne. Płacisz tylko za to co czytasz!
Pakiet jednorazowy 5 zł
Pakiet cykliczny 7 zł miesięcznie
Wybierz Szczegółowe porównanie
Twoja organizacja potrzebuje jednego lub wielu dostępów?
1 dostęp 200 zł
5 dostępów 675 zł
10 dostępów 1200 zł
Wybierz Szczegółowe porównanie