Dom towarowy i kiosk. Animacja Anete Melece w świątecznej reklamie sieci handlowej John Lewis & Partners

-

Boże Narodzenie to magiczny czas: nawet ci, którzy na co dzień żywią czystą nienawiść do reklam, potrafią wzruszyć się niejednym świątecznym spotem i są gotowi docenić jego artystyczny kunszt. Od przeszło dekady ciepłe uczucia budzą świąteczne filmy reklamowe brytyjskiej sieci domów towarowych John Lewis & Partners, firmy z tradycją, istniejącej od 1864 roku. W tegorocznej reklamie pojawia się łotewski akcent: jeden z fragmentów animowanej historii stworzyła Anete Melece, pochodząca z Łotwy rysowniczka i animatorka.

Premiera bożonarodzeniowego spotu reklamowego sieci John Lewis & Partners w samej Wielkiej Brytanii urosła do rangi wydarzenia medialnego i stała się niemal jednym z wyznaczników rozpoczęcia sezonu gwiazdkowego. Co roku kampania zaskakuje nową historią. Na przykład, w 2012 roku serca widzów podbiła animacja The Journey z piosenką The power of love Gabrielle Aplin, dwa lata później – historyjka o pingwinie Montym, z kolei w ubiegłe Święta hitem okazał się filmik ze smokiem Edgarem. Wszystkie kreacje, jedna po drugiej, weszły do historii reklamy, a towarzyszące im piosenki goszczą na świątecznych playlistach kolejnych lat. Oprócz budowania wizerunku marki i zapraszania do sklepów, świąteczne kampanie tej sieci mają także zachęcać do wpłat na rzecz wybranych organizacji charytatywnych.

Reklama bożonarodzeniowa sieci John Lewis & Partners i Waitrose & Partners na 2020 rok 

13 listopada premierę miała tegoroczna produkcja pod tytułem Give a Little Love. Podobnie jak rok temu, kampania reprezentuje sieć John Lewis & Partners wraz z siecią Waitrose & Partners (obie marki należą do firmy John Lewis Partnership). Prace nad kreacją, powierzoną agencji reklamowej adam&eveDDB, rozpoczęły się w marcu, tuż przed pandemią COVID-19, która wymusiła na twórcach szczególne środki ostrożności w czasie dalszych miesięcy. Nie bez powodu myślą przewodnią filmu reklamowego jest wzajemna życzliwość, tak ważna w czasie izolacji i niepewności. Film przedstawia spójną historię, której poszczególne fragmenty, tworzone w różnych technikach animacji, układają się w pętlę pozytywnych wydarzeń, zapoczątkowanych jednym przyjaznym gestem. Łączy je motyw serca i nastrojowa piosenka A Little Love w wykonaniu Celeste. Reżyser, Oscar Hudson, zaprosił do realizacji animatorów i ilustratorów z całej Europy. Wśród zaangażowanych artystek znalazła się Anete Melece, pochodząca z Łotwy rysowniczka, ilustratorka książek oraz autorka komiksów, filmów animowanych i grafiki użytkowej. Miłośnicy twórczości Melece na pewno bez trudu rozpoznali jej charakterystyczny styl w reklamie John Lewis & Partners: to ten fragment o staruszku, który otrzymuje pod drzwi wielką torbę z zakupami, a za chwilę wysyła samotnemu sąsiadowi kolorową tubę z konfetti. Wraz z Anete Melece reklamę współtworzyli m.in. Chris Hopewell, brytyjski reżyser teledysków Radiohead czy The Killers, nominowany do Oscara francuski reżyser Sylvain Chomet oraz Andy Gent i Anthony Farquhar-Smith, lalkarze, którzy tworzyli postaci do filmów takich jak Fantastyczny Pan Lis i Wyspa Psów Wesa Andersona.

Anete Melece (ur. 1983) jest absolwentką Łotewskiej Akademii Sztuki oraz Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie. Obecnie mieszka w Szwajcarii, gdzie pracuje nad ilustracjami dla licznych magazynów, takich jak Kuš!, Strapzin, Internationale czy pismo laut & leise, w którym ukazała się jej seria krótkich komiksów na temat uzależnień. W jej twórczości obraz zawsze jest nośnikiem opowieści. Ilustracje tętnią życiem: są kolorowe i wypełnione szczegółami z życia codziennego albo topografii miejskiej. Wyróżnia je także technika – artystka lubi używać flamastrów, co budzi skojarzenia z radosną i prostą twórczością dziecięcą.

Krótkometrażowy film animowany „Kiosks”, reż. Anete Melece

Popularność w Europie przyniosły artystce szczególnie krótkometrażowe filmy animowane, które zrealizowała ze szwajcarskim studiem VIRAGE FILM we współpracy ze szwajcarską telewizją publiczną (SRF – Schweizer Radio und Fernsehen). Krótkometrażowa animacja Analysis Paralysis z 2016 roku, opowiadająca z przymrużeniem oka o samotnym, znerwicowanym staruszku Antonie szukającym bratniej duszy, została nagrodzona na europejskich festiwalach filmowych (m.in. FANTOCHE International Animation Film Festival 2016, Animalada 2016 – Sevilla Animation festival czy Silhouette Festival 2017). To właśnie ten film miał podobno zwrócić uwagę twórców tegorocznej świątecznej reklamy dla John Lewis & Partners. Wcześniejsza animacja Anete Melece – The Kiosk z 2013 roku – również zdobył szereg nagród filmowych (m.in. Swiss Film Award 2014 za najlepszą animację czy nagrodę jury na Ismailia International Film Festival 2014, nagroda na festiwalu Riga International Short Film Festival 2ANNAS). Akcja tej siedmiominutowej produkcji rozgrywa się w Rydze. Opowiada o właścicielce kiosku, Oldze, i jej codziennych spotkaniach z przeróżnymi klientami. Pewnego dnia kioskarka postanawia rozpocząć nowe życie, co jest początkiem zabawnych, wręcz surrealistycznych, wydarzeń. Po kilku latach od premiery filmu Anete Melece postanowiła opowiedzieć historię Olgi w formie książki dla dzieci. Wydała ją w 2019 roku nakładem łotewskiego wydawnictwa specjalizującego się w literaturze dziecięcej Liels un mazs. Co ciekawe, artystkę zainspirował prawdziwy, stary kiosk o oryginalnym kształcie, stojący do dziś w Rydze na skrzyżowaniu ulic Aspazijas i Krišjāņa Barona. Nowatorski budyneczek w stylu art deco powstał w latach 20. XX wieku według projektu Aleksandrsa Birzenieksa. Charakterystyczna nadbudówka ze szkła służyła do podświetlania reklam (głównie tytoniu). W latach 90. drewniany kiosk został odnowiony według projektu Jānisa Lejnieksa, jednak obecnie stoi pusty.

Przedwojenny kiosk w Rydze, pierwowzór „bohatera” filmu i książki Anete Melece

Książeczka Kiosks (pol. „Kiosk”, Liels un mazs 2019) doczekała się licznych tłumaczeń i wydań na całym świecie, m.in. w Szwecji, we Włoszech, w Estonii, a nawet na Tajwanie i w Nowej Zelandii. To nie jedyny owoc współpracy artystki z wydawnictwem Liels un mazs. W dorobku Anete Melece znajdują się także ilustracje do książek dla dzieci rodzimych autorek i autorów. Wśród nich książka dla dzieci Mākoņu grāmata (pol. „Księga chmur”, Liels un mazs 2010) oraz zbiór wierszy dla dzieci Laika bikses (pol. „Spodnie czasu”, Liels un mazs 2019) pióra Jurisa Kronbergsa (1946-2020), łotewsko-szwedzkiego poety, autora słynnego cyklu wierszy o Wilku Jedno Oko (Vilks Vienacis). Nota bene, poeta przetłumaczył książkę Kiosks na język szwedzki – przekład ukazał się w tym roku. Melece wykonała ilustracje również do zbioru wierszy dla dzieci Vai otrā grupa mani dzird? autorstwa Ingi Gaile (pol. “Czy druga grupa mnie słyszy?”, Liels un mazs 2014). Tomik ten wyróżniony został w 2015 roku jedną z najważniejszych nagród literackich na Łotwie – Łotewską Nagrodą Literacką Roku (Literatūras gada balva). Książka Gaile zachwyciła czytelników i krytyków literackich połączeniem klasycznego tomiku poezji z publikacją zachęcającą dzieci do eksperymentów – obok wierszy (a nawet prozy poetyckiej) przeznaczono miejsce na własne próby literackie, rysunki i łamigłówki. Kolorowe ilustracje artystycznie spajają wszystko w jedną całość. Oprawę graficzną od Melece otrzymały także książki dla dzieci z serii o wnuczce i dziadku, zwanych Muchą i Wielorybem: Sveiks, Vali! (pol. „Cześć, Wielorybie!”, Liels un mazs 2017) oraz Vaļa balss (pol. „Głos Wieloryba”, Liels un mazs 2018) autorstwa dramaturga i reżysera Laurisa Gundarsa.

Charakterystyczny styl Anete Melece podoba się i starszym, i młodszym. Zarówno ilustracje dla dzieci, jak i groteskowe, ironiczne komiksy i animacje dedykowane dorosłym, zapewniły artystce uznanie na świecie. Udział w tworzeniu świątecznej reklamy dla słynnych marek firmy John Lewis Partnership to strzał w dziesiątkę. Filmik ma szansę poruszyć serca widzów w każdym wieku, podobnie jak cała twórczość Melece. W końcu to właśnie w okresie Bożego Narodzenia podobno częściej niż zwykle patrzymy na świat oczami dziecka.

Krótkometrażowy film animowany „Analysis Paralysis”, reż. Anete Melece

Oficjalna strona Anete Melece: anetemelece.lv.

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej, publicystka. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią i poetyką reklamy oraz narracją w biznesie. Lubi podróże na Północ. Mieszka w Warszawie. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj