Dlaczego Kreml bardziej wystraszył się krótkiego filmu NATO o leśnych braciach niż czołgów?

-

Wytrzymali, gdy przyjęli nas do NATO. Ich reakcja nie była tak histeryczna nawet po nazwaniu Rosji krajem terrorystycznym przez prezydent Litwy Dalię Grybauskaitė. Wybuchli dopiero po opublikowaniu przez NATO krótkiego filmu o litewskich, łotewskich i estońskich powojennych partyzantach.

Bo właśnie jednakowe pojmowanie krwawej i mrocznej historii XX wieku przez sojuszników NATO z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych i krajów bałtyckich jest o wiele straszniejsze od czołgów Leopard z krzyżami Bundeswehry na poligonie.

Był czas, gdy wydawało się, że historia skończy się wraz ze zburzeniem muru berlińskiego i upadkiem Związku Sowieckiego, a oglądanie się wstecz będzie niestosowne, ze względu na możliwość urażenia tych, których przodkowie znaleźli się po nieodpowiedniej stronie, dokonali niewłaściwego wyboru lub zostali zwiedzeni na manowce. Wymaganie potępienia sowieckich zbrodni wojennych jest nietaktowne, ponieważ wprawia w zakłopotanie tych Europejczyków, którzy do samego końca zimnej wojny sympatyzowali z licznymi lokalnymi partiami komunistycznymi, a w młodości budowali barykady z marksistowskimi i maoistycznymi okrzykami na ustach.

Przeczytaj także:  Odkrywając historię bałtyckich „Leśnych Braci”

Zostaliśmy przyjęci do Unii Europejskiej i NATO, ale aż do wydarzeń na Ukrainie w 2014 roku nikt poważnie nie myślał, że krajów bałtyckich trzeba będzie przed kimś bronić. Spodziewano się, że globalizacja i wolny rynek zrobią z byłych pułkowników KGB uczciwych przedsiębiorców, a babuleńki wieszające nad łóżkami portrety Stalina staną się częścią konsumpcyjnego społeczeństwa. Jakakolwiek wojna w Europie wydawała się czymś nieprawdopodobnym, dlatego zobowiązanie sojuszników do umierania za Narwę, było niczym ubezpieczenie na wypadek wybuchu wulkanu w gospodarstwie agroturystycznym, w którejś z litewskich wsi.

Zachód powinien już wcześniej zrozumieć, że stare mity nigdzie nie zginęły. Ani na Bliskim Wschodzie, gdzie islamiści, którzy za swój życiowy cel obrali zniszczenie odrodzonego z obietnicy Pisma Świętego Państwa Izrael, nie zaakceptują żadnych prób namówienia do porozumienia się i pokojowego współżycia. Ani w Rosji, która od objęcia władzy przez Władimira Putina rozwija u swoich obywateli nienawiść dla wartości liberalnej demokracji.

Ogłaszając zajęcie Krymu, Putin nie mówił o prawach obywatelskich i przyszłym dobrobycie jego mieszkańców. Dla uzasadnienia aneksji wygrzebano mity o chrzcie Księcia Włodzimierza w Chersonezie Taurydzkim, współcześnie w granicach Sewastopola. Do tego faktu odwoływało się także Imperium Rosyjskie, które chcąc w XIX wieku umocnić swoje pretensje do Krymu, na fundamentach katedry Narodzenia Matki Bożej postawiło katedrę św. Włodzimierza Chrzciciela.

Najważniejszy mit Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, przedstawiający Związek Sowiecki jako kraj wykonujący wyjątkową misję, której celem jest pokonanie absolutnego zła – faszyzmu, w żaden sposób nie mógł być zestawiony z paktem Ribbentrop-Mołotow oraz współpracą z nazistami podczas okupacji Polski i krajów bałtyckich.

Cała ta błazenada pseudoweteranów i przebieranie przedszkolaków w mundury piechurów z czasów II wojny światowej nieprzypadkowo zbiegły się z rosyjską agresją we wschodniej Ukrainie. Ogłaszająca się spadkobierczynią Związku Sowieckiego Rosja odziedziczyła także mit permanentnej wojny z wciąż na nowo i w nowych formach odradzającym się faszyzmem.

Faszystą może tu zostać nazwany każdy, kto nie podoba się Kremlowi – ukraińscy politycy o zachodniej orientacji od Prawego Sektora do umiarkowanie liberalnych partii, obrońcy praw człowieka w samej Rosji czy nawet Izrael, gdy ośmiela się przeszkadzać sojusznikowi Rosji Basharowi al-Assadowi. No i oczywiście kraje bałtyckie, gdzie ulicami maszerują weterani niedobitych legionów SS, a mniejszości rosyjskojęzyczne są dręczone przymusem nauki języków państwowych.

Przez długi czas Rosji dość umiejętnie udawało się na Zachodzie utrzymać wizerunek kraju, który pokonał faszyzm i z tego powodu należy mu się szacunek, jednocześnie unikając przypominania o przyjaźni z Adolfem Hitlerem na początku wojny. Za to my sami daliśmy okazję propagandzie Kremla do pokazywania Litwinów jako katów narodu żydowskiego i nie potrafiliśmy w atrakcyjny sposób pokazać Zachodowi swojej historii walki o wolność.

Krótki film o bałtyckich leśnych braciach, rozpowszechniony przez NATO w serwisach społecznościowych, symbolizuje ten przełom w świadomości Zachodu, którego Rosja boi się najbardziej. Jeśli nasi partyzanci zajmą należyte miejsce w zachodniej pamięci historycznej obok wojny o niepodległość USA, francuskiego ruchu oporu i poległych cyborgów z donieckiego lotniska, zostaniemy zrozumiani i staniemy się bliscy dla każdego Amerykanina czy Norwega, wysyłanego do służby w siłach szybkiego reagowania czy dla podejmujących decyzje w sztabach dowodzenia NATO. To jasny znak, że nigdy więcej nie będziemy zupełnie osamotnieni walczyć i ginąć w naszych lasach.

Rozpoczęta przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji propagandowa kampania przeciw naszym partyzantom, której w sobotni wieczór na Facebooku w okamgnieniu przeciwstawiły się tysiące osób z Litwy o różnych poglądach, a później dołączyli do nich także Ukraińcy, z pewnością nie była spontaniczną niepowściągliwością. To decydująca walka o miliony ludzkich umysłów, po której przegraniu Kreml mógłby zapomnieć o jakiejkolwiek nadziei na zastosowanie w naszym regionie wypróbowanych na Krymie metod wojny hybrydowej.

Artykuł pierwotnie został opublikowany na portalu Delfi.lt. Tłumaczenie z języka litewskiego Sonia Gabryszewska.

 

Od redakcji Przeglądu Bałtyckiego

11 lipca br. na stronach NATO w serwisach społecznościowych został zamieszczony film dokumentalny pt. „Leśni Bracia – w walce o kraje bałtyckie” („Forest Brothers – Fight for the Baltics”) opowiadający o walce partyzantki antysowieckiej w Litwie, Łotwie i Estonii po II wojnie światowej. W odpowiedzi na to rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa opublikowała na swoim profilu na Facebooku oświadczenie, w którym m.in. oskarżyła partyzantów o współpracę z nazistami i o mordowanie osób cywilnych. W podobnym tonie były utrzymane wypowiedzi innych przedstawicieli rosyjskich władz i mediów. 14 lipca na profilu MSZ Rosji zamieszczony został wpis w języku angielskim informujący o rzekomych zbrodniach litewskich partyzantów przeciwko ludności cywilnej. Litewscy internauci odpowiedzieli zmasowaną akcją komentarzy do tego wpisu opatrzonych hashtagiem #Кремльнашуисториюнеперепишешь („Kremlu, nie przepiszesz naszej historii”). W ciągu kilku dni wpis otrzymał kilkanaście tysięcy komentarzy, z czego większość zawierała wspomniany hashtag.

Litewski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny. Studiował filozofię na Uniwersytecie Wileńskim. Był korespondentem dziennika „Lietuvos aidas”, od 2001 roku jest redaktorem tygodnika „Druskininkų naujienos”, a od 2014 roku stałym komentatorem portalu Delfi.lt.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

6 KOMENTARZE

  • A czy Litwini to ukrywają? Na rynku ( nawet polskim) jest dużo książek o tematyce np Litwy współczesnej i oczywiście nie chwalą się tym, lecz zawsze piszą o sytuacji żydów podczas wojny i ich okrutnej eksterminacji. Polecam korzystać z takich źródeł, a nie z Wikipedii i ze sloganów o ,,pamiątkowych zdjęciach i śpiewaniu hymnu liewskiego” która ma dużo wspólnego z propagandą lat 50. która miała zdyskredytować w oczach ludu ruch oporu antykomunistyczny! O dziwo podobne slogany były wykorzystywane wobec polskich Żołnierzy Niezłomych- mieszając ich m.in. w mordy na cywilach, Żydach, współpracy z Niemcami(!) ,pogrom kielecki itp itd. Dość tych Kremlowskich wymysłów rodem z lat głębokiej komuny…

 1. Jakoś nie przeszkadzało to Litwinom zająć z sovietami Wilna. Później jak wkroczyli Niemcy to mordowali Żydów i Polaków na co są liczne dowody. Niechętnie się jednak do tego przyznają. AK-owcy jeden z oddziałów przegonili na golasa przez Wilno. Po wojnie na 10 złapanych przez KGB “leśnych braci” 7 wydali sami Litwini. Raczej więc to było wojna domowa. Litwini lubią siebie gloryfikować do wyrządzonych krzywd się nie przyznają. Odmawiają praw mniejszościom (szczególnie Polakom), a chcą by ich bronić.

  • Pewnie tych 7 Litwinów którzy wydali wyrok na Leśnych Braci o którym mówisz byli ludźmi podobnego pokroju jak w Polsce PRAWDZIWI POLACY tj. tow. Bierut, tow. Luna Brysztygierowa, tow. Cyrankiewicz, tow. Wasilewska Wanda itp. itd. To, że umieli rozmawiać po polsku nie robi z nich Polaków, byli to internacjonalistyczni obywatele sowieccy a nie Polacy. Histroria walki komunistów z Ruchem Oporu w całym bloku wschodnim jest podobna. I w Polsce i na Łotwie i na Węgrzech i w Rumunii zwalczano ich brutalnie i wysługiwano się miejscowymi komunistami, lecz nie byli to jak sam piszesz ,,Litwini” lecz obywatele ściągnięci z ZSRS lub miejscowe szuje, kanalie, kryminaliści, męty społeczne, przedwojenni komuniści. Uważali się oni napewno w 1 kolejności za obywateli PAŃSTWA ZSRS, a nie nie obywatelem przedwojennej, burżuazyjnej, narodowej Litwy, Rumuni, Bułgarii itd. Polecam lekturę historyków współczesnych a nie sowiecką propagandę lat 70.!

   • Lektury niektórych współczesnych historyków litewskich to czasem prawdziwa propaganda ;). Głownie wybielanie się i udowadnianie jak bardzo byli niezależni od Polski w swojej całej historii. Nie ma w podręcznikach do historii na Litwie zbrodniach na Żydach a tym bardziej na Polakach (żródła mówią o około 10 000 zamordowanych Polaków przez Litwinów) ani, że w Wilnie przed wojną było tylko 2% Litwinów. Nikt nie zaprzeczy przynależności dziesiątków tysięcy Bałtów do SS – zbrodniczej formacji. Po wojnie nie mieli innego wyjścia tylko dalej walczyć. Robienie z nich wielkich bohaterów jest słabe choć zapewne jakaś część prawdziwych patriotów tam była. Jestem zdania, że należy mówić i pisać całą prawdę bez relatywizacji historii.
    https://reporters.pl/237/biala-procesja-czyli-jak-armia-krajowa-puscila-litwinow-w-gaciach-foto/ – a to artykuł o tych bohaterach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj