Kabel NordBalt połączył Litwę ze Szwecją

-

Zakończono układanie podmorskiego odcinka kabla elektrycznego NordBalt łączącego Litwę ze Szwecją. Połączenie ukończone jest w 90%, więc zgodnie z terminarzem prąd między Skandynawią a krajami bałtyckimi powinien popłynąć wraz z początkiem 2016 roku.

Przeczytaj także:  Polska pomostem energetycznym dla krajów bałtyckich

Łódź Topaz Installer zakończyła prace instalacyjne po roku i dwóch miesiącach, w czasie których ułożono 400 kilometrów kabla HVDC (high-voltage direct current) na dnie Morza Bałtyckiego. Po stronie szwedzkiej ułożone zostanie 40 kilometrów kabla na lądzie, który połączy odcinek podmorski z Nybro. W Nybro budowany jest przetwornik, który będzie konwertował prąd stały na prąd przemienny i vice versa.

W maju rozpoczęła prace łódź Grand Canyon II, której zadaniem jest ochrona kabla przez kierowanie wody pod ciśnieniem pod nim, co ma doprowadzić do jego osadzenia na dnie morza. Prace te mają zostać zakończone do końca lata. Według informacji podanej przez Litgrid, miejsca, gdzie kabel nie jest jeszcze zabezpieczony monitorowane są przez siedem łodzi ostrzegających przepływające jednostki o instalacji przecinającej Morze Bałtyckie. Tego rodzaju środki ostrożności tłumaczyć można obawami przed działaniami ze strony Rosji, o czym władze litewskie informowały w trakcie układania kabla na dnie morza.

Zgodnie z terminarzem inwestycji, 1 stycznia 2016 roku kablem NordBalt powinien popłynąć prąd łącząc rynki nordycki i bałtycki. Litwa większość energii elektrycznej importuje toteż połączenie z rynkiem Skandynawskim powinno przełożyć się na większą konkurencję wśród dostawców i niższe ceny dla odbiorców. NordBalt będzie miał moc 700 MW. NordBalt podniesie możliwości importowe krajów bałtyckich ze Skandynawii do 70% zapotrzebowania. Łączna długość połączenia między Kłajpedą na Litwie i Nybro w Szwecji to 453 kilometry. 400 kilometrowy podmorski kabel na dnie Morza Bałtyckiego jest najdłuższym typu HVDC na świecie.

NordBalt jest jedną z kluczowych inwestycji dla bezpieczeństwa elektroenergetycznego krajów bałtyckich. Litwa, Łotwa i Estonia, ze względu na zaszłości historyczne, przez długi czas stanowiły tzw. wyspę energetyczną w Unii Europejskiej – były połączone jedynie z systemem zachodniej Rosji i Białorusią. Od kilku lat połączone są dwoma kablami łączącymi Estonię z Finlandią – EstLink-1 (350 MW) i EstLink-2 (650 MW). Trwa budowa innego ważnego połączenia elektroenergetycznego – LitPol Link (500 MW) połączy sieci Litwy i Polski (zakończenie prac planowane jest na koniec 2015 roku i uruchomienie na 2016 rok). Połączenie to będzie skutkowało również domknięciem pierścienia połączeń elektroenergetycznych wokół Morza Bałtyckiego, tzw. Baltic Ring.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego i prezes Fundacji Bałtyckiej. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj