Pokaz filmu Bliżej ziemi na drugim brzegu rzeki

-

6 listopada o 17:00 w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ulicy Tynieckiej 40A w Warszawie odbędzie się pokaz filmu o poetach z Litwy i Łotwy, Vladasie Braziūnasie i Knutsie Skujenieksie, pod tytułem Bliżej ziemi na drugim brzegu rzeki (reż. Viktorija Jonkutė, Ernestas Samsonas).

- Reklama -

Pełnometrażowy film w reżyserii Viktoriji Jonkutė i Ernestasa Samsonasa to nie tylko dokument o wybitnych bałtyckich twórcach, ale także opowieść o litewsko-łotewskim pograniczu, literaturze i pamięci. Po seansie planowane jest spotkanie z pomysłodawczynią i reżyserką filmu, Viktorijią Jonkutė, oraz Vladasem Braziūnasem. Film w językach litewskim i łotewskim z polskimi napisami. Spotkanie odbędzie się w języku polskim i litewskim (tłumaczenie). Wstęp bezpłatny.

Vladas Braziūnas (ur. 1952) – litewski poeta i tłumacz. Debiutował w 1974 roku. Zdobywca licznych nagród literackich, w tym Nagrody Rady Bałtyckiej (2017). W 2018 roku nakładem wydawnictwa Pogranicze ukazał się jego tomik Stół góra ołtarna w przekładzie Agnieszki Rembiałkowskiej.

Knuts Skujenieks (ur. 1936) – łotewski poeta, tłumacz, publicysta. Laureat wielu nagród literackich, w tym Nagrody Rady Bałtyckiej (2008). Autor przekładów twórczości m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Stanisława Jerzego Leca na język łotewski. W 2009 roku wydawnictwo Anagram wydało tomik jego poezji „Innego mostu nie będzie” w tłumaczeniu Justyny Spychalskiej.

- Reklama -

Bliżej ziemi na drugim brzegu rzeki (Arčiau žemės anapus upės / Tuvāk zemei viņpus upes)

scenariusz i reżyseria: Viktorija Jonkutė, Ernestas Samsonas

kierownik produkcji: Viktorija Jonkutė

zdjęcia: Laurynas Lukoševičius, Patricijus Petrukonis

realizatorzy dźwięku: Sigitas Kondratas; (epizody) Jevgenijs Načiss

montaż: Elvina Nevardauskaitė

muzyka: Kyle Raub

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj

Pomóż nam rozwijać Przegląd Bałtycki!

Dotychczas opublikowaliśmy ponad 1000 artykułów. Każdy z nich to wiele godzin pracy autorów i redaktorów.

Wspieraj nas, abyśmy mogli publikować dla Ciebie kolejne ciekawe artykuły:

Jednorazową wpłatą lub subskrypcją w Patronite »

Szybkim przelewem Blik na nr tel. +48 793000969

Więcej informacji »

Subskrybuj newsletter "Aktualności i sport", aby otrzymywać artykuły na ten temat na swoją skrzynkę e-mail. Zaznacz "Nowe artykuły", jeśli chcesz otrzymywać newsletter z wszystkimi nowymi artykułami w Przeglądzie Bałtyckim.