Polacy na Litwie: między Wilnem, Warszawą a Moskwą

|

Od blisko 25 lat Akcja Wyborcza Polaków na Litwie stanowi polityczną reprezentację mniejszości polskiej. Rację bytu partii stanowią wciąż niezwiązane problemy mniejszości polskiej, zarówno te kluczowe, związane z sytuacją szkolnictwa w języku polskim, jak i symboliczne, skoncentrowane wokół literki „w”.
Politycy AWPL podkreślają, że, wspólnie z lojalnym wobec partii Związkiem Polaków na Litwie, umożliwiają przetrwanie i rozwój polskości na Wileńszczyźnie. Dla osób niechętnych partii, jej radykalne żądania stanowią główne źródło kryzysu w stosunkach Warszawy i Wilna.

Czy postulaty zgłaszane przez AWPL są kontrowersyjne, czy stanowią ogólnoeurolejski standard w dziedzinie ochrony mniejszości narodowych? Czy poza mówieniem o problemach, AWPL ma pomysł jak swoje postulaty wcielać w życie? Czy wreszcie konieczny jest wymóg jedności wśród Polaków, czy warto skupić uwagę na innych inicjatywach które powstają w środowisku polskim obok, czasem w kontrze, do AWPL?

Na te pytania postarają się odpowiedzieć:

• dr Paweł Sobik – autor książki „Akcja Wyborcza Polaków na Litwie w systemie politycznym Republiki Litewskiej”, członek zarządu Fundacji Pobliża
• Maria Przełomiec – autorka programu „Studio Wschód” TVP, ekspert ds. wschodnich.

Spotkanie poprowadzi Dominik Wilczewski z Przeglądu Bałtyckiego.

Organizatorzy: Fundacja Pobliża, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego

Patronat medialny: Przegląd Bałtycki, Nowa Europa Wschodnia, Eastbook


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!