Trad.Attack! na Festiwalu Globaltica 2017 w Gdyni

|

W ramach festiwalu Globaltica 2017 wystąpi estoński zespół Trad.Attack!. Koncert odbędzie się 21 lipca i będzie promował nowy album zespołu „Kullakarva – Shimmer Gold”.

TRAD.ATTACK! to troje przyjaciół, będących jednocześnie znanymi i cenionymi estońskimi muzykami. SandraJalmar i Tõnu postanowili w twórczy i nowoczesny sposób przedstawić estońską muzykę ludową.

Od czasu ich debiutu w 2014 roku TRAD.ATTACK! Otrzymał 14 nagród muzycznych w Estonii, wydał debiutancki album AH!, który został doceniony na arenie międzynarodowej i koncertował w 28 krajach – od Chile po Malezję. Pojawili się na wielu znaczących festiwalach i targach muzycznych, takich jak Womad, WOMEX czy Eurosonic. W Estonii bilety na ich koncerty wyprzedawane były nawet przy ilości 7000 miejsc. Zespół obecnie przygotowuje się do wydania swojej najnowszej płyty Shimmer Gold, której premiera planowana jest na maj 2017 roku.

Sandra otoczona była tradycyjną muzyką od urodzenia. Swoje pierwsze estońskie dudy dostała mając trzynaście lat.
Jalmar jest członkiem etnicznej mniejszości Seto. Setomaa to mała społeczność na południu Estonii, mająca swego króla i wyróżniająca się kulturą. Lud Seto jest szczególnie znany ze swojego charakterystycznego tradycyjnego śpiewu. Babka Jalmara – Anne Vabarna, była jedną z najbardziej znanych estońskich śpiewaczek ludowych, więc dorastał w bliskim kontakcie z tą tradycją.
Ojciec Tõnu był dyrygentem orkiestry dętej, więc Tõnu bawił się instrumentami jeszcze zanim nauczył się chodzić. Jako starszy już chłopak uczył się gry na puzonie i perkusji. Obecnie jest jednym z najbardziej cenionych estońskich perkusistów.

Trad.Attack! swoje inspiracje czerpie z archiwalnych nagrań starych estońskich pieśni tradycyjnych. Muzyka ludowa jest tu tylko punktem wyjścia do czegoś zupełnie nowego. W ich twórczości przeszłość łączy się z przyszłością, czego efektem jest muzyka przepełniona radością, energią, miłością, szaleństwem i artystycznym wizjonerstwem.
Zespół daje żywiołowe i dynamiczne koncerty, choć są zaledwie triem, wykorzystującym akustyczne instrumentarium. To jest folk, bity i rock’n’roll!

Muzycy:
Sandra Sillamaa – dudy estońskie, drumla, saksofon, śpiew
Jalmar Vabarna – dwunastostrunowa gitara akustyczna, śpiew
Tõnu Tubli – perkusja, instrumenty perkusyjne, śpiew


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!