Polscy projektanci mody na Festiwalu Mados infekcija w Wilnie

|

Dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Wilnie oraz Festiwalu „Mados infekcija” już po raz drugi litewska publiczność będzie mogła zapoznać się z kolekcjami mody młodych projektantów z Polski. Podczas finałowej gali Festiwalu, która odbędzie się 17-18 marca w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie zobaczymy kolekcje Jarosława Ewerta i Klaudii Markiewicz. Goście z Polski będą jedynymi zagranicznymi uczestnikami Festiwalu w tym roku.

Pierwszego dnia „Mados infekcji” swoją kolekcję zaprezentuje Klaudia Markiewicz. Litewskiej publiczności pokaże ona ubrania inspirowane podróżami kosmicznymi i rozwojem technologii umożliwiających eksplorację galaktyki. Projektantka dodaje, że bardzo duży wpływ na proces projektowania miały wyobrażenia na temat kontaktu człowieka z obcymi, sztuka radzieckich retro plakatów oraz filmów science-fiction z lat 80. Głównym założeniem kolekcji jest próba przedstawienia człowieka jako międzyplanetarnego nomady.

Drugiego dnia pokazów swoją najnowszą wiosenno-letnią kolekcję „Serenity” zaprezentuje Jarosław Ewert. Inspirowana jest ona surowym klimatem pustynnym, piaskiem i ciszą po burzy piaskowej. Całość nawiązuje do klimatu Bliskiego Wschodu. Tkaniny wykorzystane w kolekcji to piękne naturalne żakardy, wysoko gatunkowe jedwabie, len i bawełna. Kolorystyka utrzymana jest w tonacji bliskiej naturze – to beże, złamana biel, brąz i odcienie granatu.

Klaudia Markiewicz to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2014 roku założyła swoją markę i od tego czasu prezentowała swoje kolekcje czterokrotnie podczas FashionPhilosophy Fashion Week Poland oraz wielokrotnie na międzynarodowych wydarzeniach: Salone della Moda Rotterdam (Holandia), Mercedes-Benz Fashion Week Belarus (Białoruś), Fashion Live Slovak Fashion Week (Słowacja), Ostrava Fashion Week (Czechy), Lviv Fashion Week (Ukraina), Riccione Italian Fashion Week (Włochy). Markiewicz jest również finalistką New York Fashion Week Design Competition organizowanego przez The Polish- American Fashion Foundation. W kwietniu tego roku jej kolekcja zaprezentowana zostanie na Salone del Mobile Design Week w Mediolanie.

Jarosław Ewert to projektant mody prezentujący od wielu lat kolekcje damsko-męskie podczas Fashion Week Poland. Laureat wielu prestiżowych konkursów. Jego prace utrzymane są w duchu użytkowej awangardy. Stanowią wyraziste tło dla podkreślenia osobowości. W swojej twórczości stale się rozwija i poszukuje nowych rozwiązań. Ewert na co dzień związany jest z Łodzią.

W ubiegłym roku swoje kolekcje w Wilnie zaprezentowała Katarzyna Romańska oraz duet Kaaskas, których kolekcje zachwyciły krytyków i publiczność. Współpraca między Instytutem Polskim w Wilnie a Festiwalem „Mados infekcija” ma na celu promocję kreatywności i innowacyjności Polaków. Wspiera także promocję Łodzi jako miasta-kandydata do organizacji wystawy EXPO2022.

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!