Premiera filmu “Chasing unicorns” i początek akcji “Born to be unicorn”

|

3 listopada 2022 o godzinie 18:30 w kinie Atlantic odbędzie się polska premiera filmu “Chasing unicorns” w reżyserii Raina Rannu. Film w świetny sposób prezentuje szerszej widowni sukcesy oraz dylematy start-upowców, a także w humorystyczny sposób przybliża kulturę prowadzenia biznesu w Estonii. Pokaz filmu w Warszawie to początek ogólnopolskiej akcji “Born to be unicorn”, która będzie miała na celu edukację uczniów i studentów z całej Polski. Akcja zakończy się w Estonii, podczas największej konferencji technologicznej w regionie – Latitude59, która odbędzie się w maju 2023 roku. Partnerem wydarzenia jest największy estoński start-up – firma Bolt. 

Od czasu pierwszego estońskiego sukcesu, jakim był Skype, Estonia uchodzi za europejską Mekkę start-upów oraz nowych technologii. Posiadając obecnie 10 firm o statusie Unicorn (każda wyceniana na co najmniej 1 mld USD), jest absolutnym liderem, nie tylko pod względem ilości biznesowych jednorożców per capita. Przy Estonii Polska wypada blado. To estońskie jednorożce wybierają sobie nasz kraj, jako cel ekspansji, a coraz więcej młodych przedsiębiorców wybiera Estonię jako idealny kraj do rozpoczęcia swojej przygody biznesowej. Sukces ten nie spadł Estończykom z nieba. Ten nadbałtycki kraj od kilkunastu lat konsekwentnie inwestuje w tworzenie ekosystemu wspomagającego młode, kreatywne firmy, nie tylko z branży technologicznej, zagadnień z zakresu informatyki uczą się dzieci już na etapie nauczania początkowego. Jest najbardziej zdigitalizowanym krajem na świecie, w którym ponad 95% administracji publicznej dostępne jest online. Przewodzi w rankingach „doing business” a Estoński CIT nawet w Polsce stał się synonimem pro biznesowego podejścia do prawa podatkowego.

O filmie

Jeden z najbardziej udanych estońskich filmów 2019 roku, „Chasing Unicorns” w reżyserii Raina Rannu to pół-satyryczna fabuła narracyjna o kobiecie, która próbuje założyć swój biznes w zdominowanym przez mężczyzn świecie technologii, od Estonii po Dolinę Krzemową. Oparty na prawdziwych historiach startupów, „Chasing Unicorns” opowiada o losach Õie, młodej księgowej z małego miasteczka, która przez przypadek natyka się na scenę technologiczną jej rodzinnej Estonii – kraju, w którym tworzenie startupów jest „sportem narodowym” i gdzie każdy ma swój własny. Dołącza do niej seryjny nieudacznik – Tõnu, który doprowadził do bankructwa każdą ze swoich firm, ale mimo to zawsze próbuje zacząć od nowa. Zainspirowani przez Elona Muska, Jeffa Bezosa i Marka Zuckerberga, wyruszają w podróż, by zmierzyć się ze światem technologii.

Akcja „Born to be Unicorn”

Pomysłodawcą akcji jest Artur Kuczmowski, uznawany za najbardziej estońskiego Polaka, Prezes Polish-Estonian Chamber of Commerce, prawnik, doradca, YouTuber. Artur od lat propaguje w Polsce wiedzę na temat Estonii, nowych technologii, prowadzenia biznesu międzynarodowego.

Polska Premiera filmu „Chasing the Unicorns” odbędzie się 3 listopada 2022 o godz. 18:30 w kinie Atlantic w Warszawie i będzie początkiem ogólnopolskiej akcji Born to be Unicorn. Chcemy zaprezentować ten film szerszej publiczności. W wielu krajach jest on doskonałym materiałem edukacyjnym dla studentów oraz młodzieży licealnej. Pokazując, jak wiele osiągnęła stosunkowo mała, nadbałtycka nacja, chcemy pobudzić kreatywność również wśród polskiego młodego pokolenia. Sukces Estończykom nie spadł z nieba, lecz jest wynikiem wieloletnich programów edukacyjnych, wzajemnego wspierania oraz nauki, zarówno na podstawie spektakularnych sukcesów, jak i porażek. Obecnie jesteśmy na etapie selekcji miast w których będziemy prowadzili pokazy. Z założenia chcemy, aby seanse dla młodzieży były darmowe. Pierwsza edycja Born to be Unicorn zakończy się w maju.

W maju odbywa się tradycyjnie w Estonii największa konferencja start-upowa w regionie, Latitude59. Ostatnia edycja zgromadziła ok. 2 500 uczestników, 350 inwestorów oraz 500 start-upów z ponad 55 krajów. W roku 2023 organizatorzy zapowiadają i będzie jeszcze większa, a jednym z wydarzeń towarzyszących będzie Born to be Unicorn. Polish-Estonian Chamber of Commerce a, będzie patronem polskiej delegacji. Wezmą w niej udział przedstawiciele najważniejszych polskich funduszy VC, interesujących start-upów oraz laureaci konkursu Born the Unicorn, odbywającego się z okazji seansów filmu Chasing the Unicorns.

Organizatorzy wydarzenia zaplanowali również delegacje dla polskich dziennikarzy, którzy chcą zaangażować się w rozpowszechnienie informacji o tej inicjatywie i ufundować im kilkudniowy wyjazd do Estonii. Dziennikarze biorący udział w wydarzeniu będą mieli zapewniony przelot, nocleg, wyżywienie oraz bilety wstępu na każdy dzień konferencji Latitude59.

Wydarzenie jest bezpłatne dla zaproszonych gości.

Organizatorzy: Polish-Estonian Chamber of Commerce, Thompson&Stein

Patronat honorowy: Ambasada Republiki Estońskiej w Warszawie (Ambasador Estonii w Warszawie)

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!