sTARTUpy. Greifswald i Tartu zacieśniają współpracę

|

Od środy do piątku w Tartu gościła delegacja Ministerstwa Energetyki, Infrastruktury i Cyfryzacji landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Do najstarszego estońskiego ośrodka uniwersyteckiego przyjechali także przedstawiciele pomorskiego Greifswaldu, które z Tartu od trzynastu lat łączy partnerstwo miast. Głównym tematem rozmów urzędników ze Schwerin i Greifswaldu z Estończykami była współpraca dziedzinie cyfryzacji, a także wymiany doświadczeń z dziedziny startupów.

W tartuskim ratuszu nadburmistrz Greifswaldu Stefan Fassbinder (Związek 90/Zieloni) i mer Tartu Urmas Klaas (Estońska Partia Reform) podpisali list intencyjny na rzecz przyszłej współpracy, która przewiduje współdziałanie spółki Witeno GmbH (Parku Naukowo-Technologicznego z Greifswaldu), a także parków naukowego oraz biotechnologicznego z Tartu w dziedzinie wymiany startupów. Już tej jesieni młodzi estońscy twórcy zostaną zaproszeni na festiwal cyfryzacyjny do Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Z kolei w styczniu 2020 r. odbędzie się rewizyta mieszkańców wschodniego landu Niemiec w Tartu z okazji lokalnego „Start Up Day”.

– Tartu samo określa się jako estońskie „sTARTUp-city”, funkcjonuje tam powiązany świat cyfrowy nowych twórców i przedsiębiorców – powiedział mediom minister energetyki, infrastruktury i cyfryzacji Meklemburgii-Pomorza Przedniego Christian Pegel (SPD). – Wraz z dzisiejszym podpisaniem listu intencyjnego chcemy wspierać wymianę na scenie twórców, jednocześnie zabieramy ze sobą do Meklemburgii-Pomorza Przedniego intrygujące impulsy – dodał Pegel. Z kolei mer Tartu Urmas Klaas powiedział, że „cieszy się na przyszłą współpracę z Greifswaldem, której celem jest uczynienie innowacyjnej przestrzeni bałtyckiej znaną poza swymi granicami”. Nadburmistrz Greifswaldu Stefan Fassbinder zauważył zaś, że gospodarczy rozwój pomorskiego miasta „zyskuje w wyniku potencjału uniwersytetu i jego ubocznego oddziaływania”. – Jestem o tym przekonany, że współpraca międzynarodowa wszystkich nas posunie do przodu. Z tego powodu podpisaliśmy dziś to porozumienie – zadeklarował Fassbinder.

Przeczytaj także:  Stefan Fassbinder: Greifswald to miasto otwarte

Wolfgang Blank, prezes greifswaldzkiego parku naukowo-technologicznego Witeno, powiedział, że „podobnie jak w Greifswaldzie większość startupów w Tartu powstaje wokół lokalnego uniwersytetu. Chcemy uczyć się z wieloletniego doświadczenia Tartu i zabrać ze sobą choć trochę ze startupowego ducha najbardziej nowoczesnego pod tym względem kraju Europy”. Profesor Lars Kaderali, dyrektor Instytutu Bioinformatyki w Greifswaldzie, zwrócił uwagę, że z Estończykami bardzo łatwo rozmawia się o temacie cyfryzacji, a wielu jego estońskich rozmówców wskazywało, że digitalizacja „nie jest kwestią techniki, ale zmiany sposobu myślenia w społeczeństwie”. – Musimy to wszystko przenieść do Niemiec – powiedział prof. Kaderali.

Miasta Greifswald i Tartu od 2006 r. łączy współpraca partnerska, która rozciągnęła się także na miejscowe uczelnie. Zarówno niemiecki, jak i estoński uniwersytet zaliczają się do najstarszych w regionie Morza Bałtyckiego. Oprócz współpracy miast i szkół wyższych trwa także kooperacja na poziomie landowo-państwowym. Pod koniec lutego 2019 r. Tallinn i Narwę odwiedził wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i europejskich Meklemburgii Lorenz Caffier (CDU). Celem wizyty była wymiana doświadczeń w dziedzinie spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa. Caffier odwiedził placówkę Frontexu w Narwie, centralnej policji kryminalnej w Tallinnie (KKP), a także Akademię Bezpieczeństwa z siedzibą w stolicy Estonii oraz poznał system e-policji. – Funkcjonowanie estońskich instytucji i obecna tu innowacja zrobiły na mnie duże wrażenie – powiedział w lutym niemieckim mediom minister, którego zapoznano ze stanem informatyzacji estońskich służb.

Przeczytaj także:  Estonia pierwszą ambasadę danych otworzy w Luksemburgu

Lorenz Caffier rozmawiał w lutym z minister spraw wewnętrznych Estonii Katri Raik (Partia Socjaldemokratyczna) na temat planów pogłębienia współpracy między szkołami policyjnymi w Güstrow i nowo otwartą w Tallinnie. Raik i Caffier mówili także o innych problemach, które są wspólne dla Estonii i Meklemburgii: starzeniu się społeczeństwa, emigracji młodzieży, a także bezpieczeństwie publicznym.

Z kolei Uniwersytet w Greifswaldzie poinformował na swoich stronach, że będzie obecny na festiwalu „Niemiecka Wiosna” (niem. Deutscher Frühling, est. Saksa Kevad), który odbywa się w Estonii od 20 marca do 10 kwietnia 2019 r. przy organizacyjnym wsparciu ambasady Niemiec w Tallinnie oraz lokalnego przedstawicielstwa Instytutu Goethego. Jego celem jest pokazanie Niemiec jako interesującego, nowoczesnego i różnorodnego kraju.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!