W Rostocku uczniowie będą jeździć bezpłatnie

|

„Trójka”, czyli miasto Rostock, powiat rostocki oraz land Meklemburgia-Pomorze Przednie porozumiały się co do wprowadzenia od nowego roku szkolnego bezpłatnego transportu autobusowego, tramwajowego i kolejowego dla uczniów. Problem ten był od wielu miesięcy tematem kłótni między różnymi ośrodkami władzy. Decyzja zapadła we wtorek wieczorem podczas obrad w siedzibie landowego Ministerstwa Komunikacji w Schwerinie. „Jestem szczęśliwy, że mogliśmy usunąć to ograniczenie”, powiedział senator ds. szkolnych miasta Rostocku Steffen Bockhahn (Partia Lewicy). Z nowej regulacji skorzysta prawdopodobnie około 24 tysięcy uczniów.

O wprowadzeniu darmowego transportu w mieście i powiecie Rostock mówiło się od dawna. Już jesienią 2018 r. władze miasta (die Bürgerschaft) podjęły decyzję o wprowadzeniu bezpłatnych biletów dla uczniów, wydzielając na ten cel trzy miliony euro rocznie. Rostockie rozwiązanie spotkało się ze wsparciem Partii Zielonych oraz organizacji ochrony praw dzieci. „One muszą być mobilne niezależnie od statusu materialnego rodziców”, podkreślali zwolennicy tego rozwiązania. „W dodatku zrobimy coś dobrego dla klimatu”, utrzymywali rostoccy radni. Jednak pomysł nie spodobał się partnerom miasta Rostock, czyli przedsiębiorstwu komunikacyjnemu Warnow (VVW), w skład którego wchodzą spółka Rostocker Straßenbahn AG (Rostocki Tramwaj AG), spółka autobusowa „Rebus”, kolej uzdrowiskowa „Molli”, a także lokalna spółka-córka „Deutsche Bahn” („Koleje Niemieckie”).

Przeczytaj także:  Od wiosny darmowy transport w Jurmali

Kompromis polega na tym, że miasto Rostock zapłaci o 126 tysięcy euro więcej na rzecz VVW, z czego większość trafi do kieszeni „Deutsche Bahn Regio”, zaś jedną dziesiątą tej sumy zobaczy „Rebus”. „Rozmowy w Schwerinie, stolicy landowej, odbyły się na zaproszenie regionalnego Ministerstwa Komunikacji. Wszyscy partnerzy społeczni obiecali, że jeszcze do końca kwietnia podejmą w tej sprawie decyzje”, powiedział senator ds. szkolnych Steffen Bockhahn.

Darmowy bilet dla dzieci powinien zostać wprowadzony 1 września 2019 r. Podczas zeszłorocznej debaty lokalne rozwiązanie zostało nazwane „modelem rostockim”, zainteresowali się nim niemieccy politycy w całym kraju. Senator Steffen Bockhahn uważa, że przyznanie dzieciom prawa do bezpłatnej komunikacji jest pierwszym krokiem do uczynienia jej darmowej dla wszystkich mieszkańców Rostocku.

Według ankiety przeprowadzonej w całej Bundesrepublice w 2018 r. przez „Spiegel Online” transport w Rostocku jest i tak najtańszy wśród miast liczących więcej niż dwieście tysięcy mieszkańców. Bilet miesięczny w Rostocku kosztuje 55 euro. Dla porównania mieszkańcy Hamburga muszą zapłacić dwa razy tyle.

W 2010 r. współzałożyciel Programu Bałtyckiego Radia Wnet, a później jego redaktor, od lat zainteresowany Łotwą, redaktor strony facebookowej "Znad Daugawy", wcześniej pisał o krajach bałtyckich dla "Polityki Wschodniej", "Nowej Europy Wschodniej", Delfi, Wiadomości znad Wilii, "New Eastern Europe", Eastbook.eu, Baltica-Silesia. Stale współpracuje także z polską prasą na Wschodzie: "Znad Wilii", "Echa Polesia", "Polak na Łotwie". Najlepiej czuje się w Rydze i Windawie.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!